Většina akcí v regionu bude spojena s rozsvěcením vánočních stromů, jarmarků a vánočních trhů. Deník pro vás vybral ty nejzajímavější akce napříč Zlínským krajem.

Den pro dětskou knihu láká na divadlo i Hradišťánek

Kdy: sobota 30. listopadu v 9 hodin

Kde: Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti

Už posedmé se v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti sejdou celé rodiny, aby podpořily čtení na Dni pro dětskou knihu. Ten se tam koná v sobotu od devíti hodin.

Program začne zpíváním s dětským souborem Hradišťánek. Pak bude následovat vánoční povídání o zvířátkách pana spisovatele. Pohádku s pejskem a kočičkou zahraje divadlo pro děti Řád červených nosů. Od 10.30 hodin se mohou děti těšit na herce Slováckého divadla Davida Vackeho a Jiřího Hejcmana, kteří jim přečtou Macourkovy pohádky O žluté bundě s pokaženým zipem a Zuzanka a písmenka.

Až do dvanácti hodin bude v prostorách knihovny fungovat výtvarná dílnička za pomoci dětí z dětského domova v Uherském Ostrohu. Andělíčky z černého drátu a zažehlovací korálky si zájemci budou moct vyrobit s Ester a Petrem Benešovými a drobné šperky s dětmi vytvoří Lucie Leinweberová. Po celou dobu konání akce si příchozí mohou zakoupit ručně vyrobená papírová přáníčka, drobné šperky a knihy.

Kateřinský jarmark rozsvítí vánoční strom

Kdy: pátek 29. listopadu a sobota 30. listopadu

Kde: Masarykovo náměstí v Uherském Brodě

Nasát vánoční atmosféru na již tradiční kateřinský jarmark, který letos ponese pořadové číslo osm, můžete přijít do Uherského Brodu. Kromě stánků, ve kterých budete moct nakoupit výrobky lidových řemesel, hračky či vánoční dekorace, jistě neminete ani ty, jež potěší každého milovníka zabijačkových specialit. Celou akci, která se bude konat dnes a v sobotu na Masarykově náměstí, doprovodí bohatý kulturní program. V něm vystoupí různé folklorní soubory, taneční skupiny, šermíři, country i dechová hudba Hradčovjanka. Těšit se můžete nejen na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu, ale také na ohňovou show.

Na Zámeček za vůní punče i na výstavu

Kdy: sobota 30. listopadu

Kde: restaurace na Zámečku ve Strání

Chtěli byste se pokochat pohledem na výrobu tradičních vánočních oplatků nebo ochutnat vánoční punč? V tom případě neváhejte navštívit v sobotu 30. listopadu velký sál restaurace na Zámečku ve Strání, kde se uskuteční vánoční jarmark. Na něm bude možné zakoupit různé vánoční dekorace, svícny, povidla, domácí marmelády, med, slovenské i francouzské sýry, sypané čaje, sušené ovoce a mnohé další doplňky, jež k Vánocům patří. Přitom můžete ve stejných prostorách zhlédnout výstavu nazvanou Setkání pod Javořinou, kterou Sdružení členů výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí Uherský Brod pořádá právě do konce listopadu.

Advent v Holešově zahájí rozsvěcením vánočního stromu

Kdy: sobota 30. listopadu, 10 hodin

Kde: nádvoří zámku, Holešov

Slavnostním otevřením zrekonstruovaného nádvoří zámku začne sobotní adventní program v Holešově. Už od rána se přitom na náměstí Dr. E. Beneše budou konat tradiční vánoční trhy. V deset hodin úvodním slovem zahájí starosta Pavel Svoboda kulturní program na nádvoří zámku. Vystoupí tam například folklorní soubor Zrníčko, pěvecký sbor Banana Vox anebo cimbálová muzika Bukovinka.

Ve čtyři hodiny odpoledne bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert Holešovského komorního orchestru. O půl šesté starosta města na náměstí rozsvítí vánoční strom.

Bude vánoční jarmark, rozsvítí stromeček

Kdy: dnes, 16 hodin

Kde: Halenkovice, před obecním úřadem

Oblíbený vánoční jarmark bude předcházet tradičnímu sobotnímu slavnostnímu rozsvěcení vánočního stromu v Halenkovicích. To se uskuteční od šestnácté hodiny v prostranství před obecním úřadem.

Vánoční jarmark je připravený od čtrnácti hodin v sále kulturního domu. Zakoupit si na něm budou moci lidé výrobky s vánoční tematikou. Od šestnácti hodin také vystoupí sólisté dechové hudby Topolanka, děti z mateřské a základní školy, děti ze Základní umělecké školy Napajedla a dětský folklorní soubor Pláňata. K občerstvení bude svařené víno, medovina, klobásky na grilu či valašské frgále.

Napajedla chystají rozsvěcení i trh

Kdy: dnes, 12 hodin

Kde: Masarykovo náměstí, Napajedla

Rozsvěcování vánočního stromu a také farmářský a řemeslný trh chystají na páteční odpoledne na Masarykově náměstí v Napajedlech. Akce začíná přesně v pravé poledne, a to právě trhem. Ten nabídne uzenářské speciality, domácí zabijačku, tradiční beskydské sýry, koláčky a jiné pečivo, koření, bylinky, adventní věnce, ručně malovaná trička a další výrobky. Potrvá až do osmnácté hodiny. Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu přijde na řadu v šestnáct hodin. Pásmo dětských písniček s mikulášskou a vánoční tematikou si připravila Mateřská škola Napajedla, společně s ní vystoupí děti ze třídy 1. D Včeličky. Během odpoledne přijde na řadu ještě několik účinkujících. Mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou se koná mše v kostele svatého Bartoloměje. „Přijměte pozvání na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu, které každoročně doprovází farmářský a řemeslný trh," láká na akci starostka města Irena Brabcová.

Bohaté občerstvení i Janek Ledecký. To vše v pátek

Kdy: dnes, 16.30 hodin

Kde: Otrokovice

Už pošesté zpestří slavnostní rozsvěcení vánočního stromu v Otrokovicích bohatý kulturní program a charitativní akce Pomáháme potřebným. K zahřátí i k posilnění bude připravena řada dobrot: maso na rožni, klobásy, sváteční vánoční punč, káva nebo také čaj.

„Pro letošní ročník akce Pomáháme potřebným jsme se rozhodli věnovat veškerou tržbu získanou z prodeje občerstvení hned po skončení akce na pomoc onkohematologicky nemocným dětem," informovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

Letošní novinkou jsou keramické hrníčky vyrobené Nadějí Otrokovice. Za zaplacenou zálohu si do nich lidé mohou nechat dát vybraný nápoj. Poté si jej mohou buď nechat, nebo vrátit pořadatelům.

Program při rozsvěcení vánoční stromu začíná o půl páté odpoledne a skončí deset minut před devatenáctou hodinou. Vystoupí děti a mládež z otrokovických škol nebo také děti ze ZUŠ Malenovice. Samotné rozsvěcení se bude konat za spoluúčasti zpěváka Janka Ledeckého. Ten bude mít od devatenácté hodiny vánoční koncert v Otrokovické Besedě.

Na zámku si lidé prověří své zdraví

Kdy: pátek 29. listopadu od 9 hodin

Kde: nádvoří zámku Žerotínů

Nechat si změřit krevní tlak, hmotnost, BMI a například cholesterol mohou návštěvníci zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Už popáté se zde uskuteční Den zdraví.

„Jedná se o tradiční akci. Cílem je motivovat veřejnost, aby pečovala o své zdraví," prozradila předsedkyně Národní sítě podpory zdraví Kateřina Janovská.

Zájemci si mohou nechat změřit také například hustotu kostí, obsah oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, připraveno je pro ně také samovyšetření oční sítnice, testy paměti a další.

„Naměřené hodnoty budou mít lidé zaznamenány na kartičkách, které dostanou. Výsledky vyhodnotí lékař. Bude zde také prostor pro řešení věcí, na které není běžně u lékaře čas," popsala Kateřina Janovská.

Nebude chybět ani poradenství o zdravém životním stylu a ochutnávka zdravé výživy.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU