Dosud bylo v rámci programu Feliti vykastrováno téměř osm tisíc koček a kocourů.
„Cílem projektu Feliti je humánní cestou, tedy kastracemi, regulovat počty přemnožených toulavých koček a kocourů v celé České republie. Zejména jsou hrazeny poplatky za zmíněné kastrace koček a kocourů, kteří prokazatelně nemají majitele. Po kastraci se vrací zpět do lokality odchytu,“ říká Alena Pávková, prezidenta spolku Feliti a připomíná, že projekt se zaměřuje na kastrace koček z míst, kde se kočky nekontrolovaně množí, například zahrádky, vnitrobloky, sídliště.

„Také pomáháme lidem, kteří chápou význam kastrace, ale nemají na ni dostatek peněz, jako jsou lidé bez domova, lidé s nízkým příjmem nebo ve finanční tísni,“ dodává Alena Pávková.
K obrazu se váže pohádka, která je inspirována příběhem Mourinky a napsala ji Lucie Hlavinková, přečíst si ji lze pod obrazem na webu feliti.cz.
„Pohádka hraje osvětovou roli a měla by přiblížit život kočky bez domova a soucítit s těmito malými šelmičkami a s jejich těžkým osudem, který ve většině případů zapříčinil nezodpovědný člověk. Zkusíme najít dárce, abychom mohli pohádku vytisknout a rozšířit tak osvětu mězi děti do škol,“ vysvětluje Alena Pávková.
Oleje i akvarely
Brněnská rodačka Romana Štryncl po úspěchu na soutěži Miss, kde v roce 1991 získala titul Miss Morava, se modelingu už nevěnovala. Coby studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Byla spoluzakladatelkou prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ na brněnském Dominikánském náměstí.
Své výtvarné nadání promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“, šaty z jejích kolekcí si vybrala například i Chantal Poullain. Pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka. V současné době především maluje. V její tvorbě převažují oleje, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu.

Autorka obrazu Mourinky Romana Štryncl postupně oslovuje prověřené útulky po celé republice. Namaluje jimi vybranou kočku, jejíž obraz draží po dobu trvání výstavy na stránkách útulku a celá částka jde přímo na jeho účet.
„Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale především přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti,” vysvětluje Romana Štryncl.