Vysokého ocenění se dostalo v soutěži s názvem Radost tvořit, která je součástí čtyřicátého sedmého ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, čtrnáctileté Lucii Špokové za soubor deseti výtvarných prací, které vznikly ve výtvarném kroužku při hradišťském domečku Šikula pod vedením pedagožky Martiny Dörové.

„Lucinka se s výjimkou předloňského roku zapojila už do sedmi ročníků mezinárodní soutěže Radost tvořit. I vzdor tomu, že má jen zbytky zraku a výtvarně tvoří v kroužku zdravých dětí našeho domečku Šikula, přivezla z každého ročníku nějaké ocenění. Hlavní ceny se jí dostalo letos už potřetí. Bylo to ve třetí věkové kategorii za soubor deseti výtvarných prací, z nichž nejvíce se odborné porotě líbily její keramické hodiny Barevný čas, koláž Zvířecí hodiny a deník Krok za krokem. Lucinka je velice šikovná a pečlivá. Výtvarné nadání má asi po svém tatínkovi, který je architektem,“ prozradila vedoucí výtvarného oddělení DDM Šikula Dörová, které se ve Zlíně dostalo rovněž vysokého ocenění. Z rukou senátorky Aleny Gajdůškové převzala na jubilejnímu desátém ročníku Radost tvořit Cenu srdce. Ta je v každém ročníku zmíněné soutěže udělována jen jednomu pedagogovi, který se věnuje dětem se zrakovým postižením.

„Z ocenění jsme měly vzájemnou radost. Já tu Cenu srdce paní Martině moc přála. Moc mně po celých těch sedm let, co navštěvuji domeček, pomáhala. Abych se letos mohla prezentovat v silné konkurenci malých výtvarníků z Polska, Francie, České a Slovenské republiky, musela jsem věnovat svým deseti dílkům dva měsíce ze svého volného času. Ale vyplatilo se to. Nejenže jsem úspěšně reprezentovala město, školu a domeček, ale také jsem dostala od pořadatelů mobil s kartou a dva týdenní rekreační pobyty v jedné společnosti našich hotelů,“ svěřila se Lucie Špoková, žákyně Základní školy UNESCO Uherské Hradiště.

Jak dále prozradila, hezké vzpomínky má na vyhlašování výsledků uplynulých ročníků soutěže Radost tvořit. Jednou ji dokonce hlavní cenu předávala francouzská herečka Annie Girardotová a její obrázky zaujaly herce Petra Nárožného, který jí přivezl do domečku Šikula zlatý přívěsek na krk. Radost má i ze setkání s herci Vítězslavem Jandákem, Jiřím Pomejem či s Danou Morávkovou a Janem Čenským, kteří vloni i letos moderovali předávání cen.