„Viděl jsem pouze třetí třetinu se Švédy. Dvakrát se šlo do prodloužení, poté už je to vabank,“ ví dobře někdejší 35násobný reprezentant své vlasti.

Český výběr turnaj v Malmö zahájil neúspěšným zápasem právě proti domácímu týmu, kterému nakonec podlehl 2:3 po prodloužení. Následně i přes nadějné dvoubrankové vedení nestačil na Finsko 2:3 po samostatných nájezdech.

Největší rozruch a emoce vzbudila nedělní porážka s Ruskem 4:7. Svěřenci Filipa Pešána přitom ještě v 37. minutě vedli 3:1, nakonec i vinou pěti obdržených branek v třetí třetině jednoznačně prohráli.

„S Ruskem jsme sice nakonec padli suverénně, ale oni ještě letos neprohráli. Lepí jim to, dovedou se vyhecovat. Jsou mladí, chtějí se více ukázat. Celkově to tak podle výsledků není až tak špatné,“ tvrdí vítěz pět českých extraligových titulů a stejného počtu finále v tamní nejvyšší soutěži.

PĚT BRANEK ZA TŘETINU? STÁVAT BY SE NEMĚLO

Zároveň však poukazuje na skutečnost, že podobnému kolapsu jako proti ruské Sborné je potřeba se do příště vyhnout.

„Když téměř po dvou třetinách vedete 3:1, prohrajete 4:7 a během jednoho dějství dostanete pět gólů, tak to by se určitě stávat nemělo. Dějí se ale i takové zápasy. Vždy říkám, že si z toho musíme vzít ponaučení, aby utkání byla lepší,“ snaží se hledět dopředu bývalý výborný obránce.

Na český tým se po nedávno skončených Švédských hrách svalila kritika. Ta byla umocněna právě nevydařeným vystoupením národního týmu v inkriminovaném závěrečném dějství proti ruskému výběru.

„Kvůli jedné třetině bych mužstvo určitě nezatracoval. Někdy to tam napadá, rozhoduje štěstí. Kdyby ten zápas skončil remízou, turnaj by se hodnotil zcela jinak,“ uvědomuje si Tesařík.

Debatu po turnaji oficiálně nazvaném Beijer Hockey Games vyvolalo také vyjádření hlavního trenéra českého výběru Filipa Pešána, podle kterého „se mladí hráči musí naučit vyhrávat, jinak se český hokej nepohne.“

PROHRÁVALI TAKÉ ZKUŠENÍ BORCI

„Sám jsem v nároďáku hrával, v mé éře byli zkušení borci a třeba jsme na turnaji nezískali ani bod. Neházel bych na to, že mladí neumí vítězit.“

Čeští hokejisté se po třech turnajích Euro Hockey Tour nachází na děleném druhém místě se Švédskem, v devíti zápasech získali jedenáct bodů.

I přesto se objevily spekulace, zda je Filip Pešán tím pravým pro pozici hlavního trenéra národního týmu.

„Předchozí turnaje nebyly zlé – má k sobě zkušené trenéry, legendy Jardu Špačka a Stračenu. (Martina Straku – pozn. red.) Nejdůležitější bude Mistrovství světa – sejdou se tam úplně jiné mančafty, bude se hrát ještě rychleji. Tedy pokud se vše odehraje,“ připomíná nelehkou situaci.