Ve své velehradské premiéře nabídl posluchačům ryze ženský pěvecký ansámbl, průměrný věk 43 let, zajímavá a interpretačně nároční díla skladatelů, s nimiž se příliš často nemají možnost setkávat.

„Je pro nás ctí a velkou příležitostí, že jsme v rámci čtrnáctidenního soustředění v Uherském Brodě mohli v památné velehradské bazilice zazpívat posluchačům i sami sobě pro radost a potěšení. Bazilika je přece pojem a snad každý zpěvák nebo zpěvačka má touhu a chuť si v ní zazpívat,“ líčí s neskrývanou radostí své pocity Jaroslav Brych (54), sbormistr jednoho z nejlepších ženských sborů v Česku a Evropě, který zahrnuje skladby českých i světových skladatelů všech slohových období.

V podání duchem stále mladého sboru, jehož rodný list se začal psát před 43 lety, zazněly kupříkladu skladby Petra Koronthályho, Oly Gjeila, Vytause Miškinise, Rolfa Lukowskyho či Terezy Surovíkové, zlínské skladatelky, sbormistryně, zpěvačky a učitelky zpěvu. „Paní Surovíková nám napsala třídílný cyklus o lásce, a to na biblický text Písně písní. V bazilice zazněla ve světové předpremiéře jeho část, Láska je píseň,“ pochlubil se Jaroslav Brych, český dirigent, sbormistr a hudební pedagog. Sbormistrem FKPS je od roku 2009.

Se sborem slavil v roce 2012 vítězství na Mezinárodní sborové soutěži v italském Rimini, a to v kategorii vícehlasých sborů. Kromě toho si se sborem odvezl cenu Grand Prix města Rimini. Do kroniky a historie sboru se zapsala doslova zlatem i řada dalších úspěchů v mezinárodních pěveckých soutěžích. Zpěvačkám, které si pod vedením Jaroslava Brycha získaly v bazilice srdce i podporu posluchačů, totiž nechybí to hlavní – opravdové zapálení pro pěvecké umění.

„Už se všechny těšíme na 1. ročník soutěže pěveckých sborů ve Florencii, kolébce renezance. Do Florencie odjedeme 12. října a do vlasti se vrátíme o pět dnů později,“ spřádala plány členka sboru Alena Ferrová.