Zájem o ni však neměli jen diváci, ale i Česká televize. V druhé polovině října natočila v divadle záznam a ve středu 21. prosince jej na ČT2 odvysílá.

Štáb České televize se v uherskohradišťském divadle objevuje pravidelně. V posledních deseti letech to bylo už popáté. Díky tomu mohli diváci u obrazovek vidět takové skvosty, jakými byla například Liška Bystrouška, nebo Divá Bára, vysílaná dokonce na Štědrý den. Program pokaždé sledovaly stovky tisíc diváků.

S inscenací Harold a Maude režiséra Igora Stránského to bylo trochu jinak. „Loni jsme nabídli osmi našim předplatitelům jako dárek DVD Harold a Maude,“ vzpomíná představitel Harolda a mluvčí divadla Josef Kubáník na chvíli, která odstartovala obrovskou lavinu zájmu.

„Volali nám do divadla lidé, kteří pro nemoc nemohou přijít a chtějí hru s mnoha lidskými poselstvími vidět, o DVD nás prosili lidé ze zahraničí, byli jsme v pasti, a to proto, že jsme nevlastnili na distribuci autorská práva,“ vzpomíná herec.

Poté, co však Květa Fialová získala za strhující ztvárnění hlavní role svérázné hraběnky Maude Cenu Thálie, se o inscenaci režiséra Stránského začala zajímat Česká televize a rozhodla, že Harolda a Maude natočí a životní výkon české herecké legendy zaznamená. Režie televizního záznamu se ujal Ján Novák.

„Moc si hradišťských herců vážím. Málokdo v Praze tuší, jak vynikající jsou. A rád využívám každé příležitosti, abych o nich dal světu vědět,“ říká Novák.

Záznam dnes už slavné inscenace, který bude obohacen i o exklusivní rozhovor s představiteli hlavních rolí, je připraven do vysílání na středu 21. prosince od 20.00 hodin.

Harold má novou matku, už třetí. Stala se jí Jaroslava Tihelková

Když před dvěma lety vznikala inscenace Harold a Maude, svěřil ředitel hradišťského divadla a režisér inscenace Igor Stránský postavu Haroldovy maloměstské matky Anně Slezákové Mikové. Ta ji hrála bez přestávky až do letošního března, kdy musela podstoupit operaci, a místo ní byla ke spolupráci přizvána brněnské herečka Marie Durnová. S postavou měla bohaté zkušenosti, hrála ji jak v pražském, tak mladoboleslavském provedení slavné hry.

Nyní je vše zase trochu jinak. Po odchodu Anny Slezákové ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti ji nahradila zkušená Jaroslava Tihelková. Diváci ji znají z mnoha velkých rolí, v poslední době zaujala jako titulní postava v dramatu Dům Bernardy Alby. Jaroslava Tihelková má na svém kontě i ceny popularity Slovácký Oskar a mnoho uznání kritiky.

„Jaroslava Tihelková hrála paní Chasenovou poprvé v Ostravě a byla vynikající. Ten závěrečný aplaus vestoje patřil z velké části i jí,“ hodnotí výkon herečky režisér inscenace Stránský. Výkon Jaroslavy Tihelkové v nové roli mohou obdivovat i diváci v Uherském Hradišti, a to v úterý 27. prosince

Josef Kajetán