„Výkony brankářů dělají tak šedesát procent výkonu mužstva,“ potvrzuje trenér Uh. Brodu Zbyněk Kůdela.

Krátce před prvním duelem finálové série, která se hraje na tři vítězná utkání, jsme proto vyzpovídali dva z hlavních aktérů - gólmany Karla Málka (Uh. Brod) a Davida Valu (Uh. Hradiště). Ti dva se velmi dobře znají. Oba jsou ze Zlína a před časem spolu dlouhá léta tvořili brankářskou dvojici v druholigové Kroměříži, kde mladší Vala zkušenému Málkovi kryl záda.

Podle Málka jsou šance vyrovnané

Je velkou jistotou hokejistů Uh. Brodu. Jeho vysoká postava vzbuzuje respekt soupeřových útočníků. Potvrdilo se to i v loňské sezoně, kdy KAREL MÁLEK svému týmu vychytal titul přeborníka Zlínského kraje. O podobný kousek se pokusí i letos.

V kariéře už toho máte hodně za sebou. Těšíte se vůbec ještě na finále krajské ligy?

Určitě se těším. Je to vyvrcholení celé sezony, navíc zápasy s Hradištěm jsou vždycky hodně vyhecované. Přijde určitě hodně lidí a my chceme Hradiště porazit. Ale uvědomujeme si, že to bude velice těžké, protože nám budou chtít vrátit porážku z loňského finále, které jsme šťastně vyhráli.

Už jste nakousnul, že mezi Brodem a Hradištěm panuje velká rivalita. Zažil jste něco podobného předtím ve vaší kariéře?

Abych řekl pravdu, tak ne. Něco takového máme jen v inline hokeji, kde proti sobě ve Zlíně hrají Devils a Reflex. Atmosféra při derby mezi Brodem a Hradištěm je pořádně vyhecovaná. Ale řekl bych, že je to spíš mezi fanoušky. My hráči se navzájem už dlouho známe, takže to bývá fér.

Zažil jste něco podobného předtím ve vaší kariéře?

Abych řekl pravdu, tak ne. Něco takového máme jen v inline hokeji, kde proti sobě ve Zlíně hrají Devils a Reflex. Atmosféra při derby mezi Brodem a Hradištěm je pořádně vyhecovaná. Ale řekl bych, že je to spíš mezi fanoušky. My hráči se navzájem už dlouho známe, takže to bývá fér.

Série bude zajímavá ještě jedním soubojem. Na jedné straně se do brány postavíte vy, proti vám bude stát David Vala, se kterým jste dlouho chytal v Kroměříži. Bude pro vás souboj o to prestižnější?

Už jsem v kariéře něco odchytal, takže asi ne. Chci prostě Hradiště porazit a je jedno, kdo za něj bude chytat. Spíš to možná bude prestižnější z druhé strany, protože Valík mi v Kroměříži dělal dvojku.

Jak byste jej jako brankáře charakterizoval?

Je menší, což je jeho nevýhoda, protože je vedle něj víc místa. Ale zase je hodně rychlý. Navíc nasbíral zkušenosti, takže na krajský přebor je to výborný gólman.

Jdete do série jako favorit, nebo se tomuto označení bráníte?

Já si myslím, že tohle derby favorita nemá, že je to padesát na padesát. Vždyť vloni šlo teoreticky do finále jako favorit Hradiště a dopadlo to naopak.

Hráče Hradiště už určitě dobře znáte. Je tam někdo, na koho si budete muset dávat větší pozor?

Především si myslím, že mají velmi dobré mužstvo a překvapilo mě, že v sezoně neměl tak dobré výsledky. Já jsem proti Hradišti odchytal v přeboru sedm zápasů a z toho jsme pouze jednou prohráli a jednou remizovali, takže bych v podobném duchu rád pokračoval.

V Kroměříži jste dlouho hrál také s Petrem Boháčem. Bude nějaké hecování?

Ani ne. Před zápasem se jen pozdravíme, během utkání není na nic čas, každý se soustředí na hru. Po zápase spolu ale třeba zajdeme na pivo.

Vala si dá pozor na Machutu a Booga

Do branky Uherského Hradiště se (s největší pravděpodobností) postaví DAVID VALA. Pětadvacetiletý odchovanec Zlína začal letošní sezonu v druholigové Kroměříži, v polovině ledna ale posílil hradišťský klub, za který zatím odchytal dvě utkání v semifinále play off proti Uh. Ostrohu.

Byly zápasy proti Uh. Ostrohu dobrou přípravou na finále?

Určitě jo. V prvním zápase toho na mě zase tolik nešlo, ze druhého už jsem ale měl lepší pocit, protože jsem chytil i něco navíc. S Brodem to ale určitě bude něco jiného.

Finále se blíží, pociťujete už nějakou nervozitu?

Zatím ani ne. Vždyť ani nevím, jestli budu chytat. (úsměv) Nervózní určitě nejsem, zatím se hokejem v Hradišti vyloženě bavím.

Zápasy Hradiště s Brodem se ve zmenšeném měřítku dají přirovnat k derby Sparty se Slavií. Už jste něco od spoluhráčů zaslechl?

Zatím to jde mimo mě. Ještě jsem tohle derby nezažil, takže to nemůžu posoudit. Když ale přijde hodně lidí a bude dobrá atmosféra, tak to bude perfektní. Každému se pak hraje mnohem líp.

V Hradišti jste poměrně krátce. Stačil jste se s novými spoluhráči sžít?

S adaptací to bylo úplně v pohodě. V Hradišti jsem totiž kdysi působil v juniorech a spousta kluků z tehdejšího kádru teď hraje za muže, takže jsem zapadl rychle. Co se týče herní stránky, tam je to taky bez problémů. Jen si musím zvyknout, že v kraji je hokej přece jen jiný než ve druhé lize.

Když jste skončil v Kroměříži, tak jste měl asi měsíc pauzu. Neprojevilo se to nějak negativně na vaší výkonnosti?

Projevilo se to hlavně tak, že když jsem v Hradišti přišel na první tréninky, tak jsem v bráně nemohl vydržet ani celé cvičení. Teď už je to ale zase v pohodě, fyzicky jsem zase v pořádku.

Za Brod chytá Karel Málek, kterému jste před pár lety kryl záda. Bude pro vás finále o to prestižnější?

Takto to vůbec neberu. My jsme s Karlem spolu, aspoň si myslím, vždycky vycházeli dobře. Z brodského týmu navíc znám víc kluků, mám tam hodně kamarádů. Prostě jen budu chtít vyhrát.

Jak byste Málka charakterizoval jako gólmana?

Je velice šikovný. Na to, jak je velký, se docela dobře pohybuje, má perfektní nohy a díky své výšce zabere i hodně místa nahoře. Myslím si, že kdyby měl dřív trochu víc štěstí, tak to mohl dotáhnout mnohem dál.

Krajský přebor zřejmě moc neznáte. Snažíte se shánět informace třeba o střelcích vašeho finálového soupeře?

Vůbec. Kluci mi jenom říkali, že je tam jeden útočník, teď si ale nemůžu vzpomenout na jeho jméno (Martin Boog – pozn. aut.), který do čeho plácne, to skončí v bráně. Ještě znám Pavla Machutu, který má ránu jako z děla, takže tam by mohl být problém. Uvidíme, buď mě to trefí, nebo ne. (smích)

Troufnete si odhadnout, na kolik zápasů se bude finále hrát?

Soupeř má výhodu, že začíná dvakrát doma. My se musíme pokusit urvat tam jednu výhru. Pak by se klidně mohlo hrát i na pět zápasů.