„Zatím se o krizi více hovoří, než že bychom ji pociťovali. Navíc letošní ročník mají všechny kluby již zajištěn, proto by se českého hokeje ještě neměla zásadně dotknout,“ je optimistou Michalovský, podle kterého Zlín stále patří mezi solventní kluby. „Hráči dostávají výplaty pravidelně, ve výjimečných případech s menším zpožděním,“ připouští generální manažer.

„Finanční problémy mohou přijít v příštím ročníku. Jestli k tomu ale opravdu dojde, to zatím nikdo z nás netuší. Ale určitě se po této sezoně začne více šetřit,“ je přesvědčen Michalovský.

První na řadu přijdou hokejisté, kterým s koncem sezony vyprší smlouva. „Ze stávajícího kádru se to týká osmi hráčů. Nad výší nových smluv se už budeme zamýšlet podrobněji. O plošném snižování mezd ale hovořit nejde, protože všichni hráči nyní mají platné smlouvy a jen tak se jim na ně sáhnout nemůže. Spekulace médií, že by se mělo něco podobného chystat u fotbalistů, je podle mého nesmysl,“ pravil Miroslav Michalovský, podle kterého ve zlínském klubu dojde v budoucnu ke snížení nákladů na mzdy okolo dvaceti procent.

O dopadu krize na český hokej diskutovali šéfové všech extraligových týmů na poslední schůzce Asociace profesionálních klubů (APK). „Samozřejmě všichni mají obavy z budoucnosti, ale krize teprve přichází, takže nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude vyvíjet. Ani Asociace profesionálních klubů nemůže nařídit plošné snížení platů o dvacet procent, neboť na to prostě nemá pravomoc,“ poznamenal manažer.

Podle Michalovského paradoxně může finanční krize hokeji pomoci, neboť řada hráčů je přeplácena. „Zřejmě dojde k většímu pohybu na hráčském trhu. Například v Rusku jsou platy hokejistů vyšroubovány hodně vysoko, přičemž i tamní celky mají nyní velké problémy. Očekávám, že mzdy hráčů se časem dostanou do reálnější roviny.“

Při hledání úsporných opatření pro většinu extraligových celků Michalovský oprášil myšlenku na uzavření nejvyšší soutěže. „Žádný klub by tak zbytečně nemusel pro záchranu vynakládat velké peníze,“ vysvětlil. „Šetřit se dá rovněž větším využitím vlastních odchovanců, o což se ve Zlíně snažíme již druhým rokem,“ dodal Michalovský.

Třebaže se tým RI Okna v tabulce aktuálně pohybuje na hraně play off a trenér Zdeněk Venera se netají přáním kádr posílit, žádné zásadní změny vedení zlínského klubu do konce přestupního termínu (31. 1. 2009) neplánuje.

„Poohlížíme se spíše po hráčích z první ligy, kteří by mohli nastupovat formou střídavých startů. Již nyní jsme dohodnuti s jihlavským Malenou a Rytnauerem. Pokud by se ale naskytl nějaký kvalitní hráč z extraligy, kterého bychom si mohli dovolit, určitě bychom se spolupráci nebránili,“ přiznal manažer, který má řadu tipů na posílení kabiny. „Ale již s vyhlídkou na příští sezonu,“ dodal.

S blížícími se vánočními svátky už ale Michalovského postihly i jiné než hokejové starosti. „Dárky mám nakoupeny. Už se moc těším, především na pohodu. Doufám, že letošní svátky budou klidnější. Loni touhle dobou jsem totiž musel čtyřikrát přerušit dovolenou z důvodu výměny trenéra,“ vzpomíná na odchod Ernesta Bokroše od týmu.

A jak se zlínskému manažerovi líbí termíny extraligových zápasů mezi svátky? „Osobně bych také raději byl doma u stromečku. Ale faktem je, že dlouhodobě s koncem roku jsou návštěvy na stadionech nejvyšší. Všichni hráči jsou profesionálové, proto se musejí přizpůsobit,“ dodal Michalovský.

Martin Břenek, Michal Šimr