Do jednoho z nich, Vincentina Velehrad, přinesla v sobotu odpoledne adventní atmosféru kudlovická cimbálová muzika Stanislava Gabriela mladšího s dívčím sborkem Kalinka z Babic a mužským pěveckým sborem z Kudlovic.

V adventním koncertu připomenuli účinkující klientům domova, těm, kteří je obklopují svojí péčí, ale i lidem z obce blížící se vánoční svátky.

„Naše muzika zahrála posluchačům v kapli domova rorátní písně ze 17. století, pěvecké sbory zase zazpívaly písně kolední, které se sice zpívají i na Vánoce, ale mohou se zpívat i v adventní době, protože v nich ještě není zmínka o narození Ježíše Krista," uvedl Stanislav Gabriel mladší, primáš cimbálové muziky.

Spolu s vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Vincentinum Milenou Marečkovou vzpomenuli, že s nápadem pořádat v adventním době pro hendikepované klienty, k nimž nebyl osud zrovna šťastný, přišel velehradský praktický lékař Jiří Rohel.

Primáš cimbálovky přiznal, že před prvním koncertem ve Vincentinu měli muzikanti i sólisté obavy z toho, jak je a jejich muziku hendikepovaní lidé přijmou. Ale obavy byly zbytečné.

„Oni, stejně jako zaměstnanci domova a někteří Velehraďané se na koncerty vždycky moc těší. Muzika a písničky pozvednou vždycky návštěvníkům předvánoční náladu," řekla Milena Marečková.

Ocenila, že Gabrielova cimbálovka si v sobotu poprvé v sedmileté historii adventních koncertů přizvala k účinkování mužský sbor z Kudlovic a dívčí sborek Kalinka z Babic.

„Adventní koncert, v němž účinkovala cimbálová muzika, její sólisté, zpěvačky z Kalinky a mužský sbor z Kudlovic, byl vynikající. Dopřál posluchačům nezaměnitelnou atmosféru předvánočního času," vysekl účinkujícím poklonu doktor Jiří Rohel.

To on se svým synem Jiřím, který v cimbálovce hraje, ale také s vedoucí Vincentina Milenou Marečkovou, zaseli pomyslné semínko adventních koncertů v domově, a ono jednou za rok před Vánoci vykvete.