Vernisáže SVUMPS jsou mezi Broďany velmi oblíbené a vždycky hojně navštěvované. Nejinak tomu bylo i na páteční vernisáži, letos ještě ozvláštněné faktem, že se otevření výstavy stalo jakýmsi neoficiálním zahájením třetích Bílokarpatských slavností.

Vernisáž zahájil ředitel Domu kultury Jaroslav Mikulík, hudební doprovod obstaral vlastními skladbami Jaroslav Šmilauer a úvodní slovo patřilo členu SVUMPS Víťazoslavu Chrenkovi.

„Není nic radostnějšího, než kontakt se živým návštěvníkem, se kterým si můžeme povídat o našem vnímání světa. Už 24 let jsme neoddělitelnou součástí kulturního života Uherského Brodě a okolí. Každoročně uspořádáme množství výstav u nás i v zahraničí a propagujeme tak město i region. V posledních letech dáváme svoje díla i na charitativní projekty. Svými pracemi se snažíme dát okolí pozitivní energii. Nabízíme vám pohled do našich intimních myšlenek a věříme, že naše díla ve vás vyvolají dobrou náladu, úsměv na tváři a že v nich najdete jemné nuance a skrytá poselství," uvedl Chrenko a upozornil, že od poslední výstavy se řady SVUMPS rozšířily o talentovanou slečnu Veroniku Daňkovou, čímž se podařilo výrazně snížit věkový průměr SVUMPS a nápadně zkrásnět.

Na výstavě najdete práce Antonína Hájka, Zdeňka Zábranského, Jaroslava Bureše, Evy Jandáskové, Vladimíra Chrenka, Víťazoslava Chrenka, Pavla Hnáka, Jindřicha Karského, Veroniky Daňkové, Miroslava Kubiše, Stanislava Knotka, Libora Velana, Marie Křapové, Karla Táborského, Anny Šalandové, Františka Slováka, Vlastimila Mahdala, Jaroslava Surého a Milana Boudy.

Hostem výstavy je Miriam Prokopová, která ale není návštěvníkům vernisáží neznámá – v devadesátých letech byla se svým manželem Gerim členkou SVUMPSu, tehdy se ovšem věnovala malbě.

Miriam pochází z rodiny sochaře Jana Floriana. Její dědeček byl zakladatelem vydavatelství Dobré dílo. Miriam v současné době učí na uherskobrodském gymnáziu. Svoji uměleckou tvorbu (olejomalbu a nástěnnou malbu) rozšířila před časem o uměleckou fotografii a i v tomto oboru se jí daří. Je členkou federace fotografického umění a od roku 2008 se pravidelně účastní a vystavuje na mezinárodních fotografických salonech. Její fotografie jsou inspirovány malířstvím, módou minulých století, je v nich zvláštní noblesa a nevyhýbá se ani scenériím kraje pod Bílými Karpatami. Fotografie vznikají zásadně v exteriéru, Miriam dává přednost přirozenému světlu. Výstavu Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí můžete v Galerii Panský dům zhlédnout až do 3. srpna. Umělecký koktejl, který členové SVUMPS namíchali, vám bude určitě chutnat.

Autor: Markéta Švehlíková