Snímek Poklad rytíře Miloty podle scénáře spisovatele a publicisty Jiřího Jilíka natočil v roce 1989 režisér Evžen Sokolovský mladší na hradě Buchlově a v Buchlovicích.

„Scénář této crazy komedie jsem psal jako nostalgické poděkování místům, kde jsem prožil mnoho krásných chvil, ať již jako kluk s kamarády, později jako kantor se svými žáky a vedle toho i jako otec a dědeček se svými potomky. Z louky na buchlovických pasekách, na níž můj táta Fanek v 50. letech vysadil jabloňový sad, jsme podnikali dobrodružné výpravy na Buchlov a do okolí,“ vzpomíná dnes autor scénáře filmu Jiří Jilík.

Cz&Sk Hello jazz weekend
Narozeninové turné Petera Lipy má zastávku také na Cz&Sk Hello jazz weekendu

Výchozí námět mu poskytla historická událost, k níž došlo v 16. století v lesích poblíž Smraďavky, kde bylo 25. července 1582 bylo nalezeno tělo hradního pána Jindřicha Prakšického ze Zástřizl probodnuté jeho vlastním kordem. Vražda na Dlouhé řece nebyla nikdy zcela objasněna.

„Z události podnes připomínané kamenným pomníkem v místech, kde se říká U zabitého, jsem odvinul příběh šlechtice, který prchá před spravedlností, a než je v souboji zabit pronásledovateli, stačí ve skalách ukrýt cenný poklad,“ líčí Jilík začátek dějové linie filmu.

Výstava obrazů Františka Pavlici st. a Františka Pavlici ml. z Hroznové Lhoty, nazvaná U nás doma na Slovácku byla zahájena v Louce v atraktivním prostředí Čechova dvora.
Otec a syn Pavlicovi zahájili společnou výstavu obrazů. Jmenuje se U nás doma

Po tomto historickém entrée se ocitáme v současnosti ve společnosti správce hradu a jeho dvou vnuků, trávících u dědy prázdniny. „Ti se ze starého letopisu dozví o existenci pokladu a rozhodnou se ho najít. Nemají to jednoduché: do cesty se jim plete jejich starší sestra i padouch, který má zálusk na vzácnou vázu vystavenou v hradních sbírkách. Vzniklá zápletka se pak stane zdrojem mnoha nedorozumění, dramatických i komických situací vrcholící automobilovou honičkou po lesních cestách,“ říká o filmu autor scénáře ve zkratce.

Natáčení filmu Poklad rytíře Miloty v roce 1989.Lubor Tokoš (vpravo) při natáčení filmu Poklad rytíře Miloty v roce 1989.Zdroj: archiv Jiřího JilíkaHlavní roli správce hradu psal přímo pro zlínského herce Lubora Tokoše. Roli jeho vnuků a jejich sestry svěřil režisér Marianu Hluzínovi, Jaroslavu Tomaňovi a Kristině Maděričové. Vedle nich si ve filmu zahrála řada dalších populárních herců, například Karel Augusta, Bronislav Poloczek, Josef Bláha, Miroslav Částek.

Z herců tehdejší mladší generace to byl třeba Mojmír Maděrič, Kamil Koula či Michal Suchánek, v epizodních rolích se objevili i herci Slováckého divadla Jaroslava Tihelková a Jaroslav Kyncl.

„Epizodní roli jsem napsal i pro Metúda, divočáka, kterého choval na myslivně pod Buchlovem myslivec Karásek. Metúd se však natáčení nedožil. Nahradil ho jiný ochočený divočák z Ratíškovic. Byla to ona - Pepína,“ doplňuje Jiří Jilík.

Zajímavosti o filmu a jeho tvůrcích:

  • Jiří Jilík se zúčastnil natáčení sekvence, kdy oficiální řečník, herec Částek, v místech U Zabitého pronáší projev. Jilík je viditelný jen okamžik, když kamera švenkuje po skupině přihlížejících
  • Celovečerní hrané filmy má Jiří Jilík scénáristicky na svém kontě tři: Pětku s hvězdičkou (1985) – režie Miroslav Balajka (FSG), Jízdu králů (1989) – režie Rudolf Tesáček (ČT Brno), Poklad rytíře Miloty (1990) – režie Evžen Sokolovský (FSG)
  • Představitele Jindry, tehdy třináctiletého Jaroslava Tomaňu, touha po dobrodružství neopustila ani v dospělém věku. Ve filmu pronásledoval zloděje, dnes je tento hradišťský rodák pilotem nadzvukových letounů v hodnosti plukovníka České armády
  • Z Uherského Hradiště pocházela i Kristina Maděričová. Dlouholetá herečka souboru Buchty a loutky a členka pražského Divadla Na zábradlí zemřela předčasně v pětačtyřiceti letech. Ve filmu si zahrál i její strýc, rodák z Polešovic, Mojmír Maděrič, herec, hudebník a moderátor. Jejím partnerem v tomto filmu je herec Kamil Koula, rodák z Napajedel, který stál poprvé před kamerou v roce 1983 ve filmu režiséra Radima Cvrčka Třetí skoba pro kocoura, natočeném podle scénáře Vojtěcha Vackeho. V počátcích své herecké kariéry nějaký čas působili ve Slováckém divadle herci Karel Augusta a Bronislav Poloczek
  • Správci hradu jsem ve scénáři přiřkl příjmení Janoušek, patrně ve filmu nezaznívá, na rozdíl od pojmenování hradu Těmice. Obec toho jména byla rodištěm Josefa Janouška, tehdy řidiče ve filmovém štábu. Ten po revoluci zakládal v Uherském Hradišti knihkupectví PORTAL, které dnes vede jeho syn
  • Odborným poradcem při natáčení úvodní historické sekvence byl historik Miloslav Pojsl (1945-2016) z Modré, docent a posléze profesor biblických dějin a církevního umění na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci
  • Film získal v roce 1990 hlavní roli dětských diváků na Festivalu dětských filmů v Ostrově nad Ohří, dnes již osloví jen nostalgií času dětských dobrodružství
  • Poklad rytíře Miloty byl posledním filmem herce Josefa Bláhy

Plakát festivalu Buchlovské léto 2023Plakát festivalu Buchlovské léto 2023Zdroj: se svolením Agentury Vichr Production