Výukový program doplněný praktickými ukázkami nese název Život na Velké Moravě. Pořadatelem akce je skanzen spolu s občanským sdružením Velkomoravané.

„Podle předběžných přihlášek by mělo v průběhu pěti dnů přijet do skanzenu poznávat dávnou minulost Slovanů na dva tisíce školáků z celé republiky,“ vypočítala průvodkyně opevněným sídlištěm Renata Hrabalová. Návštěvnost podle ní ovšem negativně ovlivní plánovaná stávka dopravců.

„Už kvůli pondělní plánované stávce dopravců a odborářů odřekly účast na akci Základní školy Hodonín, Senice, Skalice a Havířov. Čtvrteční návštěvu odříkají další školy,“ smutnila Hrabalová.

Organizátorům se tak nejspíš rozplyne sen o překonání návštěvnického rekordu z loňského roku. Přitom v úterý zavítalo na akci šest stovek školáků a jejich kantorů. „Za sedm let od vzniku skanzenu neprošel ve všední den jeho branami větší počet návštěvníků. Daleko víc jich bylo jen při kulturních akcích, jakými byly koncerty Čechomoru, bratří Nedvědů či Petra Koláře,“ nechala se slyšet Hrabalová.

Archeoskanzen tento týden rozhodně není mrtvým hradiskem. V chýších prostých Slovanů, řemeslnických dílnách, ve velmožském paláci i na prostranství pod ním mohli žáci základních škol zhlédnout, jak naši slovanští prapředkové žili a pracovali. Mohli si zde doslova osahat jejich zbraně, výrobu keramiky a textilu, ale také ochutnat dobové placky z mouky, vody a soli, potřené ochuceným tvarohem.

„Na plackách, které nám Velkomoravanky v pekárně upekly, jsem si pošmákl. Moc se mně líbila všechna zvířátka, která ve skanzenu volně pobíhala,“ usmíval se jedenáctiletý Štěpán Maňák z Lipova na Hodonínsku.

Poznávat dávnou minulost přijela jako průvodkyně dětí Jana Čižmářová z Jablůnky u Vsetína. „Netušila jsem, že nějaký skanzen, v němž jsou stavby připomínající život Slovanů, na Moravě vůbec je. Program pro děti byl perfektně připravený. Určitě jim hodně přinesl,“ poznamenala Čižmářová.

Také kantoři si pochvalovali, že návštěva skanzenu a ukázky řemeslnických prací v něm, přijdou dětem vhod. „Jsem tu s žáky šesté třídy. Život Slovanů byl náplní jejich dějepisného učiva v prvním pololetí školního roku. Kluci a holky pozorně sledovali nejen vyprávění průvodce o Slovanech, ale i ukázky z jejich života a práce,“ spokojeně pokyvovala hlavou třídní učitelka Marie Baštecká z Jablůnky.

Průvodce skanzenem Václav Pecka, někdejší středoškolský učitel, potvrdil, že školáci byli při výkladu pozorní, o život našich předků se živě zajímali. „Možná to bylo tím, že se o Slovanech v tomto školním roce zrovna učili,“ zhodnotil Pecka.