Kdy vznikl Váš sbor?

Sbor v Bojkovicích vznikl v roce 1882. Myslím si, že to bylo hlavně kvůli tehdejším požárům, kdy třeba chytla celá obec a pak shořela. V polovině devatenáctého století totiž vypukl v Bojkovicích ničivý požár, kdy lehla popelem velká část obce. Ještě v tom roce se začalo uvažovat o vytvoření hasičského sboru.

Patříte ke sborům, které se účastní hasičských soutěží?

Účastníme se jich velice pravidelně. Naše mládež má někdy třeba i dvě až tři soutěže za víkend. Jezdí na soutěže po celém Zlínsku a také z nich často vozí poháry. Letos se mládežnické družstvo probojovalo dokonce až do krajského kola. To jim ale moc nevyšlo, skončili až pátí.

A co dospělí?

Máme také mužstvo mužů nad pětatřicet let, což není na okrese tak obvyklé. Tento kolektiv vznikl někdy před čtrnácti lety a od té doby jezdí v podstatě ve stejné sestavě. Letos jsme měli slušnou bilanci, z pěti soutěží jsme urvali čtyři vítězství. Jsem rád, že nám ještě slouží zdraví a i po těch letech spolu můžeme dál závodit.

Vzpomínáte si na nějaký kuriózní zásah?

My jezdíme tady v okolí ke všem zásahům. Když už není poplach planý, tak se ale většinou nejedná o nic kuriózního.

Co váš sbor nyní považuje za největší problém?

Jeden z největších problémů momentálně zdárně řešíme. Kompletně totiž rekonstruujeme naši hodně starou hasičskou zbrojnici. Po mnoha letech se nám společně s městem Bojkovice povedlo získat dotace z Evropské unie a nyní se realizuje oprava, která bude stát téměř jedenáct milionů korun. Také bychom rádi obnovili vozový park, ale to budeme řešit až po dokončení opravy zbrojnice.

Do nové zbrojnice se už určitě těšíte, kdy bude oprava dokončená?

Vše by mělo být hotovo do konce tohoto roku. Do té doby máme veškeré vybavení bezplatně umístěno v areálu místní firmy.

Kolik členů má váš sbor, přichází do něj dostatek mladých lidí? To je u většiny sborů velký problém.

Máme asi sto osmdesát členů. Mladých lidí máme dost, například máme i žákovské družstvo, takže s tím problém nemáme.

Jitka Cilečková

Kozlův hasičský počin

Za největší úspěch považují bojkovičtí hasiči to, že se jim povedlo získat peníze na novou zbrojnici, protože opravu plánovali dlouhých pět let.Celá rekonstrukce bude stát téměř jedenáct miliónů korun, víc než osmdesát procent zaplatí Evropská unie ze svého Regionálního operačního programu.