Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Dvě požární zbrojnice a čtyři hasičská auta byly náročné na údržbu i finančně nákladné,“ vysvětluje velitel sboru dobrovolných hasičů v Uherském Ostrohu Stanislav Veselý.

Za čtyři roky, které od roku sloučení uplynuly, odvedli požárníci veliký kus práce. „Díky prodeji jedné nevyužité zbrojnice a za pomoci příspěvků od kraje a sponzorů jsme také nakoupili novou techniku za pět milionů korun,“ zmiňuje velitel Veselý, který je členem jednotky už devatenáct roků. Jeho požární jednotka čítá pětadvacet činných členů ve věkovém rozmezí devatenáct až šedesát let.

Nejčastěji vyjíždí ostrožští požárníci ničit živly ve svém okrsku. K zásahům je přepravuje automobilová stříkačka CAS 15 MAN a zásahové vozidlo pro přepravu devíti osob Renault Trafic. „Náš zatím poslední výjezd byl k trafostanici, kde se při bouřce dotýkaly elektrické dráty,“ konstatuje velitel.
Největší vzpomínku si dosud uchovali požárníci na ničivé povodně, které v roce 1997 postihly také Uherský Ostroh. „Myslím, že od té doby se podstatně změnil pohled lidí na hasiče. V Ostrohu nám hodně stoupla prestiž,“ uvádí Veselý.

Vrásky na čele veliteli jednotky způsobuje nedostatek mladých hasičů, kteří by jednotku rozšířili. Stanislav Veselý je nejen velitelem ostrožských hasičů, ale také hasičů profesionálních, a to už jedenáct let. „Ani profesionální jednotka není tak technicky vybavená, co se aut týče, jako náš dobrovolný sbor,“ podotýká.

Ostrožský hasičský velitel měl k hasičům blízko už jako dítě. „Od mládí jsem chtěl chránit lidské životy. Když jsem zjistil, kdo jsou to hasiči, bylo o mém budoucím povolání rozhodnuto,“ vzpomíná na své hasičské začátky. Teď už si jen těžko představuje, že by se věnoval něčemu jinému. „Jsem hasič tělem i duší,“ usmívá se Veselý.

Kozlův počin

Protože v okolí k požárům často nedochází, využívají ostrožští hasiči svoji techniku také na údržbu města. Zalévají zeleň a květináče nebo kropí silnice.