Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

10 + 1 tip, jak strávit víkend ve Zlínském kraji

Zlínský kraj - Medu bude letos poskrovnu, varovali už dopředu včelaři v regionu. Kdo se ale bude chtít na Vánoce předzásobit, má možnost. Ve Štítné nad Vláří pořádají tradiční Medové odpoledne spojené s prodejem.

17.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Sláma Jiří

Z nabízených akcí, které se konají tento víkend v regionu, si vyberou milovníci hudby, poutníci, sportovci, ale také rodiny s dětmi

Nebo máte spíš chuť na hudební zážitek? Tentokrát je z čeho vybírat. Jazzový festival ve Vsetíně, varhaníci ve Štípě, beseda u cimbálu v Lukově nebo třeba hody v Tupesích. Vyberte s Deníkem, kam vyrazíte v regionu o tomto víkendu.

Festival poezie s Bárou Hrzánovou

Kdy: čtvrtek 16. až sobota 18. října

Kde: zámek Žerotínů Valašské Meziříčí

Jubilejní padesátý ročník Mezinárodního festivalu poezie hostí o víkendu Valašské Meziříčí. Amatérští recitátoři z České republiky a Slovenska se sjedou do areálu zámku Žerotínů, kde se kromě dvoukolové recitační soutěže uskuteční také ohlédnutí za uplynulými devětačtyřiceti ročníky a bohatý doprovodný program. Hlavními protagonistkami dalšího doprovodného programu se stanou herečky Bára Hrzánová a Tereza Kostková.

Soutěž amatérských recitátorů vyvrcholí koncertem skupiny Condurango v čele se známou herečkou Bárou Hrzánovou, která přijede do Valašského Meziříčí poprvé, a vyhlášením vítězů a vítězných přednesů.

Soutěž amatérských recitátorů z České a Slovenské republiky se uskuteční v areálu valašskomeziříčského zámku Žerotínů ve dnech 16. až 18. října.

Na festivalu jazzmanů vystoupí i Martin Chodúr

Kdy: sobota 18. října od 18 hodin

Kde: Dům kultury ve Vsetíně

Pestré hudební menu nabídne v sobotu večer 21. ročník Vsetínského jazzového festivalu. Program zahájí v 18 hodin ve foyer Domu kultury ve Vsetíně kapela Doris & Swingin' Bastards. Během večera zahraje dvakrát.

Prvním účinkujícím na pódiu ve velkém sále bude od 18.30 hodin místní valašská jazzová formace Deep'm'ocean hrající ve složení: José De La Hoz (kytara), Petr Nohavica (bicí) a Martin Gerla (baskytara).

Vůbec poprvé se poté vsetínskému publiku představí zpěvačka Hana Robinson se svým triem, která je známá spoluprací s Michalem Horáčkem a netají se svým vřelým vztahem k Valašsku.

Po jedenadvacáté hodině vystoupí hlavní host letošního ročníku festivalu zpěvák Martin Chodúr se svým bandem, který se žánrově pohybuje na pomezí jazzu, popu a šansonu.

Festival uzavře zahraniční host, vynikající saxofonista z New Yorku Marc Bernstein, pro jehož hudbu je typická živelnost, melodičnost a pevná zakořeněnost v židovské tradici. Představí se v doprovodu pianisty Víta Křišťana, kontrabasisty Rastislava Uhrika (SK) a bubeníka Niclase Campagnola (I).

Kašava pořádá tradiční besedu u cimbálu

Kdy: sobota 18. října od 19.30 hodin

Kde: Podhoran Lukov

Valašský soubor Kašava pořádá 77. besedu u cimbálu pod názvem Valašské písně milostné aneb Lásko, bože, lásko. Vystoupí cimbálová muzika Soláň a tanečníci, hOLD STÁŘí Kašava a Valašský soubor Kašava. Rezervace lístků je možná na tel. 736 170 048. Doprava je zdarma.

Medové odpoledne ve Štítné

Kdy: sobota 18. října od 14 hodin

Kde: Kulturní dům Štítná nad Vláří

Ochutnávka medu, medoviny, košt slivovice, pečení a zdobení perníků, výstava zahrádkářských výpěstků, včelařských potřeb, unikátní včelí tombola a příjemné tóny cimbálovky. To vše vás čeká na už desátém (!) ročníku Medového odpoledne, které se uskuteční tuto sobotu 18. října 2014 od 14 hodin v Kulturním domě ve Štítné nad Vláří.

Nejlepší med a nejlepší trnková slivovice budou známy už v páteční podvečer, kdy se tohoto úkolu zhostí posudková komise. A jak to probíhá? Příznivci valašského moku a trochy recese dají k posouzení půllitrový vzorek trnkové slivovice, kterou pak okoštuje proškolená laická komise a v sobotu od 15 hodin pak bude moct lahodné vzorky ochutnat a ohodnotit i široká veřejnost.

Ochutnávky všeho druhu jsou ostatně podstatou této akce. Návštěvníci mohou ochutnat květový, akátový, lípový, lesní, pastovaný, různé druhy medoviny i ostatní včelí produkty.

Příjemným překvapením a zábavou bude letos včelí tombola, sestavená z přírodních produktů. K vidění na akci budou živé včely ve skleněném úle, výroba svíček z včelího vosku i výpěstky tamních zahrádkářů.

Ve 14.30 budou pak slavnostně vyhlášeni vítězové soutěží o nejlepší med a slivovici. S pestrým programem již tradičně vystoupí děti z mateřských škol ze Štítné a Jestřabí a školní soubor Javorníček. A aby hudby nebylo málo, celé odpoledne zpříjemní cimbálová muzika Vincúch z Valašských Klobouk.

Pouť ke svatému Vendelínovi na hradě Malenovice

Kdy: sobota 18. října od 16 do 18 hodin

Kde: hrad Malenovice

Historicky první hradní pouť ke sv. Vendelínovi se bude konat v sobotu 18. října od 10 do 16 hodin na hradě Malenovice u Zlína. Jarmareční veselí k uctění svátku místního patrona pastýřů a poutníků pořádá Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Pouť začne požehnáním u sochy sv. Vendelína pod hradem. Připravili jsme i řadu dalších překvapení včetně jednoho sladkého," láká návštěvníky na pouť Milena Dvořáková z pořadatelského muzea. V prostoru předhradí zahraje cimbálová muzika Aloise Skoumala, zazní lidové i kramářské písně. „Zájemci se mohou naučit zábavnou formou i některé lidové tance," dodala M. Dvořáková.

V programu vystoupí také členové sboru Mužáci, pro děti jsou připraveny tvořivé dílny. Stánky budou plné dobrot, drobností, košíkářských výrobků, šperků nebo domácích sýrů. Výrobky svých klientů bude prodávat sdružení Naděje Zlín. „Odvážní jedinci se mohou zeptat na svou budoucnost ve věštírně Madame Zary," uzavřela M. Dvořáková.

Na 14 hodin je plánováno slavnostní vyhlášení výsledků dětské výtvarné soutěže „Hrad jako malovaný". Soutěžní obrázky hodnotila odborná porota i veřejnost. Na vítěze čeká unikátní muzejní zážitek. Hrad bude otevřen pro veřejnost, prohlídky s průvodcem začínají každou celou hodinu, poslední v 15 hodin. Expozice na hájence „Dřevo, proutí, sláma" a „Kouzlo dřevořezby" budou otevřeny po celou dobu pouti.

Na jarmark se vstupné neplatí. Za prohlídku hradu i hájenky zaplatíte běžné vstupné. Děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma. Akce se koná za každého počasí, v případě deště v prostorách hradu (zbrojnice, sklepy).

Koncert štípských varhaníků

Kdy: neděle 19. října v 17 hodin

Kde: kostel Narození Panny Marie ve Štípě

Pokud vás zajímá, jak štípští varhaníci umí svůj nástroj rozeznít, tak jste velmi srdečně zváni na jejich každoroční varhanní koncert, který se letos koná v neděli 19. října v 17.00 hodin. Koncert proběhne i přesto, že kůr, na kterém jsou varhany umístěny, je zakryt lešením kvůli probíhajícímu restaurování maleb nad varhanami. Vstupné je dobrovolné, případný výtěžek bude použit právě na tyto restaurátorské práce.

Dva páry jednovaječných dvojčat v čele hodové chasy

Kdy: sobota 18. a neděle 19. října

Kde: Tupesy

Vše, co k hodové tradici patří, budou mít o víkendu na císařských hodech v Tupesích. Jejich raritou bude, že jim budou kralovat dva páry jednovaječných dvojčat. V roli staršího a mladšího stárka to budou Radek a Robert Hřebíčkovi, funkci starší a mladší stárkyně na sebe vzaly Klára a Pavlína Sedláčkovy. Chasa se sejde v sobotu úderem poledne před zdravotním střediskem, odkud vyrazí za doprovodu Slovácké kapely Romana Hanáčka pro své stárky. Patnáct minut po šestnácté hodině dorazí krojovaný průvod do orlovny, kde vystoupí dětský folklorní soubor Čutora a hodová chasa. Ta letos nebude o povolení hodů žádat starostu obce Oldřicha Vávru u jeho domu, ale na radnici. Pak už to budou mít hodaři jen pár kroků ke kapli, v níž se uskuteční mše svatá. Sál tělocvičny, kde bude od 20 hodin probíhat veselice, se pro hosty otevře v 19 hodin a k tanci a poslechu bude vyhrávat Slovácká kapela s cimbálovou muzikou Olšava s primášem Tomášem Zubrem.

V neděli se od 9.45 hodin uskuteční obchůzka obce a od 20 hodin večerní zábava v tělocvičně.

Děti v Hluku podpoří africké sirotky

Kdy: neděle 19. října v 15 hodin

Kde: Pastorační dům v Hluku

Povídání a hry pro děti na podporu charitativního projektu Naše děti v Kongu se uskuteční v neděli 19. října od 15 hodin v Pastoračním domě v Hluku. Akci s názvem Africké odpoledne zahájí přednáška o životě dětí z konžského sirotčince v podání Markéty Debroise, která Afriku navštívila. Chybět nebudou fotografie a videa. Od 16 hodin si malí návštěvníci vyzkouší, jak si hrají děti v Africe, a ochutnají africké kakao.

Projekt Naše děti v Kongu je zaměřen na pomoc sirotkům z Domova Panny Marie Lurdské v Demokratické republice Kongo.

Na Svatém Hostýně se sejdou myslivci

Kdy: sobota 18. října od 10 hodin

Kde: Svatý Hostýn

V pořadí už šestnáctá Svatohubertská pouť se v sobotu uskuteční na Svatém Hostýně. Po deváté hodině zahrají před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie trubači z okresního mysliveckého spolku v Přerově lovecké signály a loveckou hudbu. V deset hodin pak vyjde průvod k pomníku svatého Huberta a ve čtvrt na jedenáct začne mše svatá. Po mši bude následovat ukázka výcviku pernatých dravců a koncert duchovní hudby. Připravena bude také výstava fotografií a další program.

V Chřibech poběží maraton

Kdy: sobota 18. října od 10.30 hodin

Kde: start na atletickém stadionu v Kroměříži

Na dráze atletického stadionu v Kroměříži odstartuje v sobotu v 10.30 hodin dvaačtyřicátý ročník Chřibského maratonu.

„Trať je situována tak, že ze stadionu po absolvování jednoho kilometru na dráze pokračuje směrem na Kotojedy, Trávnické zahrádky a po cyklostezce do Kvasic, kde začíná náročnější trať v kopcích přes Novou Dědinu, Kostelany a Bunč," popsal trasu za Atletický klub Kroměříž Ota Šedý.

Po seběhu z Bunče do Zdounek pak maraton bude pokračovat do cíle zpátky na atletický stadion v Kroměříži. Startovné činí dvě stě korun.

Pozvání do říše broučků

Kdy: neděle 19. října od 15.30 hodin

Kde: Otrokovice, moravní lávka

Přijďte s námi putovat s broučky a připravit je na zimu. Dům dětí a mládeže Sluníčko pořádá podzimní akci Uspávání broučků. Putování je určeno všem dětem a rodičům, kteří mají rádi přírodu a dobrodružství.

Startovat se bude v neděli 19. října 2014 v 15.30 od moravní lávky. Pro děti je připraven zajímavý program, a protože v minulých letech děti pomáhaly broučkům ulehnout k zimnímu spánku, v letošním roce se jim broučci odmění a pozvou je přes pavoučí síť do své říše a tam proběhne slavnost, kde se všichni účastníci v broučky promění.

Dále se děti mohou těšit na lanové překážky, opékání špekáčků, výtvarnou dílničku a nebude chybět ani teplý čaj a polévka pro zahřátí. Vstupné pro děti je 20 korun a dospělé 30 korun. A nezapomeňte si přibalit špekáčky!

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

17.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Hradčovice – 1. B třída paní učitelky Kateřiny Mazůrkové.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Lidé si přišli pošmáknout na tradiční Ovarovou serenádu.
14

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Při oslavě 760 let Hradiště ocenili Alberta Gottwalda a Františka Ilíka

FOTOGALERIE / Předání Cen města Uherské Hradiště za rok 2016, slavnostní přivítání zástupců partnerských měst i hudební doprovod cimbálové muziky Harafica, takový byl v neděli 15. října program slavnostního večera k 760. výročí založení města Uherské Hradiště ve Slováckém divadle.

Nedakonickým císařským hodům kralovali budoucí chemici

FOTOGALERIE / Čí sú hody? Naše! Čí sú dluhy? Starostovy! Vyvolávání členů krojových hodových chas, které v sobotu znělo v některých obcích Slovácka, přineslo s sebou do nich velmi oblíbenou tradici, na kterou se v regionu nezapomíná. Jsou to císařské hody, které v 11 obcích Slovácka patřily o víkendu k místnímu koloritu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení