VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cena facky je už osmou hradišťskou inscenací, kterou televize natočí

Region – Není to ještě pět let od chvíle, kdy Slovácké divadlo navštívil štáb České televize, aby do Zlatého fondu natočil jednu z jeho úspěšných inscenací, a už je zase zpátky. Tentokrát proto, aby zaznamenal pozoruhodnou Cenu facky.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Hra Cena facky aneb Gottwaldovy boty ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Jsme rádi, že se k nám Česká televize stále vrací. Je to pro nás potvrzením toho, že stále produkujeme nadprůměrné inscenace, na které by se nemělo zapomínat a měly by být zaznamenány pro další generace," říká herec a mluvčí uherskohradišťského divadla Josef Kubáník.

Začalo to před pětatřiceti lety

Poprvé televize do hradišťského divadla zavítala v roce 1981, když natočila Hynštovu inscenaci Thyl Ulenspiegel, o devět let později to zopakovala u Peer Gynta v režii Igora Stránského. Po roce 2000, kdy se divadlo vyšvihlo mezi republikovou špičku, se televizní štáby začaly vracet téměř pravidelně. Na přelomu milénia to byla Gazdina roba, další pak Bratři Karazamazovi, následovala Liška Bystrouška. V televizi si ji tenkrát nenechalo ujít více než 80 tisíc diváků. „Pro posílení značky Slováckého divadla to byla nevídaná věc. Aby tolik lidí vidělo inscenaci v divadle, potřebovali bychom mít stále vyprodáno po více než 200 repríz," upozorňuje Josef Kubáník.

Sledovanost Divé Báry byla 100 tisíc

Ukázalo se, že diváci Slovácké divadlo začali vyhledávat stále častěji. Když o dva roky později vysílala televize další uherskohradišťskou inscenaci Divá Bára, v televizi si ji nenechalo ujít už 100 tisíc lidí, a to navzdory tomu, že šlo o Štědrý večer. „Projevilo se to i na zájmu o další inscenace," vzpomíná bývalý ředitel slovácké scény Igor Stránský, jenž do Zlatého fondu přispěl také. Zatím poslední natočenou hrou bylo totiž provedení Harolda a Maude s Květou Fialovou v jeho režii. Televizní záznam u televizních obrazovek sledovalo už 150 tisíc diváků, a stal se tak nejsledovanějším pořadem ČT2 daného dne.

TV hledala vlajkové lodi divadla

Osmou uherskohradišťskou inscenací, která obohatí archív České televize, bude Cena facky režiséra Břetislava Rychlíka. „Hledali jsme inscenace reprezentativní, silné, zajímavé, jakési vlajkové lodi divadla," prozrazuje dramaturgyně České televize Nora Obrtelová.

Cena facky je tak ideální. Předloni, kdy měla premiéru, se stala jednou z deseti nejlepších inscenací v republice a časopis Reflex ji označil za divadelní událost roku. Kromě toho vystoupila na třech divadelních festivalech a další trojice je ve výhledu.

„Slovácké divadlo je ve skvělé kondici – má výborně poskládaný soubor, z něhož je cítit radost z toho, že dělají divadlo spolu," pozvrzuje kvality dramaturgyně České televize Nora Obrtelová.

Přijel i ministr kultury Herman

O Ceně facky se začalo mluvit hned po premiéře. Část diváků ji přijala s nadšením, část svým tématem pobuřovala, což divadelníci kvůli diskusi velmi přivítali. Výjimečný projekt však začal oslovovat nejenom diváky ze Slovácka, ale z celé republiky. Do Hradiště se na ni osobně přijel podívat i ministr kultury Daniel Herman, jenž po zhlédnutí prohlásil:

„Je nesmírně cenné, že divadlo takovou hru uvádí. Někdy totiž může člověk propadnout dojmu, že je všude kolem něj tma a nespravedlnost. Ale stačí zapálit svíčku a světlo, které je symbolem naděje, tmu vyžene."

Cenu facky viděly i takové osobnosti jako režisér Jan Hřebejk, dirigent Libor Pešek, spisovatel Pavel Kohout, dokumentaristka Helena Třeštíková, muzikant a režisér Ondřej Havelka, senátorka Eliška Wagnerová a další. V pondělí, kdy se Cena facky představila v Pardubicích na Festivalu smíchu, si ji nenechal ujít Karel Schwarzenberg.

Přípravy na natáčení vrcholí

Dlouhá jednání, schůzky s televizními tvůrci, obhlídky místa, zajištění natáčecí techniky, vyřešení autorských práv, naplánování termínů – to jsou jen některé z činností, kterým se nyní denně věnují ve Slováckém divadle. Důvodem je blížící se natáčení Ceny facky, jež je součástí Roku regionálních divadel v České televizi.

„Celý projekt odstartuje právě u nás v divadle. Televizi na něm hodně záleží, před pár dny jsme se dozvěděli, že do Hradiště kvůli tomu přijede ten největší a nejmodernější přenosový vůz," říká Markéta Kudeříková z marketingového oddělení Slováckého divadla s tím, že hlavní kameraman už kvůli rozmístění techniky dorazil do divadla před třemi týdny a v pondělí navštívil i představení na Festivalu smíchu.

„Jsme potěšeni i zájmem o natáčení. Původně jsme měli v plánu jen jedno představení pro veřejnost, ale zbývá už jen poslední stovka vstupenek, tak jsme přidali další," dodává Markéta Kudeříková.

Natáčení proběhne 1. a 2. dubna od 19 hodin. Lístky na oba večery je možné koupit už teď v pokladně divadla nebo online na webových stránkách divadla.

O čem je Cena facky?Hru Cena facky aneb Gottwaldovy boty speciálně pro Slovácké divadlo napsal dramatik Karel Steigerwald podle povídek Josefa Holcmana a popisuje v ní osudy dvou rodin – jedné komunistické a druhé katolické na Slovácku. „Inscenace Cena facky je
v prvé řadě o nás všech v dnešní době. O neschopnosti vyrovnat se s dobou, které mnozí tupě sloužili. Těm, kteří to dělali, však nic vzkazovat nebudu, protože když někdo sloužil tupě, tak bude asi podle všeho tupý. A člověk už vlastně k tomu samotnému dílu (divadelní inscenaci) nemá co dodávat," říká režisér Břetislav Rychlík, jehož příbuzní se stali obětí komunistického řádění v 50. letech a byli v uherskohradišťské věznici drženi za mřížemi.

3 otázky pro dramaturgyni České televize Noru Obrtelovou

Region – Česká televize vybírala z každého kraje pouze jediné představení, které uvidí diváci na televizních obrazovkách. Ze Zlínského kraje právě Cenu facky.

Česká televize natočí záznam incenace Cena facky v rámci velkého celorepublikového projektu. Můžete jej přiblížit?

Jde o projekt Rok regionálních divadel v České televizi, který je výsledkem komunikace brněnského studia ČT s Asociací profesionálních divadel. Projekt se vyvíjel téměř tři roky a od začátku byl motivován snahou přinést hlubší sondu do tvorby regionálních divadelních scén.

Záznamy z jejich představení se v minulosti dostávaly na obrazovku nepříliš často, a protože si myslíme, že dobré divadlo se dělá všude, vznikl tento cyklus. Třináct krajů, z každého jedno divadlo a jedno představení. Kromě toho dokumentární portrét divadla, který má divákům ČT Art představit zázemí, v němž divadlo v regionech vzniká.

Podle jakého klíče jste vybírali divadla a inscenace?

Hledali jsme inscenace reprezentativní, silné, zajímavé, jakési vlajkové lodi divadla… A pokud jde o podobná dilemata jako ve Zlínském kraji – které divadlo vybrat – hledali jsme kritéria především v tvůrčích výkonech scény.

Proč jste vybrali právě Slovácké divadlo a inscenaci Cena facky?

Ve Zlínském kraji jsou dvě profesionální činoherní scény s dlouhou tradicí, Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo v Uherském Hradišti, takže výběr nebyl jednoduchý. Nakonec jsme zvolili Slovácké divadlo, které vstupuje s novým vedením do nové éry, a inscenaci Cena facky. Nejen proto, že byla a je oceňována kritikou i diváky, ale i proto, že řeší silné téma, které rezonuje s městem a s pamětí doby. A řeší ho svrchovaně divadelní formou. Proto se nám zdálo, že bude v celém cyklu dobře reprezentovat nejen Slovácké divadlo, ale také Zlínský kraj. 

Pavel Majkus: Při zkoušení se mi vybavovaly osudy z vlastní rodiny

Region – Jednu z hlavních rolí v inscenaci režiséra Břetislava Rychlíka Cena facky vytvořil Pavel Majkus. Herec na prknech slovácké scény odehrál celou řadu rolí, naposledy se publiku představil v bláznivé komedii z divadelního zákulisí Bez roucha. Postava tajemníka Obligáta z Ceny facky je pro něj ale spojena i s osobními vzpomínkami.
Cena facky je o neschopnosti vyrovnat se s nedávno minulou dobou. Co to pro vás znamená?

Téma je silné, protože je o nás a v nás, tu dobu si neseme částečně ve vlastní zkušenosti, částečně v rodinné anamnéze… Při zkoušení se mi vybavovaly osudy z vlastní rodiny, příběhy, které se staly někomu blízkému. Nezapomenu také na besedu, kterou po jednom dopoledním představení otevřelo vyznání několika divaček, pamětnic té doby. Pod dojmy z Ceny facky vyprávěly své vlastní zkušenosti z věznění a pronásledování a přiznaly se, že jsou teprve teď, po dlouhé době mlčení, schopné o svých zážitcích mluvit.

Máte za sebou několik natáčení pro televizi. V čem se liší natáčení v divadle?

Natáčení divadelního představení se od normálního hraní v divadle až tolik neliší, představení běží normálně a záleží především na sehranosti televizního štábu, jak se jim přes všechny kamery podaří divadelní hru „pochytat". Něco se může později i opakovat, ale to umíme z divadelních zkoušek – zahrát určitou scénu z poloviny nebo několikrát.

Autor: Josef Kajetán

Autor: Redakce

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení