„V Kunovicích jsme v tomto hodně netradiční, většinou bývají starosty starší lidé s více zkušenostmi,“ vysvětlil Bartoň. Jeho práce je pro něj i koníčkem, protože se ve svém studiu i práci zabývá požární ochranou. „Být hasičem znamená mít méně volného času. Hasiči jsou dobrovolníci bez odměn. Hodně lidí říká, že je to poslání,“ dodal.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Sbor má padesát tři členů, z toho osm žen, a dvacet osm členů mládeže. Dohromady je tedy v Kunovicích osmdesát jedna hasičů. Ti se často se účastní soutěží. „Dřív bylo sportovní družstvo mužů na velmi dobré úrovni, ale pak hodně lidí odešlo například na vojnu nebo na vysoké školy a družstvo se rozpadlo. Nyní se zase dali dohromady a pomalu postupují,“ informoval Bartoň.

Obě družstva mládeže jsou ale úspěšná a postoupila na soutěž O pohár hasičského záchranného sboru a ředitelky hasičského záchranného sboru. To mladší dokonce z prvního místa. Družstvo žen se drží na druhém místě Velké ceny. Sbor také pořádá každý rok dvě hasičské soutěže. Jedna z nich se jmenuje O putovní pohár Kunovic a bývá v dubnu a druhá O pohár Slovácka, která se uskuteční na konci srpna.

Obvyklý problém hasičů se zastaralou technikou v Kunovicích neplatí. „Máme hasičskou techniku na velmi dobré úrovni, jednu z těch lepších v regionu,“ přiznal Bartoň. Přesto i v tomto sboru se najdou problémy. „Jako ten největší vidím komunikaci mezi lidmi, že se ne vždy dokážeme domluvit. To řešíme posledních pět let,“ připustil Bartoň.

Hasiči mají už dvacet let družbu s hasičským sborem ze slovenské Svinné. „Výborně s nimi spolupracujeme, jezdíme k nim na soutěže a oni k nám. U nás je průměrný věk asi třicet let, u nich šedesát, ale stejně spolu velmi dobře vycházíme,“ řekl Bartoň. Ve sboru si také velmi cení návštěvy generálmajora Miroslava Štěpána z roku 2006, který na hasičárně strávil asi tři hodiny. Ve městě byl jako garant Kunovského léta a s hasiči pobesedoval, probral jejich problémy a ohodnotil techniku i samotnou hasičárnu.

Kozlův hasičský počin

Nejdelší zásah, u kterého hasiči z Kunovic zasahovali, byl požár pneumatik v Uherském Brodě. Zásah i s dohašováním trval téměř osmačtyřicet hodin.

Jitka Cilečková