VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

včera 22:11

Dech beroucí Amazonky ze Slovácka sklízely potlesk diváků

FOTOGALERIE / V sobotní podvečeru vypukl ve společenském sále Turistického centra Velehrad ohňostroj humoru a nezapomenutelných hereckých kreací a improvizací.  Prozatímní ochotnický spolek Tupesy – Zlechov – Břestek se tam divákům představil divadelní komedií s názvem Když Líba umřela aneb Amazonky ze Slovácka.

16.11.2018

Ašot Arakeljan slaví své jubileum výstavou v Uherském Hradišti

Cimbálová muzika Kunovjan a několik desítek milovníků umění se ve čtvrtek 15. listopadu v uherskohradišťské Galerii Vladimíra Hrocha účastnilo zahájení výstavy obrazů výtvarníka Ašota Arakeljana - Horněmčana s arménskými kořeny.

16.11.2018

Noc divadel: zájem je letos obrovský, říká Josef Kubáník

ROZHOVOR / Mimořádnou příležitost nahlédnou do divadelního zákulisí budou mít zítra diváci, kteří navštíví slováckou scénu. I na jejich prknech se uskuteční další ročník Noci divadel. Více o ní i prozradil mluvčí souboru Josef Kubáník.

15.11.2018

No Name budou hvězdou Benefičního koncertu pro spravedlnost v Hradišti

Výjimečnou hudební událost zažije v sobotu 17. listopadu Uherské Hradiště. V tamním Klubu kultury se bude konat akce s názvem Benefiční koncert pro spravedlnost.

15.11.2018

Dagmar Pecková, Hradišťan a Spirituál kvintet naplánovali společný koncert

Vystoupení tří hudebních stálic tuzemské scény, a to Dagmar Peckové, Hradišťanu a Spirituál kvintetu, se uskuteční 29. března 2019 v Prostějově, v tamním Společenském domě od 19.00, a 30. března 2019 od 19.30 ve zlínském Kongresovém centru.

14.11.2018

Ašot Arakeljan představí v Hradišti průřez svojí tvorbou

Pro obdivovatele svých děl i širokou veřejnost připravil Ašot Arakeljan při příležitosti svých 70. narozenin, výstavu svých obrazů v uherskohradišťské Galerii Vladimíra Hrocha v tamním Klubu kultury.

13.11.2018

Sepsali životní osudy generála Jana Vančury

Právo má přednost před mocí, tak se jmenuje kniha o životních osudech legionáře a ganerála Jana Vančury, kterou autorsky zpracovali ředitel Knihovny B. B. Buchlovana Radovan Jančář a Jiří Vančura s rodinnými příslušníky.

11.11.2018

Svatý Martin přijel v doprovodu šermířů na Velehrad

Říká se, že se svatým Martinem přichází i první sníh. Tato pranostika se ale v sobotu, den před jeho svátkem, nevyplnila ani na Velehradě. Přesto k tamnímu kostelíku Zjevení Páně, lidově zvanému Cyrilka, přijel pár minut po 15. hodině na bílém koni Darex v roli svatého Martina Jonáš Kunčar ze Stojanova gymnázia, syn senátora a bývalého starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara.

10.11.2018

Superkošt slovácké slivovice podruhé opanoval Josef Niesner

Vidina nejlepších křišťálově průzračných slivovic, které se umístily na prvních třech příčkách místních koštů v obcích a městech národopisné oblasti Slovácko, přilákala v sobotu odpoledne vyznavače destilátů z nachově modrého ovoce do hradišťské barokní Reduty.  

10.11.2018

Degustace mešních a košer vín odemkla bránu k Cisterciácké pečeti

Cisterciácká pečeť. Takový název s všeslibujícím názvem nese mezinárodní soutěž a výstavy mešních a košer vín na Velehradě, o niž letos už v 11. ročníku soutěží domácí i zahraniční producenti zmíněných špičkových vinných moků.

9.11.2018

Výstava retro panenek a hraček zahřála děti i dospělé u srdce

Jak asi návštěvníci výstavy retro panenek a hraček ve společenském sále Panského dvoru v Kunovicích zareagují na moji návštěvu, když už je to několik desetiletí, co jsem dětským střevíčkům odrostl? Tuhle otázku si kladu při vstupu do starobylého sálu Panského dvoru s novou tváří, kde retro exponáty, což je označení pro něco minulého, pro cokoliv zpět v čase hraje hlavní roli.

9.11.2018

O křestním jméně herce Martina Vrtáčka rozhodla jeho maminka tradici navzdory

Když se narodil, dostal jméno, které předurčilo jeho budoucnost. Řeč je o Martinu Vrtáčkovi, členovi souboru Slováckého divadla v Uherském Hradišti. V rodině kam se narodil, se křestní jméno dědilo v celém mužském pokolení, on se však stal výhybkou na zajetých kolejích.

9.11.2018

Pohádkový muzikál přenese diváky do kouzelného světa bylinek

V novém pohádkovém muzikálu Anička a bylinkové kouzlo se diváci přenesou do kouzelného světa bylinek poprvé už tuto neděli 11. listopadu. Titulní postavu Aničky ztvární herečka Klára Vojtková.

8.11.2018

Nenechejte si ujít martinské hody v dědinách Slovácka

O druhém listopadovém víkendu se uskuteční v několika slováckých dědinách bujaré a pompézní martinské hody. Zda při nich budou mít v Buchlovicích, Břestku, Kudlovicích, Nedachlebicích, Stříbrnicích či Květné do zlatova opečené husy s mladými svatomartinskými víny, to hodoví strůjci ponechávají bez komentáře.

7.11.2018

Jitka Hlaváčová prozrazuje, jak se pohybují bylinky

ROZHOVOR / Už tuto neděli 11. listopadu uvede Slovácké divadlo ve světové premiéře původní pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo tvůrčí dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek. Režie pohádky se ujal Jakub Maceček a choreografii vytvořila dlouholetá členka souboru, herečka Jitka Hlaváčová.

6.11.2018

Premiérový dušičkový koncert rozezněl kapli sv. Alžběty

Nezapomenutelný hudební zážitek si pro obyvatele Buchlovic připravil Farní sbor při kostele sv. Martina v Buchlovicích s Buchlovskou scholou. Ve zcela zaplněné hřbitovní kapli sv. Alžběty, pocházející ze 40. let 16. století, která v současné době slouží jako smuteční obřadní síň, uspořádaly v neděli po pobožnosti a vzpomínce na všechny věrné zesnulé premiérový Dušičkový koncert.

6.11.2018

Světec Martin přijede v doprovodu šermířů na Velehrad

Ať bude v sobotu slunečno nebo deštivo, přijede úderem 15. hodiny k velehradskému kostelíku Zjevení Páně, lidově zvanému Cyrilka, svatý Martin na bílém nebo možná i blátivém koni ze stáje Ranch Nevada. Bělouše osedlá v roli světce Martina Jonáš Kunčar ze Stojanova gymnázia.

AKTUALIZOVÁNO
5.11.2018

Orchestr Stanislava Sládka z Uherského Brodu vystoupí na domácí půdě

Zajímavým koncertem chtějí překvapit své publikum členové Orchestru Stanislava Sládka 10. listopadu v 18 hodin ve velkém sále Domu kultury v Uherském Brodě.

3.11.2018

Jan Muchow představil Hradišti písně ze Samotářů či Teorie tygra

Samotáři, Jedna ruka netleská, Václav či Ženy v pokušení. Stručný výčet úspěšných českých filmů, pro něž Jan P. Muchow napsal písně, už předem napověděl, že v pátek 2. listopadu bude na Klubu Mír v Uherském Hradišti o zábavu postaráno. Právě tam totiž populární skladatel zamířil v rámci svého turné se skupinou Antagonists a představil jedny z největších filmových hitů posledních dvou dekád.

3.11.2018

Koncert k památce zesnulých okořenilo československé výročí

Dvořákova Mše D dur v podání pěveckého sboru Svatopluk, varhanní doprovod Stanislava Halody či Lukáše Hurtíka, ale i recitace Igora Stránského či Jany Koutné ze Skalice završená českou i slovenskou hymnou. Letošní tradiční Koncert k památce zesnulých odehrávající se v prostorách uherskohradišťského Kostela sv. Františka Xaverského zpestřila připomínka oslav sta let od založení Československa.

3.11.2018

Nové album stálo za pořádnou oslavu i kus vzpomínání

Páteční dušičkový večer vyplnilo v Kudlovicích představení premiérového cédéčka tamního mužského sboru, jehož rodný list se začal psát před půl stoletím.

2.11.2018

Vznik Československa připomněla Fidlovačka

Slovácké divadlo věnovalo 100. výročí vzniku Československa celou uplynulou sezónu, která s příznačným sloganem Kde domov tvůj? Slovácké divadlo! a na míru šitými kusy významné jubileum oslavovala a připomínala.

31.10.2018

Loučí se Pokrevní bratři, Špalíček veršů a pohádek a Přes ploty

Tři úspěšné inscenace Slováckého divadla – Pokrevní bratři, Špalíček veršů a pohádek a Přes ploty se letos s uherskohradišťským publikem rozloučí.

30.10.2018

V Hradišti zrušili Dny britského filmu a kultury v původní podobě

Tradiční festival Dny britského filmu a kultury v podobě jak jej návštěvníci znají z ročníků 2015 - 2017 letos z finančních důvodů a napjatého rozpočtu organizace nebude.

27.10.2018

VIDEO: Návštěvnický útok na brodské muzeum způsobila výstava Šaty dělají člověka

Návštěvníky beznadějně zaplněný sloupový sál Muzea J. A. Komenského byl v pátek 26. října na večer jednoznačnou odpovědí na nevyřčenou otázku, jaký zájem Broďané projeví o první letošní výstavu v Muzeu J. A. Komenského, jehož útroby nebyly veřejnosti po řadu měsíců k dispozici kvůli další fázi obnovy interiéru.

26.10.2018

Oslava republiky ve Slováckém divadle

Autorskou koláž KDY bude po válce, kterou Slovácké divadlo přispělo k oslavám blížícího se 100. výročí založení republiky, nastudovala režisérka Zoja Mikotová.

24.10.2018

Přehlídka v Muzeu J. A. Komenského ukáže módu z období První republiky

Dlouhodobá výstava originálních exponátů poskytujících náhled do běžného života prvorepublikové rodiny bude letos k vidění v muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě. Expozice bude zahájena v pátek 26. října, a to v 17 hodin přímo v prostorách muzea.

24.10.2018

Simona Stašová znovu přiveze Shirley Valentine

ROZHOVOR / VIDEO / S velkým úspěchem se v září setkala hra Shirley Valentine, kterou ve Slováckém divadle odehrála hvězda českého herectví Simona Stašová. Beznadějně vyprodané představení mělo tak nadšené divácké ohlasy, že divadlo vyslyšelo prosby zájemců, na které nezbyly vstupenky, a herečku pozvalo do Uherského Hradiště znovu.

23.10.2018

Ikona alternativní scény – Zrní, míří do hradišťského klubu Mír

Přesně v den vydání svého EP s názvem Spící, v pátek 26. října, se kapela Zrní zastaví na svém turné také v Klubu Mír v Uherském Hradišti.

23.10.2018

Císařským hodům v Babicích kralovali sourozenci Čevelovi

V soukolí císařských hodů s právem na Slovácku se o víkendu ocitly také Babice. Ke koloritu obce patřily už po šestašedesáté.  

21.10.2018

Břetislav Rychlík se stane hostem úvodního koncertu Umíme Hrát

Divadelník a dokumentarista Břetislav Rychlík se stane hostem zahajovacího večera 5. sezóny koncertní řady Umíme Hrát, který se bude konat ve středu 31. října v 19 hodin v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

21.10.2018

Vyšívaný obojek, pokálený koťátkem, zachránila babička, jásá nedakonická stárka

Hodovou chasu o císařských hodech v Nedakonicích pomáhala staršímu stárkovi Michaelu Cigošovi tmelit dvaadvacetiletá Nikola Šnajdrová. Premiéru starší stárky si odbyla už před čtyřmi lety, nikoli ale s Michaelem. Za mladší stárku jí byla tenkrát jeho sestra.

21.10.2018

Hodové radovánky v Nedakonicích byly přehlídkou krásných krojů

Pohoda císařských hodů s právem se o třetím říjnovém víkendu rozvrstvila po deseti obcích Slovácka. Hodovalo se v Babicích, Boršicích, Mařaticích, Částkově, Březolupech, Prakšicích - Pašovicích, Jarošově, Zlechově a Nedakonicích.

19.10.2018

Plukovníka exilové armády připomene v Ořechově památník

Slavnostní odhalení památníku Jaroslava Němce, jehož autorem je sochař Ondřej Oliva (na snímku), se uskuteční zítra ve 14 hodin před obecním úřadem v Ořechově.

19.10.2018

Hradišťský klub Mír sevřel metalový mráz ze severu

Téměř 30 let staré songy z chladného Švédska, stejně jako o něco mladší skladby z nedalekého Polska. To vše znělo v úterý 16. října 2018 uherskohradišťským klubem Mír.

19.10.2018

VIDEO: Pražské hvězdy ve Slováckém divadle

„Strašně se těším, protože ten kraj miluju,“ netají se nadšením herečka Tatiana Vilhelmová, která se spolu s kolegou Jiřím Langmajerem představí divákům v dubnu v inscenaci Skleněný strop. Ta bude jednou z her, které už v příštím roce přiveze do Slováckého divadla pražské komorní Divadlo Ungelt.

16.10.2018

Velezrada se trestá – premiéra scénického čtení v Buchlovanově knihovně

Jedna z nejčtenějších současných českých autorek knih pro děti a mládež, Veronika Válková, potvrdila účast na oficiální premiéře scénického čtení její knihy s názvem Vznik ČSR 1918 – Velezrada se trestá.

13.10.2018

V Osvětimanech hodovali už podruhé bez stárků

Na dvě desítky párů, honosné právo, ale v čele průvodu už potřetí v řadě stejné tváře. Přestože v Osvětimanech se na hody sejde vždy početná chasa krojovaných, už dvakrát za poslední tři roky se nenašel nikdo, kdo by vzal na sebe odpovědnost stárka. V čele průvodu tak šel poslední stárek z roku 2016 Antonín Chrbját, který pomáhá tamní hody už několik let organizovat.

12.10.2018

Krajčo, Štěpánková, Langmajer, Vilhelmová - Slovácké divadlo navazuje spolupráci

VIDEO / Slovácké divadlo v těchto dnech představuje předplatné na příští rok a kromě toho, že diváci se mohou těšit na tak velké tituly jako je muzikál Chicago, či slavný Přelet nad kukaččím hnízdem, předplatitele čeká ještě jedna novinka. Je jí spolupráce s divadlem Ungelt.

12.10.2018

Rychlé šípy slaví 18 let od premiéry

Ihned po ní se stalo něco, co nikdo nečekal. Diváci vykoupili všechny dostupné vstupenky na měsíce dopředu.

10.10.2018

Nejúspěšnější komedie v celé historii Slováckého divadla je plnoletá

Přesně před osmnácti lety, tedy 9. října 2000 měla v Uherské Hradišti premiéru jevištní podoba slavného komiksu Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera Rychlé šípy.

8.10.2018

Děcka z Kunovic hledají posily do svých řad

Posílit řady malých folkloristů v Kunovicích mají ve čtvrtek 11. října šanci ti, kteří se v 17 hodin dostaví do tamní búdy. Právě tam se totiž koná nábor do souboru Děcka z Kunovic.

8.10.2018

Krojované hody s právem byly v Traplicích lidovou slavností

Lidé, kteří chtěli zažít v Traplicích atmosféru slováckých hodů s právem, měli k tomu jedinečnou šanci o první říjnové sobotě. V obci na úpatí Chřibů se do lidových krojů vyšňořili mladí i starší, protože k tomu byla jedna z mála příležitostí v roce.

4.10.2018

Herečka Alžběta Mahdalová: Mám ráda, když mohu na jevišti nechat duši

ROZHOVOR / Úspěšná inscenace Slováckého divadla Autista, kterou nastudoval režisér Michal Zetel a divadlo ji má v repertoáru už tři roky, oslavila uplynulou sobotu pětaosmdesátou reprízu.

3.10.2018

Chicago i Přelet nad kukaččím hnízdem. Slovácké divadlo odtajnilo tituly 2019

Přijďte na kus - to je hlavní slogan předplatného na příští rok, které tento týden představilo Slovácké divadlo.

3.10.2018

Svoz exponátů? Podle tras na mapě

Svérázným způsobem si Marie Martykánová v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti připravuje svoz exponátů na výstavu s názvem O čem si rozpráva Česko, Slovensko, Morava, jejíž vernisáž tam chystají 25. října.

29.9.2018

Michalské hody s právem ve Starém Městě byly opět se vší parádou

Ve velkolepém stylu se rozhodli pojat Michalské slavnosti a hody s právem ve Starém Městě. Že se budou hody konat, oznámila městská rada občanům s dostatečným předstihem.

25.9.2018

Trh v podhradí nabídl v neděli to nejlepší nejen z Buchlovic

Jubilejní, v pořadí už pátý ročník buchlovického Trhu v podhradí, který byl spojen s dožínkami a děkovnou mší svatou za letošní úrodu polních plodin, jíž v neděli dopoledne sloužil v tamním kostele sv. Martina buchlovický farář P. Rudolf Chmelař, měl hned několik novinek.

21.9.2018

Brodský Dům kultury bude plný Ivy Janžurové. Přijede s divadelní komedií

Kdo by ji neznal. Iva Janžurová se svým nakažlivým smíchem a ryšavou hřívou, držitelka dvou Českých lvů za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a mnohých jiných titulů za své famózní herecké výkony. Rolemi ve filmech jako například Pane, Vy jste vdova, Zítra to roztočíme, drahoušku nebo Marečku, podejte mi pero se nesmazatelně zapsala do českého povědomí.

19.9.2018

Jiří Čunek obdivoval Úprku a navázal tak na své předchůdce

Pokračovat ve šlépějích svých předchůdců na postu hejtmana Zlínského kraje se pondělní návštěvou Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti rozhodl i Jiří Čunek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT