Před vchodem na druhé nádvoří čekal příchozí vstup do expozice, kde bylo možné vidět, jak měli vyzdobené pokoje Berchtoldové, poslední majitelé zámku. V purkrabství, jak se objekt jmenuje, byly přístupné čtyři místnosti z šesti – jídelna, pracovna, ložnice a vstupní hala s pianem.

„V posledních dvou není dokončená rekonstrukce podlahy a slouží jako prozatímní depozitář nábytku," nechala se slyšet průvodkyně.

Na druhém hradním nádvoří se mohli návštěvníci občerstvit především zabijačkovými specialitami. Polní kuchyně i stánek nabídly ovar, prejt, tlačenku nebo zabijačkovou polévku. V celou hodinu si pak členové HB Collegia a jejich spříznění kamarádi připravili hraný živý betlém s klaněním Tří králů ve verších a koledami.

„Josefe, příteli, drž venku pevnou stráž. Má hodina přišla, brzy děťátko uvítáš," halasila žena ztvárňující Marii.

Ve scénce nechyběl anděl zvěstující dvěma pastýřům, že se narodil Ježíš, a na koních přijeli na nádvoří tři králové. Pro děti přichystali pořadatelé dílničky a dospělí se mohli pokochat výstavou historických betlémů. V hradní vinotéce se prezentovala nová vína Ludmila, Hanuš a Jindřich. Svou úrodu předvedl i vinař Vít Soják z Polešovic, který přivezl devět vzorků.

„My jsme si tradičně připili čajem z lípy neviny. Dělám to tak už pět let vždy na Štěpána. Potkáme tu spoustu známých i z druhé strany Chřibů," prozradili manželé Kláskovi ze Střílek.