Ve hře je titul přeborníka Zlínského kraje, který obhajují Broďané, a také šance poprat se v kvalifikaci o II. ligu. Vítěz bere vše.

Zatímco v průběhu sezony chodí fanoušci z obou táborů povzbuzovat své týmy jen v malém počtu, dramatické finálové souboje nesmiřitelných rivalů však vždy přilákají do hledišť velmi slušné návštěvy. Nejinak tomu určitě bude i letos. Oba celky navíc oproti loňskému roku posílily, takže fanoušek se má na co těšit.

V minulé sezoně zvedali pohár pro vítěze Broďané, kteří svého soka zdolali 3:2 na zápasy. Jejich vítězství bylo o to sladší, že rozhodující krok udělali na hradišťském ledě. Hradiště teď má šanci rivalovi úder vrátit. Úvodní dvě utkání finále (a také případný pátý duel) totiž v domácím prostředí odehrají hokejisté Uh. Brodu, kteří v tabulce po základní části skončili před Hradištěm. „V derby sice není nikdo favoritem, v pátém zápase by ale pro nás domácí prostředí mohlo být výhodou,“ myslí si brodský kouč Zbyněk Kůdela, jenž po chvilkovém otálení také připustil, že jeho svěřenci jsou v sérii favoritem.
„Brod favorit? Tak bych to nenazval. Myslím si, že je to padesát na padesát,“ kontruje Kůdelův protějšek Petr Sakrajda. „Mají sice výhodu, že hrají první dva zápasy doma, pokud se nám ale podaří alespoň jeden zápas vyhrát, otočí se to,“ přemítá hradišťský trenér, jenž ovšem raději vůbec nepřemýšlí o tom, že by jeho celek oba úvodní zápasy prohrál. „To už bychom pak měli velice těžké,“ přiznává.

Broďané byli v probíhající sezoně úspěšnější i ve vzájemných zápasech. Doma vyhráli 5:3, v Hradišti skončil duel nerozhodně 3:3. „To ale není vůbec důležité,“ tvrdí Sakrajda. „Obě mužstva se změnila a hlavně – play off je jiná soutěž,“ doplňuje jej Kůdela. Oba trenéři se shodli, že důležitým jazýčkem na vahách budou výkony gólmanů. Zatímco Broďané se dlouhodobě opírají o zkušeného harcovníka Málka, soupeř ulovil před vyřazovacími boji jeho někdejšího spoluhráče z druholigové Kroměříže Davida Valu. „Určitě to bude pikantní souboj. Už jsem se s Karlem (Málkem – pozn. aut.) bavil, co by na něj mohlo platit,“ říká Zbyněk Kůdela. V Hradišti si novou akvizici nemohou vynachválit. „Věděli jsme, že se svými zkušenostmi bude přínosem, a v utkáních proti Ostrohu to jen potvrdil,“ spokojeně pokyvuje hlavou Petr Sakrajda.

Druhým a neméně důležitým faktorem budou přesilové hry. Soupeři se sice dokonale znají, přesto se oba trenéři snaží vymyslet nějaké překvapení. Nikdo ale pochopitelně žádný signál neprozradí. „Stejně je nejúčinnější co nejvíc střílet a chodit před gólmana. To nemá nikdo rád a Málek není výjimkou,“ podotkne jen trenér Uh. Hradiště, jenž své ovečky speciálně upozorní pouze na nebezpečné duo Boog, Suhrada. „Osobně je bránit nebudeme, ale jakmile budou mít puk, musíme k nim rychle přistupovat. Hlavně Boog totiž umí své střely výborně schovat,“ obává se Sakrajda nejlepšího střelce soupeře.

Podle Zbyňka Kůdely je těžké se na někoho konkrétního z hradišťského týmu soustředit. „Dobrou formu mají hráči ze všech jejich útoků,“ vysvětluje. „Ale svými zkušenostmi by mohl zlobit hlavně Boháč,“ vybere nakonec alespoň jedno jméno.

Oba tábory hlásí ztráty

Jak hokejisté Uh. Brodu, tak Uh. Hradiště nepůjdou do rozhodujících bitev kompletní. O něco lépe jsou na tom prvně jmenovaní, kterým schází jen obránce Robert Pasminka. „Sezona už pro něj skončila,“ lituje brodský trenér Zbyněk Kůdela ztráty zkušeného beka, jenž si v semifinálové sérii s Plumlovem poranil koleno. Hradiště naproti tomu hlásí dvě ztráty. Jistá je neúčast Radka Novotného, jehož vyřadilo ze hry vykloubené rameno. Úplně jiný důvod má absence Martina Baráka, jenž bude minimálně v prvním duelu scházet z dispciplinárních důvodů. „Uvidíme, jestli ještě dostane nějaký trest,“ krčí rameny Petr Sakrajda, kterého útočník pořádně naštval. „Jeho vyloučení totiž bylo naprosto zbytečné. Hned toho sice litoval, ale už se stalo.“ Kdo Baráka nahradí, zatím zůstává tajemstvím. Určitě to ale nebude nikdo z juniorů, kteří ve stejný den hrají důležitý zápas v Kopřivnici.