Dynamickým, vtipným, po taneční, hudební, moderátorské, režijní a dramaturgické stránce do posledního detailu vypilovaným programem oslavil své třicáté narozeniny Folklorní soubor Pentla z Boršic.

„Říká se, že ve třiceti letech už je člověk zralý a dospělý. Totéž by se dalo prohlásit o našem souboru. Dožínky jsou oslavou sklizně a motiv dozrávajícího klasu prostoupil celý pořad,“ uvedl vedoucí souboru Pentla, cimbalista a zpěvák Martin Gabriel. Prozradil, že s nosnou myšlenkou dozrávání a Dožínek přišel vedoucí taneční složky Václav Dvořák, ale pořad je výsledkem pětatřiceti členů Pently, která na něm s přestávkami pracovala více než rok.

V průběhu pořadu, který slovem skloubil zakladatel a dlouholetý vedoucí Pently Jiří Piluša ze Starého Města, minulý vedoucí souboru Petr Soška z Nedakonic a její současný šéf Martin Gabriel, mohli diváci zhlédnout tři krátké videoklipy, symbolicky vyjadřující růst folklorního souboru. Od zasetí semínka před jeho klíčení, tvorbu klasu, kvetení, dobu zralosti, kosení, sklizeň, dožínky až po pečení chleba.

„V pořadu tancovali a hráli jen jeho současní členové. Diváci mohli vidět tance a slyšet sklady, které měla Pentla ve svém repertoáru již před více než deseti lety,“ objasnil Martin Gabriel. Dodal, že reprízu pořadu soubor neplánuje, protože chtěl pořadu Dožínky udělit jistou exkluzivitu. „Takže diváci, kteří byli premiéry vzpomínkového pořadu přítomni, si snad z něj odnesli jedinečné zážitky,“ spíše konstatoval, než se chlubil vedoucí souboru.

Z narozeninových oslav, které mapovaly, jak se folklorní soubor vyvíjel, měli velkou radost manželé Ludmila a Jiří Pilušovi, kteří soubor založili a vedli jej čtvrt století. „Když jsme soubor zakládali, ani ve snu nás nenapadlo, že bude bavit lidi nejen v Boršicích, v naší vlasti i v zahraničí, že by někdy mohl oslavit 30 let svého trvání. Věříme, že Pentla budou fungovat ještě mnoho let,“ svěřili se jeho zakladatelé.

Diváci nešetřili v průběhu pořadu úsměvy a potleskem, v jeho závěru se účinkující dočkali i ovací vestoje.

„Chtěl bych ti, milá Pentlo, poděkovat za udržování kulturních a folklorních tradic, za reprezentaci Boršic v naší vlasti i za jejími hranicemi. Chci ti popřát hodně úspěchů, které bude provázet mnoho tvrdé a poctivé práce, potu, odříkání a vytrvalosti,“ pronesl v závěru vzpomínkového pořadu starosta obce Roman Jílek. Spolu se členy rady předal Pentle šek na 20 tisíc korun a slíbil jí, že na prosincovém zasedání zastupitelstva mu navrhne, aby souboru přiřkl za vzornou reprezentaci dalších 30 tisíc korun.