Jaksi hůř si představíme dárky pro náctileté. Možná je to proto, že vybrat pro ně něco, nad čím neohrnou nos, je oříšek. Přesto bychom na ty naše puberťáky neměli zapomínat. Mají narozeniny, svátky a někdy je chceme jen tak potěšit. Čím jim zaručeně potěšíte?

Osadníci z Katanu

I když se dcera už maluje a syn na vás kouká z výšky, jsou to pořád děti. A dítě je v každém z nás. Všechny potěší nějaká ta hračička. Společenská hra Osadníci z Katanu pobaví celou rodinu.

Katan je název ostrova, na kterém se hra odehrává. Osadníci postupně osidlují tento ostrov, staví cesty a vesnice, než se jeden z nich stane pánem Katanu. 

Pátrat po rodinném rodokmenu je dobrodružná cesta.
Hledání rodinných kořenů? Pátrat můžete i sami, důležitý je správný postup

Základní verze hry je určená pro 3-4 hráče ve věku od 10 let. Hrací plán je variabilní, takže ostrov může být pro každou novou hru vytvořen jinak.

Základní verze stojí kolem 800 korun a díky své variabilitě se dá hrát dlouho. Od prvního vydání v 1995 již vzniklo mnoho variant a rozšíření, které můžete postupně dokupovat.

Značkové boty

Dalo by se říct „tenisky“, náctiletý dnes zřídka obují polobotky nebo lodičky. Existuje nepřeberné množství značek a stylů, mezi kterými kralují sportovní legendy jako je Adidas, Nike nebo Under Armour. Neméně populární jsou boty původně určené pro skateboard Vans nebo převážně plátěné Converse.

Tenisky se dnes nosí v létě i zimě a šatník bez nich si náctiletí jen těžko dovedou představit. Jako u všech značek i zde jsou sezónní kolekce, kdy se ceny vyšplhají do několika tisícovek. Na druhé straně posezónní výprodeje rodinný rozpočet nezruinují.

Kromě pravidelných kolekcí mají téměř všechny značky sportovních bot limitované edice. Vans například nedávno vyrobil celou kolekci se Simpsonovými, Adidas má limitovanou sérii Yeezy, která vznikla na základě spolupráce s americkou star Kanye Westem.

Adrenalinový zážitek

V tomto věku neuspějete s vstupenkami do zážitkového parku, ale třeba ta správná úniková hra nebo kurz potápění mládež nadchne. V Praze si můžou hrát na únik před sériovým vrahem, v Brně se nechají dobrovolně zavřít do krypty.

V každém větším městě najdete únikovku. Ceny začínají na pár stovkách za osobu, nezapomeňte však, že tento druh zábavy je většinou pro 4, 5 nebo dokonce víc osob.

Uniformu budějovického dopravního podniku oblékl herec Václav Kopta při natáčení pořadu Bus Salon.
Herec Václav Kopta se stal řidičem budějovické MHD, vyzkoušel si i práci v dílně

Pokud chcete potomka rozmazlit, můžete mu zaplatit třeba kurz potápění. Základní kurzy v Čechách stojí od 6000. Pokud budete volit netradiční adrenalinovou zábavu, nezapomeňte na možná zdravotní omezení. Potápění není vhodné pro ty, kdo trpí bolestmi hlavy nebo záněty uší.

Bungee jumping zase není zrovna nejlepší terapií pro lidi trpící strachem z výšek, ale je levnější než potápění, ceny začínají na tisícovce. Dalším adrenalinem může být tandemový seskok padákem, indoor surfování nebo skydiving atd. Existuje několik serverů a agentur, na kterých si můžete vybrat.

Bezdrátová sluchátka

Jejich popularita extrémně vzrostla díky lockdownu a distanční výuce. Dnes má sluchátka každé dítě. A téměř každé touží po těch bezdrátových. Záleží na vkusu a finančních možnostech.

Někdo dává přednost klasickým velkým sluchátkům, jiný touží po pecičkách do ucha. Při výběru musíte pamatovat na kompatibilitu se zařízením, ke kterému budou používána.

Pokud si nevíte rady a nechcete výběr nechat pouze na dítěti, zkuste se podívat na velké online shopy jako je Alza, Datart nebo Mall. Nebo srovnávače cen jako je Heuréka. Budete mít přehled o akčních cenách, novinkách i top produktech.

Elite Model Look 2021 - vítězové
Model Elite Look 2021: Do světa modelingu míří nové české tváře

Cena kvalitních bezdrátových sluchátek začíná na tisícovce, za pecky do uší zaplatíte podobně. Za dizajnové kousky, o kterých sní puberťáci, si připlatíte. Otázkou je, zda je to opravdu nutné.

Značkový batoh

Stejné oblibě jako značkové tenisky se těší batoh, který dnes a denně nosí starší školáci do školy, na sport nebo k babičce. Mezi školními batohy vítězí opět značka Vans, v těsném závěsu je Fjällräven a sportovní značky Adidas, Nike a podobně.

Ceny začínají na tisícovce a podobně jako v případě bot můžete vybírat z různých kolekcí. Navíc boty i batohy se prodávají ve stejných kamenných obchodech nebo eshopech. Někdy dokonce dostanete inspiraci na příští dárek.

Autor: Pavlína Perná