Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Tohoto čísla se plus mínus držíme už dvacet let,“ říká pokladník a člen zásahové jednotky Miroslav Hanáček. Zároveň přiznává, že sboru chybí mladí lidé. Proto se ani neúčastní žádných soutěží.

„Soutěžní družstvo odešlo s naší generací, když jsme kolem třicítky přestali závodit. Předtím než byly Mistřice v hlavní lize, byly to Mařatice. Vyhráli jsme spoustu pohárů,“ potvrzuje jeho slova další člen zásahové jednotky Josef Vlachynský, který je navíc i profesionálním hasičem. Všechno se prý změnilo po revoluci. „Mladým se otevřely úplně jiné možnosti a hasiči šli trošku stranou. Teď se to možná trochu zlepšuje, ale protože jsme součástí Uherského Hradiště, je těžké sehnat partu mladých lidí. Potřebujeme jich minimálně sedm, jeden z toho by měl být řidič. Mladí mají jiné zájmy, než jsme mívali my,“ dodává Vlachynský. V Mařaticích proto ani nepořádají žádné závody.

Místní hasiče rovněž trápí nedostatečná vybavenost technikou. „Máme staré vybavení, občas sice něco dostaneme, například boty nebo přilby, ale chybí nám těžké obleky pro zásahy,“ poznamenává Hanáček. Hasiči vlastní jen lehké obleky, které jsou podobné montérkám. „Ty těžké, které lidé znají z fotek, na kterých má hasič na sobě kabát a přilbu, nemáme,“ přibližuje Vlachynský.

Podle něj také dobrovolní hasiči z Mařatic vlastní jednu z nejstarších avií na okrese, která byla vyrobená v šedesátých letech. K ní se váže i úsměvná historka. Avie prý byla nejdřív na útvaru profesionálních hasičů v Uherském Hradišti. „Ale nikdy nestartovala, protože měla špatné startování. A tak ji dali do Mařatic, protože tam je všechno z kopce a vždycky se pak roztlačí,“ popisuje s nadsázkou Vlachynský.

Místní hasiči nezasahují příliš často. „,Jsou to hlavně pomocné práce. Popřípadě dohlídat požářiště, nebo vyčerpat zaplavený sklep,“ doplňuje Hanáček. Nedávno zasahovali u požáru popelnice ve Vinohradech nebo rozebírali střechu, když na ulici 1. máje hořel rohový dům. Také při povodních v letech 1997 a 2002 byli hasiči neustále v pohotovosti. „Jsme ale jednotka, která je určená pouze pro danou obec, takže podle poplachového plánu budeme zasahovat pouze v Mařaticích. Pokud to bude někde jinde, operační středisko nám poplach nevyhlásí. Takže do patnácti minut dojedeme kamkoli v obci své působnosti,“ poukazuje na velikost Mařatic s úsměvem Vlachynský.

Kozlův počin

Dobrovolní hasiči, kteří spolu před lety začali soutěžit, už spolu pětadvacet let jezdí na hory a pravidelně se vídají. Postupně se k nim přidaly jejich manželky a stále tvoří nerozlučnou partu.

Jitka Cilečková