Nárůst počtu členů se datuje do roku 2002, kdy si dobrovolní hasiči zvolili nové vedení a do svého čela postavili Romana Trojka, který ve funkci starosty dobrovolného sboru působí dodnes.

„Z původních devíti dobrovolných hasičů v době, kdy jsem nastupoval, jsme se rozrostli tak, že v současné době máme 34 členů, z toho 3 členky,“ uvedl starosta Trojek. Sloužit pro blaho ostatních ale chtějí také zástupci mládeže. „Zájem je i mezi mládými, především v družstvu dorostenců ve věku zhruba od šestnácti do dvaadvaceti let, těch máme devět,“ pochlubil se Trojek.

Co mu ale radost nedělá, to je stav techniky, se kterou hasiči v současnosti pracují.

„Technika je zastaralá. Sice jsme od ministerstva dostali novější Volkswagen, ale jinak máme jen starou Avii a ještě starší Trambus. Máme ale velký zájem na tom, abychom si pořídili Tatru 815, protože jsou tu velké lesní porosty, takže je třeba víc vody. Jediným problémem jsou finance, těch je pořád málo,“ postěžoval si na nedostatek peněz Trojek.

Na co se ale naopak peníze podařilo najít, to byla kompletní rekonstrukce hasičské zbrojnice, kterou její členové právě v těchto dnech dokončují. Aby se plně soustředili na práci při přestavbě zbrojnice, neúčastnili se letos členové sboru žádných hasičských soutěží.

„Tento rok jsme se žádných soutěží neúčastnili právě kvůli tomu, že se předělává hasičská zbrojnice a veškerá technika je uložena mimo ni. Ale dřív jsme na soutěže jezdili, někdy i s úspěchy,“ připomněl starosta Trojek.

Boršičané pořádali například Okresní hasičskou soutěž v požárním útoku před sedmi lety, za jejíž přípravu se jim dostalo velké pochvaly.

Sbor se také snaží v obci udržovat společenského ducha, stará se o několik kulturních akcí. „Od té doby, co jsem starostou, chystáme každý rok hasičský ples. Ve spolupráci s obecním úřadem jsme také začali pořádat den dětí,“ popsal Trojek.

Nedostatkem práce boršičtí hasiči rozhodně netrpí, v popisu práce mají také starost o sousední Blatničku, kde je čekal zatím největší zásah při letošních červnových záplavách a odklízení jejich následků.

Kromě mnoha usilovných brigád na rekonstrukci zbrojnice se sbor každoročně podílí i na akcích napomáhajících zkrášlení samotné obce. Mezi takové práce patří například čištění a ořezávání porostů nebo úprava terénu v okolí zbrojnice.

Kozlův počin:

Nejvíce se boršičtí hasiči zapotili letos při zásahu u červnové povodně. Dobrovolníci se tehdy rozdělili na dvě party, jedna zasahovala v Boršicích, druhá jela vypomáhat do Blatničky.

Nejdůležitější bylo čerpání vody a její odstranění z obce do kanálů a do potoku. Práce bylo tolik, že na pomoc přijeli i hasiči z Dolního Němčí a ze Slavkova.