Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Hasičská tradice v obci přecházela z pokolení na pokolení a tak tomu bylo až do roku 1992, kdy došlo k neshodě mezi hasiči a sbor se rozpadl.
„Po dlouhé odmlce, kdy byla naše vesnice bez hasičského dozoru, jsme se s několika mladými lidmi rozhodli, že sbor obnovíme,“ popisuje jednatelka sucholožských dobrovolných hasičů Věra Beníčková.

Nová jednotka zasedla na své první hasičské schůzi v lednu roku 2004 a do jejího čela byl jako starosta zvolen Martin Buják. Jeho sbor dobrovolných hasičů má nyní 27 členů, kteří vyjíždí k zásahům spíše nárazově. „Kromě požárů zasahujeme při tání sněhu, při povodních a vydatných deštích,“ vyjmenovává Beníčková.

K likvidaci plamenů vyjížděli hasiči naposledy zhruba před rokem, kdy hořelo dřevěné stavení v jejich obci. Na výjezd však hasiči dlouho nezapomenou, byl totiž plný komplikací. „Když se vesnicí rozezněla siréna, zamířili jsme ke zbrojnici. Klíče od ní má ale náš velitel, který byl v té době na dovolené,“ líčí kuriózní případ jednatelka. To hasiče neodradilo a začali pátrat po klíčích náhradních, které také zanedlouho našli. Další problém na sebe ovšem nenechal dlouho čekat - motor hasičské avie ne a ne chytit. „Auto jsme roztlačili, ale po našem příjezdu už měli požár pod kontrolou naši kolegové z okolních sborů,“ vzpomíná.

Za největší problém považuje jednatelka sboru pasivitu jeho členů. „Na organizaci se podílejí stále ti stejní lidé, ostatní se nezapojují, a to je mi líto,“ říká Beníčková, která se netají přáním, aby se tato situace v budoucnu zlepšila.

Kozlův počin

Za příjemnou povinnost považují sucholžští hasiči fašankovou obchůzku. Členové sboru ještě za kohoutího kokrhání vychází do ulic v převlečení za maškary, aby v jejich vesnici zahájili půst. Náročnou obchůzku obce tradičně zakončí až večer v pohostinství.