Také tam dává navíc nahlédnout do tvorby současných arménských malířů Spartaka Eganyana, Tigrana Matulyana, Armena Vahramyana, Norayra Gevorkyana, Kazika Gevorgyana i bratrů Harutyuna a Karena Harutyunyanových.

„V Ašotově díle cítím jakousi kontinuitu mezi východo- evropským a západoevropským uměním. Až dnes chápu podstatu Ašotovy tiché, až nesmělé povahy i jeho lásku ke květinám a k přírodě, k ornamentalismu a ke své vlasti, za kterou by položil i život,“ hodnotí Arakeljanovu tvorbu i charakter Páleníček. Podle jeho názoru je Arakeljan, vyznačující se dokonalou prací se špachtlí, autorem obrazů střízlivého dekorativního, ornamentálního modernismu v dokonale barevných a stylizovaných kompozicích.

Podobně vyznívá také hodnocení Arakeljana jako umělce i člověka z pohledu šéfredaktora Deníků střední a východní Moravy Martina Nevyjela. „Za dvě desetiletí, co s ženou a dcerkou žije a maluje v Horním Němčí, se v něm pevně usídlila část našeho evropanství. Druhou částí sebe sama však zůstává Armén. To se nejvíce projevuje v jeho malbě. Na jedné straně jsou to divoké barvy v abstrakcích, na straně druhé klidné a vyrovnané středoevropské květiny. V jeho osobě, myšlenkách i slovech tak hovoří vzdělaný muž, plný zkušeností, který jeden život žije ve dvou odlišných kulturách, a to mu umožňuje vidět svět jinak, pestřeji,“ popisuje Nevyjel své vnímání umělcovy osobnosti.

Ašot Arakeljan je čestným členem katedry historie Arménie Jerevanského pedagogického institutu, členem výtvarné asociace Arménie, členem Unie výtvarných umělců ČR i členem Sdružení výtvarných umělců moravsko- -slovenského pomezí. V roce 1972 vystudoval Fakultu historie Pedagogického institutu v Jerevanu a po ukončení studia působil na fakultě jako vedoucí kabinetu a profesor historie Arménie. Na témže institutu vystudoval také moderní malbu.

V současnosti stabilně vystavuje zejména ve východočeském regionu. V letošním roce to bylo v Hradci Králové a v Jaroměři. Každoročně se zúčastňuje mnoha kolektivních výstav jak v naší republice, tak v Německu, Itálii, Rusku, v Arménii a na Slovensku. Samostatnou autorskou expozici však měl v Uherském Brodě poprvé. Výstava potrvá do 8. ledna.