Nešťastná porážka všechny viditelně zasáhla, naštvání a zklamání by se dalo krájet. „Najděte si někoho jiného, nechci o tom mluvit,“ odmítl se vyjádřit domácí kapitán Michal Andrýsek. Gólman Vlastimil Oharek se zachoval podobně. Cestou do šatny se vůbec nezastavil a nereagoval ani na opakované žádosti o rozhovor. Poslední z ledu odjížděl Michal Rapant, který ochotně a bez emocí odpověděl na několik otázek. Odchovanec hodonínského hokeje už v rozhovoru před utkáním říkal, že Hradiště nesmí soupeře pustit do přesilovek, jinak to bude sebevražda. Jeho slova se ukázala jako prorocká, Hodoním vstřeli čtyři ze šesti branek právě při početní výhodě. Přestože se domácí hodně zlobili na výkon rozhodčích, Rapant na sudí porážku sympaticky nesváděl.

Bylo to pro vás jedno z nejdůležitějších utkání sezony. Co podle vás rozhodlo o vaší prohře?

Rozhodlo to, na co jsme se celou dobu připravovali – přesilovky. Když nevyužijeme naše šance v jejich oslabení, tak je to špatné. Naopak, oni dali ze šesti našich vyloučení, pokud se nepletu, čtyři branky. Mohli jsme využít toho, že Hodonín je v herní krizi, ale bohužel se nám to nepodařilo.

Na ledě to ale příliš nevypadalo, že je soupeř v herní krizi…

Na každý mančaft sedne deka, a ty jejich poslední výsledky nebyly nic moc. Jejich kádr je ale tak zkušený, že se z toho dostávají. Přišel tam kvalitní trenér, a ten si všechny věci, které by je mohly rozladit, určitě pohlídá.

Rozhodující moment zápasu byl asi ve druhé třetině. Vyrovnali jste na 3:3, ale rozhodčí vaši branku kvůli šesti hráčům na ledě odvolal. Hodonín v následné přesilovce odskočil na 4:2. Viděl jste to podobně?

Já jsem si předně vůbec nevšiml, že jsme na ledě v šesti. Myslel jsem si, že o jednoho hráče víc má soupeř. Hrálo se asi dvacet vteřin a rozhodčí měli zasáhnout daleko dřív.

Když jsme u rozhodčích, tak po druhé třetině se na jejich hlavu od diváků snesla velká kritika. Jak jste viděl výkon arbitrů vy?

Já si myslím, že ty fauly, které odpískali, tak byly. V rozhodčích bych naši prohru nehledal, já nejsem zastáncem toho, abych se vymlouval na rozhodčí.

Hodonín asi nebyl zrovna ideální soupeř na tak důležitý zápas. Bojuje o první šestku a na jeho ledě jste prohráli vysoko 2:8…

Těžko si můžete vybírat. My jsme se třeba v Prostějově přesvědčili, že se dá porazit každý. Vůbec se nepovažujeme za nějaké outsidery. Když přijede někdo silnější, tak nepočítáme dopředu s tím, že prohrajeme. Druhá ligy je nezvykle vyrovnaná a my jsme tady potrápili první Šumperk a dvě třetiny jsme drželi krok i s Hodonínem. Chtěli jsme vyhrát a počkat si, jak budou vypadat výsledky ostatních mančaftů ve hře o záchranu.

V předposledním domácím zápase prohrál Hodonín doma s Frýdkem-Místkem. Ten je v tabulce těsně nad vámi, takže potvrdil vaše slova, že soutěž je neobvykle vyrovnaná a porazit se dá každý…

Hodonín má technické mužstvo a na takové mančafty platí důrazná hra, kterou asi Frýdek u nich předvedl. Na druhou stranu si musíte hlídat, aby z toho důrazu nebylo moc faulů. Je strašně těžké najít hranici mezi faulem a zákrokem, který vám rozhodčí neodpíská. Znovu říkám – škoda těch dnešních přesilovek.

V prodloužení nebo samostatných nájezdech jste šestkrát prohráli. Je to nejvíc ze všech mužstev v soutěži. Nemyslíte, že i tam je příčina vašeho postavení v tabulce?

To já vám neřeknu. Nejsem tady tak dlouho, abych se pouštěl do takových debat. Mančaft je silný, možná je to ale nováčkovská daň, možná jsou to problémy s gólmany a v některých zápasech nám chybělo i trochu štěstí. Opravdu nevím, čím bych to vysvětlil.

Zřejmě vás čeká skupina, kde budete hrát o udržení (v době rozhovoru ještě nebyly známy výsledky dalších utkání, ty pak rozhodly, že Hradiště bude skutečně bojovat jen o 13.-15 místo – pozn. aut.). Nehrozila by ztráta motivace?

To rozhodně ne. Určitě to ještě nebalíme, i kdybychom hráli skupinu o záchranu, tak tam půjdeme do každého zápasu s cílem uhrát co nejlepší výsledek.

Stanislav Dufka

Takhle odpískat zápas? To chce talent…

Uherské Hradiště – Velké zklamání se zračilo ve tváři trenéra hradišťských hokejistů Petra Sakrajdy. Věřil, že jeho celek může Hodonín porazit a přiblížit se tak vysněnému dvanáctému místu. Jenže nestalo se, hosté si především díky produktivitě v přesilovkách odvezli všechny body za výhru 6:3. Hradiště tak bude s jistoutou bojovat jen o 13.-15. místo.

„Chtěli jsme dneska vyhrát. Pořád byla ve hře druhá skupina o 6. až 12. místo. Hodonín se ale ukázal jako kvalitní soupeř, musím uznat, že vyhrál zaslouženě,“ nechal se slyšet hradišťský kouč, který odhalil i příčiny porážky. „Soupeř hrál mnohem líp v přesilovkách, a to rozhodlo. My jsme své šance neproměnili a po vlastních chybách naopak inkasovali dostávali góly. Bylo tam několik zbytečných faulů, které takové mužstvo, jakým Hodonín je, umí potrestat,“ doplnil Sakrajda.

Domácí hokejisté nezačali špatně, v první třetině dvakrát vedli, jenže soupeř pokaždé dokázal bleskově vyrovnat. Rozhodující okamžik zápasu přišel za stavu 2:3 v polovině druhé třetiny. Hradišťským se po velkém závaru podařilo vyrovnat, rozhodčí však několik sekund poté branku odvolali.

„Sudí říkali, že jsme hráli dvacet sekund v šesti. Tak proč hru dávno nepřerušili? Kdyby tak učinili, nebylo by na ledě tolik zlé krve,“ myslí si Sakrajda. „Po zápase jsem panu rozhodčímu řekl, že musí mít velký talent na to, aby odpískal takový zápas. Jednoznačně nejsem s jeho výkonem spokojený a není to bohužel první případ. Někteří rozhodčí si myslí, že hokej existuje jenom kvůli nim. Může samozřejmě udělat chybu, ale pokud to dělá opakovaně, tak to je špatně.“

Hodonín navíc následnou přesilovku využil a odskočil na rozdíl dvou branek. A když čtyři vteřiny před druhou sirénou přidal pátý gól, bylo rozhodnuto. Domácí si ce ještě bojovali, stelecká nemohoucnost jim ale nedovoila využít ani dvě kratičké přesilovky pět na tři.

„Přístup některých hráčů byl špatný, nedokázali jsme zopakovat výkon z předchozích zápasů s Valmezem a Šumperkem,“ smutnil hradišťský kouč, který však přesvědčen, že jeho mužstvo druholigovou příslušnot uhájí. „Na poslední Uničov máme devět bodů náskok a do konce soutěže schází pět zápasů. To už určitě nepustíme,“ věří svému mužstvu Sakrajda. (ms)

Související články:

Hradiští hokejisté padli s Hodonínem

Drtiči ovládli slovácké derby v Uherském Hradišti