Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Kdy a kým byl váš sbor založen?
Náš sbor byl založen 26. června 1890 v Tupesích panem nadučitelem Martinem Vymazalem, který se stal prvním předsedou. V této době předsedal čtyřiadvaceti členům.

Kolik máte členů a jste s tímto stavem spokojení?
Dnes má náš sbor celkem jedenačtyřicet členů, z toho osm členek. V roce 2001 byl náš sbor výrazně omlazen. I členové výboru jsou mladí, pouze jeden má nad třicet let. Je to však dobrý tým. V takové organizaci neznamená jedinec nic, vše je týmová práce, ať už jde o cokoli.

Účastníte se soutěží a mohl byste případně vyzvednout nějaké úspěchy?
Naše ženské i mužské družstva se každoročně přihlašují do Velké ceny okresu Uherské Hradiště. Tyto soutěže pak pravidelně navštěvují a umísťují se většinou v lepší polovině výsledných tabulek. Letos jsme pyšní na prvenství obou našich družstev na okrskové soutěži.

Zažili jste nějaký kuriózní nebo třeba netypický zásah?
Kuriózní ani netypický zásah ne. Vyjíždíme k zásahům, jako jsou povodně, přívaly deště, požár pole, dopravní nehoda. Vždy v katastru naší obce.

Jak jste na tom s hasičskou technikou, máte dostatek vybavení?
Máme zásahový automobil Avia, jako většina sborů zařazených do kategorie JPO V., který byl v loni opraven hlavně díky dotacím ze Zlínského kraje. Je ale třeba si uvědomit, že i tak už má třiatřicet let. Letos jsme dostali pět pracovních kompletů, které jsou pořízeny z finančních prostředků státního rozpočtu ČR. S ostatním vybavením jsme vcelku spokojeni. Věci, které je potřeba dokoupit, nakupujeme z našeho ročního rozpočtu, který nám vždy stanovuje obec.

S čím se nejvíc potýkáte?
Nejvíce se potýkáme s nespolehlivostí některých našich mladších členů na trénincích a soutěžích. Určitě bychom nepohrdli novými zapálenými mladými lidmi. Zájemci o informace týkající se činnosti SDH Tupesy mohou navštívit naše webové stránky na internetové adrese www.sdhtupesy.unas.cz.

Pořádáte nějaké soutěže nebo jiné akce v obci?
Každoročně pořádáme v naší obci stavění máje, na které zveme naše občany, ale zejména děti, pro které máme vždy připraven nějaký doprovodný program. Příští rok bude náš sbor slavit stodvacáté výročí založení.

Kozlův počin

V roce 1997 jsme při povodních zažili náš doposud nejdelší zásah, kde naše jednotka zasahovala a pomáhala 5 dnů ve Starém Městě.

Jitka Cilečková