Svoje zdánlivě odlišné žánry spojili a loni vyjeli na společné turné. V pátek večer potěší svým vystoupením i návštěvníky známého multižánrového festivalu Vizovické trnkobraní.

Hovořili jsme spolu naposled před rokem, kdy Čechomor a Divokej Bill byli na společné koncertní šňůře. Co se od té doby změnilo?

Vašek Bláha: Celý rok jsme poctivě pracovali na desce. Teď finišujeme. Točíme desátou věc a v plánu máme dvanáct. Takže opravdu se blížíme k závěru a je to vlastně největší událost v kapele. Jinak jsme všichni zdraví, život nás baví a užíváme si léto. (Úsměv.)

V čem bude připravovaná deska jiná než ty předchozí?

Vašek Bláha: Abych řekl pravdu, nejste první, kdo se mne na to ptá. A já vždycky říkám, že doufám, že jiná nebude. Bude to přesný rukopis Divokýho Billa. Byli bychom rádi, kdybychom si ten svůj, jak se říká, ksicht, drželi. (Úsměv.) Ale když ji poslouchám, tak určitě bude rychlejší než dvě předchozí desky. Měli jsme nějakou rychlejší náladu. Vrátili jsme se malinko k bigbítu.

Pokud se nepletu, na pulty obchodů by se album mělo dostat v listopadu. Je to tak?

Vašek Bláha: Teď dotáčíme, příští týden začíná míchačka a 1. listopadu by měla být kompletně vytištěná placka, už připravená pro lidi.

Máte vybraného kmotra?

Vašek Bláha: A víte, že zatím jsme to vůbec neřešili? Jsou to ještě dva měsíce, takže je relativně čas. Ale budeme to muset hned probrat na kapelní schůzce.

Jaké se udály změny v Čechomoru?

Karel Holas: Tak vydali jsme dvě nové desky. České a moravské pověsti o hradech. Pak se nám podařilo zahrát jak s Divokým Billem tak se Suzanne Vega, se kterou jsme podnikli tři koncerty. No a nejpodstatnější je fakt, že jsme o rok zestárli. (Úsměv.)

Vystoupit na jevišti s takovou legendou, kterou bezesporu Suzanne Vega je, musí být ohromný zážitek.

Karel Holas: Bylo to po všech stránkách velmi příjemné. A když vás ještě osloví, jestli si s ní zahrajete společnou písničku, tak to je pecka.

Už jste zmínil projekt o hradech. Z čí hlavy tento nápad vzešel?

Karel Holas: Oslovil nás Supraphon, který má s mluveným slovem u nás v republice největší zkušenosti. Nás zaujalo spojení mluveného slova a hudby a kývli jsme. Zdá se, že nápad byl šťastný, protože o projekt je zájem a na podzim budeme dělat poslední díl.

Na předchozích dvou mluvila Bára Hrzánová a Miroslav Vladyka. Vybrali jste si je sami?

Karel Holas: Řešili jsme to společně s vydavatelstvím.

Kdo bude na posledním albu?

Karel Holas: To je zatím tajemství. (Úsměv.)

Loni Divokej Bill načal další desítku. Jaký je ten jedenáctý rok?

Vašek Bláha: Uteklo to jako voda. Když přišel náš manažer a řekl: Hele kluci, budete mít výročí, tak pojďte udělat nějaký koncert nebo oslavu a řekněte to lidem, tak jsem si říkal, že to snad ani není možné. Je to šílené, jak čas letí. A vyhecovalo nás to k tomu udělat pořádnou desku. Chceme hrát co nejdýl a udržet partu.

A co třetí desítka Čechomoru?

Karel Holas: Já si myslím, že pohoda. Přehoupli jsme se přes druhou desítku a teď čekáme co s námi udělá ta třetí. (Smích.)

Pojďme ke koncertu, který připravujete pro Trnkobraní. Bude programově jiný než vaše ostatní společná vystoupení nebo se fanoušci můžou těšit na novinku?

Vašek Bláha: Ještě jsme to trochu učesali a jako překvapení máme jednu písničku. Jinak jsme se v podstatě odrazili od té loňské koncepce. Vybrali jsme svižnější, jednodušší pecky, aby ta druhá parta neměla problém se je naučit. Teda Čechomoři problém neměli, to spíš my.

Lidovky se pro vás staly oříškem?

(Smích.) Divokej Bill totiž vždycky hraje na tři akordy a čtyři doby. A Čechomor hned v úvodu přinesl písničku, která je na pět dob. Já osobně jsem ji dostával do krve asi čtrnáct dnů, než jsem byl nějakým způsobem schopný ji zahrát a zazpívat. Tak jsme kluky donutili, aby vybrali jednodušší pecky a už to začalo fungovat.

Ze spolupráce vznikl společný klip Ve dvou to jde líp. Neuvažovali jste nad celým albem?

Vašek Bláha: No, musím říct, že nějaké takové myšlenky byly. Víte, a teď nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale stali se z nás všech kamarádi. Potkáváme se, i když spolu zrovna nehrajeme a navzájem jsme si sedli. Takže v budoucnu tato možnost určitě není vyloučená, ale zatím je to ve hvězdách. V nejbližší době nám budou kluci rozhodně hostovat na desce.

Karel Holas: Momentálně je spousta práce. Bill pracuje na albu, nás to čeká taky, ale jak řekl Vašek, někdy v budoucnu je to možné.

Čekají vás koncerty v zahraničí?

Vašek Bláha: Máme domluvených pár koncertů na Slovensku a rýsuje se možnost, že bychom si po roce mohli znovu zahrát v Anglii. A je tady ještě jedna věc. Jsem napnutý jak kšandy jak to dopadne. Bude se jednat o atypický výlet. Vypadá to, že někdy v listopadu bychom mohli jet na čtrnáct dnů hrát do Číny. Měli jsme obrovské štěstí na lidi. Ono dostat desetičlennou partu tak daleko stojí obrovské peníze a zdá se, že už jsme našli firmu, která má v Číně nějaké aktivity a slíbila nám na cestu přispět. Jak říkám, všichni jsme napnutí jako kšandy, a pokud to dopadne, bude to výlet sezony.

Karel Holas: My jsme letos vyjížděli ven hned několikrát. Hráli jsme v Americe, v Sarajevu, byli jsme v Mongolsku a Číně, no a pak samozřejmě Polsko a Slovensko.

Jak vás přijali čínští posluchači?

Karel Holas: Skvěle. Představte si, že hrajete v nejnavštěvo­vanějším pekingském parku, kde chodí desetitisíce lidí. A oni se najednou zastaví a poslouchají váš koncert. To je super zážitek. A ač nerozuměli ani slovu, byli vůči nám velmi vstřícní.

S mongolským publikem máte stejně dobré zkušenosti?

Karel Holas: Tam jsme měli úplné privilegium, protože jsme hráli s jednou domácí kapelou. Odehráli jsme s nimi dva koncerty přímo v Ulánbátaru. Jejich jméno přilákalo publikum a my jsme tam byli jako hosté.

Můžete pozvat lidi na váš koncert ve Vizovicích?

Vašek Bláha: Ahoj lidi. Chtěl bych vás pozvat na Trnkobraní. S Čechomorem máme téměř dvě hodiny prostoru, tak se přijďte pobavit. Těšíme se na vás.

Karel Holas: Jestli máte čas a chuť, přijďte na Trnkobraní, moc se na vás těšíme.