Večer se pak představily folklorní soubory z moravskoslovenského pomezí. Vedle kolektivů ze Starého Hrozenkova to byl Chotár z Hornej a Latovec z Dolnej Súče. Sobotní pořady se odehrávaly v areálu, který byl v loňském roce rekonstruován a rozšířen díky projektu spolufinancovanému Evropskou unií a Programu cezhraničnej spolupráce Slovenské a České republiky. Odpoledne po koncertu domácí dechové hudby Hrozenčané slavnosti zahájili v průběhu pořadu folklorních souborů a skupin z obou republik starostové pořádajících obcí Starý Hrozenkov a Drietoma – Milan Vaculík a Jozef Kluka.

V odpoledním bloku vystoupily soubory Gajdoši z Kopanic a ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova, Nezábudky Drietoma, Bukovina Kšinná, Lipovjan, Nadšenci Trenčín, Dolina Staré Město, domácí Kopaničár, Považan z Považskej Bystrice a Kunovjan z Uh. Hradiště. Sobotní program vyvrcholil koncertem populární skupiny Čechomor, která přilákala do areálu kolem deseti tisíc návštěvníků.

Po slavnostním ohňostroji pokračovaly lidové veselice s dechovkami Vlčnovanka a Rozmarýnka, cimbálovkou Strýci a skupinami Pell Mell, Syntetiz a Hard Rein. Také nedělní program byl laděn převážně folklorně (Veličánek, Kornička Trenčín, domácí Kopaničárek, Kasanka Moravské Lieskové, Radošov Veselí nad Moravou, Kubra z Kubry a Rozmarýn z Uherského Brodu-Újezdce). Tečkou byl koncert hudební skupiny Hrdza z Prešova, která podobně jako Čechomor upravuje lidové písně do folkrockové podoby.

Areál slavností si však dlouho neodpočine, neboť na 6. a 7. srpna připravuje obec Starý Hrozenkov ve spolupráci s uherskohradišťským Klubem kultury Hrozenkovské slavnosti u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o obci. V dvoudenním programu vystoupí pochopitelně domácí soubory (Kopaničárek, Kopaničár, Čečera, mužský sbor z Vápenic, muzika souboru Kopaničár a Gajdoši z Kopanic), dále například Čajka Horná Súča, Nezábudky Drietoma, ženský sbor ze Strání a družební soubory z Polska (hudba Denta z Darlowa) a Španělska (katalánský soubor Marboleny). V sobotu večer to bude ještě koncert Petra Bendeho a jeho Bandu a CM Grajcar a neděli ukončí Maxim Turbulenc pořadem Čecho – decho.

Více o kopaničárských slavnostech ve středeční příloze Slovácké noviny

Miroslav Potyka