Podtitul expozice by mohl znít Újezdec sobě. „Všechno, co tady návštěvníci uvidí, si vlastně posbírali sami lidé z Újezdce. Ředitelka školy tam přiměla děti, aby nosily vše, co najdou po svých rodičích či prarodičích. Nashromáždily se tak nejrůznější svatební dary,“ uvedla výtvarnice z brodského muzea Alexandra Haluzová, která ještě v pátek expozici chystala.

Svůj koutek má v malém sále i svatební jídlo a nástroje, které hospodyňky při vaření používaly. „Máme tady i takové perličky, jako je plnička jitrnic. Nebo třeba předmět, který je podobný fajce, ale ve skutečnosti se jedná o formu na úlky,“ vypíchla Haluzová s tím, že se jedná o předměty, které muzejníci nemají běžně možnost vystavit. Z depozitářů uherskohradišťského Slováckého muzea se na výstavě objeví etnografické prvky – fěrtůšky, svatební kroje a jejich doplňky.

Samotnou výstavu mohou návštěvníci zhlédnout od 20 hodin. O vrchol večera se však postará folklorní soubor Rozmarýn, jehož členové jenom půl hodiny po vernisáži předvedou, jak vypadal svatba před sto lety. „V atriu asi šedesátka krojovaných vystoupí s představením lidové svatby z Újezdce – Těšova. Bude to určitě zážitek,“ láká Aleš Kapsa z brodského muzea.