„Za holky jsem ráda. Postup jsem jim ze srdce přála, mám z něho radost. Je to pro českou házenou úspěch, ale na druhé straně úplné překvapení to není. Když se podíváme na to, jaký máme tým, o náhodu nejde. Vždyť většina děvčat nastupuje v zahraničí, má kvalitu,“ upozorňuje Fleková.

Právě angažmá v předních světových ligách českým hráčkám výrazně prospívá. „Holky ve světě nabraly zkušenosti, házené se věnují na profesionální úrovni, což u nás úplně není,“ říká pětinásobná mistryně republiky.

Češky v dosavadních šesti zápasech na šampionátu čtyřikrát zvítězily a dvakrát prohrály.

Osmifinálovou skupinu zakončily stejně jako Španělsko a Brazílie s šesti body, k postupu jim pomohlo nejlepší skóre v minitabulce ze vzájemných duelů.

Čtvrtfinále na mistrovství světa si zahrají teprve podruhé od rozdělení federace a hned na první velké akci pod norským trenérem Bentem Dahlem mohou překonat dosavadní maximum, jímž je osmé místo z roku 2017 pod koučem Janem Bašným.

„Holky mají natrénováno ze svých klubů. Opravdu žádný trenér s nimi za týden nebo čtrnáct dnů neudělá žádné zázraky. Spíš si myslím, že severští trenéři mají zvládnutou psychologii, umí družstvo správně naladit,“ vyzdvihuje.

„Holky z naší ligy toto nastavení moc nemají. Přijde mi, že v důležitých zápasech jsou v křeči. Zato Norky, Dánky nebo Švédky hrají se strašnou lehkostí. Někdy to vypadá, že nemají vůbec nervy,“ všímá si kunovická trenérka.

Česko - Brazílie, MS házenkářek 2023
Házenkářky jsou ve čtvrtfinále MS. Nezastavila je ani prohra s Brazilkami

Podobně je na tom Francie. Právě obhájkyně stříbra a úřadující olympijské vítězky jsou soupeřkami Česka v úterním čtvrtfinále, které se hraje v Trondheimu.

Osmačtyřicetiletá trenérka bude reprezentačnímu výběru samozřejmě držet palce, postup ale neočekává. „Buďme upřímní. Francie stejně jako Holandsko, Norsko nebo Dánsko je bohužel pořád o krok napřed. Bylo by to pro mě velké překvapení, pokud bychom uspěly,“ míní.

Bývalá opora Olomouce, Ostravy a Veselí nad Moravou má z českých hráček nejblíž k Cholevové či Kuxové, které v minulosti nastupovaly v reprezentačních výběrech po boku její dcery Lucie. „Holky znám, fandím jim. Spolu jsme byli i na juniorském mistrovství v Itálii,“ připomíná.

Z opor vyzdvihuje především kanonýrku Jeřábkovou. „Je to paní hráčka, ale i další děvčata hrají dobře. Není tam nikdo, kdo by mě vyloženě zklamal,“ uvedla.

Fleková zápasy samozřejmě pozorně sleduje, na dálku je probírá s dcerou Lucií.

Česko - Španělsko, MS házenkářek 2023
Královna nevypraných ponožek. Kudláčková ničila Španělky, sen o postupu nekončí

Bývalá mládežnická reprezentantka je na soupisce interligové Olomouce, ale momentálně se kurýruje po operaci ramene.

„Díváme se na hlavně na zápasy českého týmu, ale když mám čas a možnost, velice ráda sleduji také Norsko nebo Dánsko, které hrají nádhernou házenou,“ uvedla.

Handball se za poslední roky neuvěřitelně zrychlil. Duely na šampionátu mají úžasné tempo.

K vidění je spousta křížového pohybu, dlouhých přihrávek.„Kdo umí trošku bránit, má výhodu, protože týmy ve spoustě utkání hrály rychle dopředu. Dnešní házená se mi líbí,“ přiznává na závěr.