„Jsme samozřejmě velice rádi, že uznali naše argumenty. Kdybychom totiž v lize nezůstali, tak se obávám, že by to skutečně mohl být konec hokeje v Hradišti,“ oddechl si Mojmír Nečas, šéftrenér a člen výboru HC Uh. Hradiště.

O co vlastně šlo? Výkonný výbor ČSLH nedávno rozhodl o zúžení počtu týmů v žákovské lize. Uh. Hradiště i mezi zbylými padesáti kluby figurovalo, pak ovšem došlo k nečekanému zvratu. „Výkonný výbor na svém dalším zasedání rozšířil počet týmů na pětapadesát, my jsme tam ale najednou chyběli,“ vzpomíná na nepříjemné chvíle Nečas.

Vyřazení z soutěže šéfové svazu zdůvodňovali nedostatečným počtem hráčů ve sportovních třídách. „Ve třídách máme skutečně míň hráčů, než předepisují regule, jenže další máme na jiných školách: na UNESCO či gymnáziu. A hlavně, jiné oddíly jsou na tom ještě hůř než my,“ tvrdí Mojmír Nečas. S rozhodnutím svazu se proto v Hradišti odmítli smířit a začali bojovat o navrácení do soutěže. Na jejich podporu vystoupilo město Uherské Hradiště, Zlínský kraj i zlínský Krajský svaz ledního hokeje.

Právě jeho předseda Karel Jankovič s námitkami Hradišťských uspěl na posledním jednání výkonného výboru a HC Uh. Hradiště byl navrácen do žákovské ligy. Nebude sice hrát jako doposud moravskoslezskou skupinu, přesun mezi týmy z Vysočiny jej však vůbec netrápí. Spíš naopak. „Nebude tolik cestování. V moravskoslezské skupině je totiž většina týmů z Ostravska,“ říká Mojmír Nečas, podle kterého čekají na jeho svěřence i přijatelnější soupeři. „Utkáme se s více týmy, které budou zhruba na naší úrovni.“

Žáci 6., 7., 8. a 9. třídy narazí ze „starých známých“ pouze na Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk. „Noví soupeři budou pro kluky určitě výzvou a motivací,“ myslí si Lukáš Kašný, jeden z hradišťských trenérů, kterému se líbí i nový systém soutěže. „Předtím se hrálo pořád se stejnými mužstvy, teď budeme mít ve skupině jedenáct soupeřů, což je lepší.“

Hradiště tedy na změnách nakonec ještě vydělalo, pro příště by si ale podobné nervy raději odpustilo. „Kdybychom nemohli hrát žákovskou ligu, tak by to byl začátek konce hokeje v Uherském Hradišti,“ je přesvědčen Kašný. Spojená mužstva 6. + 7. a 8. + 9. třídy by totiž byla nucena hrát pouze ligu mladších a starších žáků se slabými soupeři. „Úroveň obou soutěží se vůbec nedá porovnávat. Všichni hráči, kteří by chtěli výkonnostně růst, by odcházeli jinam a tady by za chvilku nebylo s kým hrát,“ říká Mojmír Nečas. „Byla by to škoda nejen pro hradišťský hokej, ale také pro Brod a Ostroh, jejichž hráči k nám ve vyšších ročnících přecházejí,“ doplnil Lukáš Kašný.