Mladí křesťané ve věku od 21 do 35 let, kteří se chtějí společně modlit, vzdělávat, setkávat a bavit se, se v moravském poutním místě zúčastnili III. ročníku Absolventského Velehradu, jehož téma znělo Dospělost, a to ve víře i v rámci společnosti, v profesi i v osobním životě.

Pořadatelem setkání bylo Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika (VKH ČR). Čtyřdenním setkáním provázela jeho účastníky 7. kapitola evangelia sv. Matouše a jeho biblické motto Dobrý strom dává dobré ovoce.

„Do organizace setkání nejsem zaangažovaný, takže jsme se se snoubenkou chtěli zúčastnit besedy s názvem Recept na dobré manželství aneb Jak si udržet vztah. Jenže kapacita sálu byla beznadějně naplněna, takže jsme museli zvolit jinou přednášku," svěřil se ostravský Lukáš Hanzlík (26), prezident Vysokoškolského katolického hnutí ČR. Do této funkce byl zvolen na loňském dubnovém XIII. ročníku Studentského Velehradu.

Protože se ob rok pořádaných setkání studentů středních a vysokých škol na Velehradě zúčastňovalo stále více účastníků ve věku 25 až 35 let, ale zajímala je také trochu jiná témata, uspořádalo VKH ČR v roce 2013 premiérově Absolventský Velehrad. I ten se koná jednou za dva roky a je duchovním nástupcem Studentských Velehradů jako symbolu poutě a setkání mladých věřících.

„Program Absolventského Velehradu je nastaven tak, že odpovídá věkové kategorii jeho účastníků. Pro ně bylo v šesti blocích připraveno 17 přednášek převážně duchovního charakteru, tři workshopy, besedy, adorace, mše svaté či modlitby chval," popsala ve stručnosti průběh setkání věřící mládeže brňanka Alžběta Filipová, členka redakčního týmu Absolventského Velehradu.

Jednotlivých bloky přednášek byly věnovány přátelským, manželským a profesním vztahům, ženské a mužské spiritualitě, podnikání, síle modlitby, prožití mše svaté a podobně. Záštitu na akcí převzala Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Její provinciál P. Josef Stuchlý měl na setkání přednášku na téma: Politik a křesťan – slova, která se vylučují či potvrzují.

Alžběta Filipová vysekla kompliment velehradským jezuitům, farnosti, ředitelství Stojanova gymnázia a české provincii Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje za to, že účastníkům setkání vytvořili ve svých prostorách, ať už při přednáškách, besedách, volnočasových aktivitách, ubytování a stravování ty nejlepší podmínky.