VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

včera 14:04

Den dětí s Hamé a českými biatlonisty

Na téma pomáháme přírodě bude letos zaměřený Den dětí s Hamé. Ten se uskuteční v sobotu 2. června od 9 do 16 hodin v Areálu jízdy králů v Kunovicích.

včera 08:14

Velehradská bazilika se letos do Noci kostelů zapojí pošesté

Akce Noc kostelů bude i letos na Velehradě příležitostí k tomu, pozvat co nejširší veřejnost do poutní baziliky a ve večerní a noční atmosféře nabídnout široké veřejnosti nesmírně pestrý kulturně duchovní program, na němž se budou podílet zaměstnanci i dobrovolníci velehradské farnosti. Pošesté se propojí při Noci kostelů svět duchovní se světským v památné bazilice. A o ní jsme si povídali s farářem P. Petrem Přádkou.

22.5.2018

Polešovičtí vinaři otevřou svoje sklepy pro veřejnost

Vinaři z Polešovic, kteří jsou známí svou pohostinností a srdečností, chystají na sobotu I. ročník Otevřených sklepů. Ve známé Vinařské ulici jich bude od 15 do 22 hodin otevřeno patnáct. Široká veřejnost nejenže bude moct ve tři sta let starých sklepech poznat jejich majitele a vína, ale také se od nich dozví, jak se vinné moky vyrábějí.

21.5.2018

OBRAZEM: Carmina Burana zazněla na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti

Více než sto zpěváků a padesát hudebníků na místě, kde před 760 lety založil Přemysl Otakar II. Město Uherské Hradiště, vytvořila atmosféru středověkého večera. Tu umocnila i ohňová show skupiny historického šermu Memento Mori.

21.5.2018

Peckami ze švestek určovali diváci nejlepšího zpěváčka

Devatenáct dětských zpěváčků z prvních až šestých tříd Základních škol Buchlovice, Jalubí, Nedakonic, Osvětiman, Polešovic, Tupes, Velehradu a Zlechova, stejný počet malých malovaných keramických džbánečků a 10 větších, pět členů poroty, dvě cimbálovky, 288 švestkových pecek, které skončily v hrníčcích soutěžících a rozhodly o tom, kdo si odnese Cenu diváků – to je stručná statistika 11. ročníku soutěže Tupeský džbáneček.

21.5.2018

Polešovjánek oslavil velkolepě desáté výročí svého vzniku

K velké rodině folkloristů a nositelů lidových tradic na Slovácku se hlásí dětský folklorní soubor Polešovjánek z Polešovic, jehož rodný list se začal psát před deseti lety.

21.5.2018

Uherskohradišťská Noc s Metodějem láká na rytířský turnaj i Vlastu Redla

Dobrodružnou výpravu do historie mohou podniknout zájemci, kteří navštíví v pátek osmého června letošní Noc s Metodějem. Ta se odehraje na Výšině sv. Metoděje, která se tyčí nad městem Uherské Hradiště.

AKTUALIZOVÁNO
20.5.2018

Adam Škrášek vládne Kunovicím. V neděli projel městem se svou družinou

FOTOGALERIE / Krojovaní jezdci na koních, mezi nimi král se dvěma pážaty a na konci policisté na koních. Na letošní jízdě králů v Kunovicích se tak do sedla nevyhoupla jen královská družina.

19.5.2018

Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím

V červnu uplyne čtrnáct let od slavnostního otevření Archeoskanzenu Modrá. V jeho zděném knížecím paláci byla ve čtvrtečním podvečeru slavnostně otevřena v pořadí už šestá významná výstava s názvem Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím.

18.5.2018

Uherské Hradiště oslaví 100 let od založení Československa Carminou Buranou

Více než sto zpěváků a padesát hudebníků vytvoří na místě, kde před 760 lety založil Přemysl Otakar II. Město Uherské Hradiště, atmosféru středověkého večera. Tu umocní i ohňová show skupiny historického šermu Memento Mori.

16.5.2018

Vlčnovský král dobyl Brusel

Vlčnovské kroje mohli v úterý potkat lidé v ulicích Bruselu i na půdě Evropského parlamentu. Se svou družinou tam totiž přijel král z Vlčnova na dvě události, které k představení tradic Slovácka připravily poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová a Martina Dlabajová.

16.5.2018

Slovácké divadlo začalo připravovat Tylovu Fidlovačku

Známou českou klasiku Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka začalo minulý týden připravovat Slovácké divadlo. Režie hry, ve které poprvé zazněla budoucí česká hymna, se ujme ředitel divadla Michal Zetel.

16.5.2018

Na benefičním koncertu ve Strání vystoupí operní hvězda Adam Plachetka

Vskutku husarský kousek se nedávno podařil vedení uherskobrodské Oblastní charity. Na benefičním koncertu, který se uskuteční ve čtvrtek 17. května od 19 hodin v obecní restauraci Zámeček vystoupí česká operní hvězda Adam Plachetka.

15.5.2018

Přes padesát králů se letos zúčastní jízdy králů ve Vlčnově

Jednou za osmnáct let. S takovou prodlevou se na program jízdy králů ve Vlčnově pravidelně dostává zcela unikátní bod. Při sobotním královském večeru a při předávání vlády se koná takzvané setkání králů ze všech předchozích ročníků.

15.5.2018

Čtyři ZUŠ si zahrají se Slováckým komorním orchestrem

Žáci hned čtyř základních uměleckých škol ze Slovácka si zahrají na jednom pódiu s profesionálními hudebníky. Ve středu od 19 hodin se v Redutě v Uherském Hradišti koná koncert nazvaný Orchestr budoucnosti III. Je součástí koncertní řady Umíme Hrát, bude to sedmý koncert v letošní sezoně.

14.5.2018

FOTO, VIDEO: Tisícovka kabelek zaplnila foyer Slováckého divadla

"Do města bych si ji nevzala, ale na pláž by byla pěkná," radí zákaznici jiná, když se probírají stovkami kabelek.

11.5.2018

Nájemníci slaví pět let na jevišti Slováckého divadla

ROZHOVOR / Brilantní komedie plná omylů a záměn vypráví trochu ztřeštěnou anekdotu, na jejímž počátku přijde hlavní hrdina jménem Erik Swan na vychytralý způsob, jak pohodlně žít z podvodně získaných sociálních dávek. Dlouho mu všechno skvěle vychází, leč jednoho dne se mu situace vymkne z rukou.

9.5.2018

Týden kultury na Valašsku láká pod šapitó na Duška, La Putyku i Splašené nůžky

Jedenáct divadelních představení během sedmi dnů v neobvyklém prostředí cirkusového šapitó nabídne třetí ročník charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku, jenž se uskuteční 22. až 28. srpna ve Velkých Karlovicích.

4.5.2018

Na Letní filmovou školu do Hradiště přijede Iva Janžurová

Filmové a také hudební osobnosti nejen z České republiky se sjedou na Letní filmovou školu (LFŠ) do Uherského Hradiště. Její návštěvníci budou moct na festivalu potkat ženu, jež ztvárnila mnoho hlavních rolí, a to třeba ve filmu Pane, vy jste vdova! Herečka Iva Janžurová převezme v srdci Slovácka výroční cenu AČFK za celoživotní práci.

4.5.2018

Rychlé šípy herce po sedmnácti letech pořád baví

ROZHOVOR / Že ani sedmnáct let hraní jedné komedie nemusí omrzet, potvrzují herci každým představením. Se svými legendárními Rychlými šípy stále slaví velký divácký úspěch. 

4.5.2018

Hodovou sezonu na Slovácku zahájí salátové hody v Dolním Němčí

Rozhodli se posílit řady Národopisnému krúžku Dolněmčan a tři měsíce na to se postaví do čela hodové chasy. Řeč je o třiadvacetileté Zdence Ježkové a jejímu o rok staršímu tanečnímu partnerovi Miroslavu Ježkovi, který je Zdenčiným vzdáleným bratrancem.

AKTUALIZOVÁNO
29.4.2018

Mužské sbory v Dolním Němčí odstartovaly hodovou sezónu na Slovácku

Vůbec první hody na Slovácku slaví už tradičně v Dolním Němčí. Tamní kostel je totiž zasvěcený sv. Filipu a Jakubovi, kteří mají svátek 3. května.

28.4.2018

Nejhorší zjištění? Víno z odpadní celulózy, říká vinařský specialista

Odborník na víno a dlouholetý inspektor Státní zemědělské a potravinářské inspekce Milan Hlaváček byl po Drahomíře Hofmanové druhým hostem talkshow Davida Vackeho v uherskohradišťské kavárně Kafe uprostřed.

28.4.2018

Karel Košárek s Jiřím Pospíchalem excelovali při koncertu v Redutě

Věhlasný pianista světového renomé, Karel Košárek, byl ve středu 25. dubna večer v uherskohradišťské Redutě hlavní hvězdou šestého koncertu hudebního spolku Umíme Hrát. Vystoupil tam spolu s houslovým virtuosem Jiřím Pospíchalem a Korngold quartet - smyčcovým kvartetem s hradišťskými kořeny.

25.4.2018

Jízdu králů v Kunovicích ozdobí koncert Čechomoru

Známá hudební skupina Čechomor, jejíž členové mají v repertoáru lidové písně z různých oblastí nejen naší země, vystoupí 18. května ve sportovní hale v Kunovicích.

24.4.2018

ON-LINE rozhovor: Velikáni českého umění

Podle čeho je poskládaná originální kolekce významných českých malířů? Jaký mají Češi vůbec vztah k umění? Jakou vůbec mají obrazy cenu? Autoři výstavy Velikáni českého umění Michaela Orbesová a Pavel Chmelík odpovídali ve středu 2. května od 13 do 14 hodin.   

23.4.2018

Ochotníky z Tupes, Zlechova a Břestku políbila v neděli múza

Premiérou divadelní komedie s názvem Když Líba umřela aneb Amazonky ze Slovácka se v neděli odpoledne začala po pětapadesáti letech psát nová éra ochotnického divadla v Tupesích. V režii zástupkyně ředitele tamní základní školy Karly Milošové ji odstartoval sedmnáctičlenný Prozatímní ochotnický spolek Tupesy – Zlechov – Břestek.

23.4.2018

Dětský folklórní soubor Dolinečka vystoupí ve Starém Městě

Premiérový pořad s názvem Sviť nám slunce, sluníčko, představí v pátek 4. května členové staroměstského dětského folklorního souboru Dolinečka. Program v tamějším Společensko-kulturním centru zopakují děti dvakrát, nejprve ve čtyři hodiny odpoledne a poté v 19 hodin.

20.4.2018

Hudebník Luboš Pospíšil vystoupí sólově v hradišťské Redutě

Zpěvák populární hudby, kytarista a skladatel Luboš Pospíšil, pocházející z Jeseníku, zavítá v pátek 27. dubna do uherskohradišťské Reduty. Sólový koncert, na kterém se umělec představí, začíná v 19 hodin.

18.4.2018

Klub sportu a kultury ve Vlčnově nově povede Petra Kučerová Brandýsová

Petra Kučerová Brandysová převzala žezlo vedoucí Klubu sportu a kultury ve Vlčnově (KSK) po Olze Floriánové. Z osmi kandidátů ucházejících se o post ředitelky KSK vybrala komise obce právě ji.

17.4.2018

Film Metanol: jeden panák – oslepnete, dva – zemřete

Kauza metanol, která v roce 2012 otřásla Českem a která stála život 50 lidí, se dočkala filmového zpracování. To se v pondělí dočkalo slavnostní premiéry ve Zlíně.

17.4.2018

Tomáš Halík bude diskutovat se studenty v kině Hvězda

O současném společenském klimatu, o politické kultuře, o vlivu extremismu, masáži reklamou a komerčními médii i o nutnosti posunout se od kvantity ke kvalitě bude v kině Hvězda v Uherském Hradišti diskutovat profesor Tomáš Halík a Studenti pro Hradiště.

15.4.2018

Košt slivovice v Nivnici: šampionem se stal vzorek trnek s duranciemi

Již poosmé v řadě si v sále nivnického kulturního domu Beseda dali dostaveníčko místní příznivci pálenkových ochutnávek i ti z okolních vesnic. Nabízelo se jim 138 vzorků z modrého ovoce a 38 z hrušek, jablek a ostatních peckovic.

12.4.2018

Herečka Ida Rapaičová zavítá do Uherského Brodu

Legenda československého divadla a filmu Ida Rapaičová, pocházející z Bratislavy, zavítá v neděli 29. dubna do města Komenského. Od 17 hodin vystoupí v tamějším koncertním sále uherskobrodské Základní umělecké školy.

10.4.2018

Brodská Charita uspořádala benefiční degustaci a převzala dva nové vozy

Pracovníci uherskobrodské Charity uspořádali minulý pátek ve Strání již popáté benefiční degustaci přívlastkových vín. Zároveň převzali dvě nová vozidla, která budou sloužit Pečovatelské službě Strání a Domácí hospicové péči Uherský Brod.

9.4.2018

V Hradišti odhalili výstavu komunisty umučeného faráře

Píše se 28. leden roku 1950. Komunisté pomalu začínají s represemi v nedávno osvobozeném Československu. Jejich pozornost, především pozornost STB, se v ten den obrací k Josefu Toufarovi.

AKTUALIZOVÁNO
8.4.2018

Tichá vína v hradišťské Redutě koštovaly davy lidí

Viditelně větší zájem než v uplynulých třech letech byl o akci Tichá vína Reduta v Uherském Hradišti. Ještě půl hodiny po jejím zahájení o sobotním podvečeru 7. dubna musel dav zájemců trpělivě čekat až na každého přijde řada a dostane se dovnitř.

7.4.2018

Čarodějnice v kuchyni končí

ROZHOVOR / Komedie Čarodějnice v kuchyni přivádí na jeviště, respektive do televizního studia, dvě dámy v nejlepším věku, dvě skvělé kuchařky, sokyně v lásce a také slavné moderátorky oblíbených televizních kuchařských show, Isabelu Lomaxovou a Dolly Biddleovou.

6.4.2018

Výstava na ZŠ UNESCO připomene události Číhošťského zázraku

Výstavu připomínající osobu římskokatolického faráře Josefa Toufara či okolnosti Číhošťského zázraku mohou od pondělí devátého dubna navštívit zájemci v prostorách uherskohradišťské Základní školy UNESCO.

4.4.2018

Další silná inscenace - do divadla se vrací Zoja Mikotová

První světová válka skončila právě před sto lety, v roce 1918, kdy také vznikl samostatný československý stát. Česká republika si letos připomíná více takzvaných „osmičkových“ událostí a k tématu první světové války se na konci dubna vyjádří a připojí i Slovácké divadlo v původní autorské koláži nazvané Kdy bude po válce.

3.4.2018

Petr Gablas: Naši fanoušci se mohou těšit na nově otextované převzaté písničky

ROZHOVOR/ - Osmnáct let se potkávají na jednom jevišti. Před dvěma lety se rozhodli přivézt lidovou muziku do největších měst v republice a letos bude repete. Cimbálová muzika Harafica hned po velikonocích vyjede na tour, v rámci nějž navštíví Brno, Prahu a šňůru ukončí na Slovácku – v klubu Mír.

2.4.2018

Příběhy šesti hrdinů rozkrývá kniha Zapomenutí synové našich krajů

Zcela zaplněná čítárna Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti byla ve středu 28. března navečer dokladem zájmu o slavnostní křest knihy svého ředitele Radovana Jančáře s názvem Zapomenutí synové našich krajů.

2.4.2018

Mrskačce ve Vlčnově vládla královská družina

Patnáct členů družiny ročníku 2000, za zády na jejich ramenou čtyřmetrová pomlázka, které ve Vlčnově nikdo neřekne jinak než kančúch a v jejich středu čerstvě desetiletý letošní vládce jízdy králů Martin Darek Franta.

1.4.2018

Křtu knih o Chřibech se osobně účastnil i majitel Buchlova Leopold Berchtold

/VIDEO/ Více než stovka chřibomilů zaplnila v sobotu 31. března taneční sál hradu Buchlova. Křtily se tam totiž dvě knihy s Chřiby přímo související, Buchlov – historie a příběhy hradu, spolu se sborníkem Krajem Veligradu.

29.3.2018

Velehradský velikonoční jarmark řemesel a dovedností

Opravdu bohatý program, pestrou nabídku zboží a plno zážitků nabídl ve středu velikonoční jarmark v Turistickém centru Velehrad. V deset hodin je odstartovaly kulturními pásmy děti z velehradské mateřinky a základní školy.

29.3.2018

Vítězní stárci ze Zlechova si odvezli domů 77 litrů vína

Mladší stárce loňských zlechovských hodů Denise Hradilové je 19 let a Lukáši Tesařovi o rok víc. Oba se stali vítězi soutěže Slováckého deníku O nejpohlednější stárkovský pár roku 2017. 

28.3.2018

Kříž u potoka si odbyl svoji úspěšnou premiéru

VIDEO / FOTOGALERIE / Slovácké divadlo uvedlo v sobotu poprvé novinku Kříž u potoka. Vesnické drama Karoliny Světlé z roku 1868 nastudoval režisér Martin Františák.

AKTUALIZOVÁNO
27.3.2018

VIDEO: Na velikonočním jarmarku v Nezdenicích bylo v neděli rušno

Během uplynulého víkendu se na Slovácku konalo mnoho akcí s Velikonoční tématikou. Přípravu na blížící se svátky nepodcenili ani v Nezdenicích.

27.3.2018

Tři velikonoční výstavy vín na Slovácku s desetiletými tradicemi

Jedno pořekadlo, dávající do souvislosti meteorologické jevy a roční dobu praví, březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem. Vyznavači vína a jeho koštování na nějaké rčení většinou nedají a místo sezení u teplých kamen vyrazí o letošních Velikonocích ochutnávat vinné moky

26.3.2018

Hradišťská věznice se otevře veřejnosti

Brány uherskohradišťské věznice se otevřou veřejnosti. Stane se tak 12. – 15. dubna letošního roku v rámci akce Brány památek dokořán u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT