„Poslední roky evidujeme velký nárůst kyberkriminality. Jedná se o stovky případů za rok. V minulém roce jsme zaznamenali 220 případů spojených s touto problematikou. Zde figurují trestné činy neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, dále neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, ale také podvod,“ uvedl hradišťský policejní mluvčí Radomír Šiška.

Strážci zákona v okrese Uherské Hradiště řešili v loňském roce 1316 (předloni 1348) trestných činů. Z tohoto počtu byla objasněna více než polovina, a to 821 (62%) případů.

Na jeden kalendářní den tak připadá 3,6 skutků a na měsíc 112 skutků. Oproti roku 2022 policisté loni zaznamenali mírný pokles kriminality o 32 skutků z celkového počtu spáchaných trestných činů.

Ilustrační foto
Ve Zlínském kraji se vloni stalo pět vražd, nejčastěji šlo o rodinné spory

Násilných trestných činů bylo 125 (předloni 150). Mezi ně patří například loupeže, vydírání, nebezpečné vyhrožování, ale i úmyslné ublížení na zdraví, porušování domovní svobody. Majetkových trestných činů jsme na Hradišťsku v roce 2023 vyšetřovali celkem 514 (předloni 508). Toto číslo zahrnuje vloupání, kapesní krádeže, krádeže aut, jízdních kol a v obchodech,“ sdělil Radomír Šiška.

Ilustrační foto
Umlátil kamaráda k smrti. Kriminalisté ho obvinili z vraždy

Číslo 91 označuje počet hospodářských trestných činů. V roce 2022 jich bylo v regionu 115. Vyšetřovatelům se minulý rok podařilo objasnit více než polovinu případů.

Nejčastěji se jednalo o podvody, úvěrové podvody, zpronevěry, podvody v sociálním zabezpečení a nemocenském pojištění, dále zkrácení daně, padělání a pozměnění veřejné listiny, neodvedení daně a další. Tyto skutky jsou většinou velmi rozsáhlé a velmi složité.

Ilustrační foto
O více než milion korun obral svého důvěřivého strýce lichvářskou smlouvou

Mravnostních trestných činů se šetřilo 23 případů (předloni 27). Jednalo se například o znásilnění, pohlavní zneužívání, ale také zneužití dítěte k výrobě pornografie. Policisté zabývající se drogovou problematikou řešili 30 trestných činů (předloni 38). Ty se týkaly jak výroby, tak distribuce pervitinu a marihuany včetně jejího pěstování,“ doplnil policejní mluvčí.