Na vysněnou dvanáctou příčku ztrácejí tři kola před koncem základní části druhé ligy pět bodů, přičemž ve hře jich je ještě devět. O první tři se poperou už dnes s Valašským Meziříčím, které od 18 hodin přivítají na vlastním ledě. „Valmez musíme porazit,“ velí do útoku trenér HC UH Petr Sakrajda.

Dvanáctá příčka je velkým lákadlem. S velkým předstihem totiž zajišťuje záchranu ve II. lize, o možnosti boje o play off nemluvě. Týmy na 13. až 15. pozici se mezi sebou budou rvát o vyhnutí se poslednímu místu, které znamená pád do nevyzpytatelné baráže o udržení.

Pozice Hradišťských není před závěrem základní části zrovna ideální, všichni ale stále věří v malý zázrak. „My se už nemůžeme na nikoho ohlížet. Musíme úspěšně zvládnout naše zápasy a teprve pak se podívat na tabulku, jak to dopadlo,“ říká kapitán mužstva Michal Andrýsek. Jeho tým vedle duelu s Valašským Meziříčím čeká po Novém roce ještě další domácí zápas s Hodonínem a utkání v Přerově.

Jistým účastníkem bojů o záchranu je Uničov, na další dvě místa je stále pět kandidátů. Vedle Hradiště ještě Vsetín, Frýdek-Místek, Břeclav a Technika Brno. „V posledních třech kolech můžou ztratit body, navíc tam hrají mezi sebou. Naše naděje stále žije, ale bude záležet především na nás,“ říká Petr Sakrajda. „Hlavně se musíme pokusit získat co nejvíc bodů, abychom se co možná nejvíc vzdálili poslednímu Uničovu,“ dodává.

Hradišťané mohli udělat malý krůček v sobotu v domácím utkání proti Šumperku. Nakonec ale nešťastně padli 1:3, když poslední gól inkasovali až při power play do prázdné brány. „Soupeř byl velice silný, vždyť je to vedoucí celek tabulky. Jejich kvalita byla znát, nás ale parádně podržel gólman. V závěrečných deseti minutách jsme si i vytvořili tlak, jenže vyrovnat se nám nepodařilo. Alespoň bod by byl velice cenný,“ litoval hradišťský trenér.

Klíčem k solidně odehrané partii byl výkon brankáře Hynka Kůdely, který přitom původně chytat vůbec neměl. „Martin Štefl mi odpoledne před zápasem zavolal, že se nemá jak dostat z Třince. Opravdu nevím, co si o tom mám myslet. Podařilo se nám ale narychlo zajistit Hynka, a ten zachytal opravdu skvěle,“ vysvětlil Sakrajda. Právě Kůdela se postaví do brány i dnes proti Valašskému Meziříčí.

„Věřím, že se nám podaří navázat na výkon proti Šumperku, to by mohla být cesta k vítězství,“ přemýšlí Sakrajda. Valaši v poslední době podávají nevyrovnané výkony, naposledy ale podlehli silnému Havířovu až v samostatných nájezdech. „Nebude to nic jednoduchého. Přesvědčili jsme se ale, že hrát se dá s každým. Naše situace nám navíc jednoznačně velí vyhrát. Základem úspěchu určitě bude gólman a také přístup všech hráčů,“ doplnil hradišťský trenér.

PROGRAM MUŽSTEV, KTERÁ BOJUJÍ O POSTUP MEZI NEJLEPŠÍ DVANÁCTKU

28. kolo, středa 22. 12. 2010: Vsetín – Uničov, Nový Jičín – Technika Brno, Orlová – Frýdek-Místek, Uherské Hradiště – Valašské Meziříčí, Břeclav - volno.
29. kolo, středa 5. 1. 2011: Uherské Hradiště – Hodonín, Frýdek-Místek – Nový Jičín, Technika Brno – Vsetín, Prostějov – Břeclav.
30. kolo, sobota 8. 1. 2011: Břeclav – Uničov, Přerov – Uherské Hradiště, Opava – Technika Brno, Vsetín – Frýdek-Místek.