Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Kdy vznikl sbor dobrovolných hasičů Březolupy a kdo byl jeho zakladatelem?

Sbor vznikl 15. září 1886 a založil ho pan Koželuha na popud hraběte Logothettiho.
V současné době ho tvoří 35 členů.

Jak Vás – křehkou ženu, chlapi hasiči respektují? Dochází někdy i k názorovým třenicím, nebo s nimi dokážete bez problémů najít kompromis?

Jako v každé skupině, kde je více lidí, je i více názorů. Takže třenice byly, jsou a budou, tomu se nevyhneme. To platí i u nás, zvlášť když jsou kluci tvrdohlaví a já také. Ale samozřejmě snažíme se najít co nejvíc kompromisů, ať se jedná o tréninky, závody a nebo techniku. Ale jinak jsme veselá kopa a navzájem se respektujeme

Můžete připomenout některé ze zásahů SDH Březolupy z posledních měsíců?

Například 17. srpna letošního roku jsme hasili rozsáhlý požár rodinného domku, kde shořela celá střecha. Intenzivním hašením se podařilo požár lokalizovat až po 80 minutách zásahu. Následné celkové likvidační práce trvaly další dvě hodiny. Naštěstí se za poslední rok stala pouze tato událost, jinak jsme nikde nezasahovali. Tedy ještě loni na začátku září hořelo kompostiště za obcí, ale jinak nic. Naštěstí.

Jaký je o práci hasičů zájem mezi březolupskou veřejností? Hlásí se k vám mladí lidé nebo spíš zájem nemají?

Víte, nesmíte si plést profesionální hasiče s dobrovolnými, každý má jiné možnosti a jiné povinnosti. A proto si myslím, že místní občané nás moc nevnímají, protože se hlavně věnujeme požárnímu sportu a ne těm zásahům, ale při tom požáru si každý v obci uvědomil, že je dobře, že nějaký sbor v obci funguje a když je nás potřeba, tak jsme schopni vyjet. Záleží co myslíte tím mladí, ale ano myslím, že máme celkem úspěch. Vychováváme si mladou generaci hasičů v podobě mladých hasičů a i se nám letos podařilo,,naverbovat“ pár mladých kluků, kteří začali dělat požární sport, ale pokud u toho vydrží, tak potom nevidím důvod, proč by se neměli stát i součástí zásahového družstva.

Uvítali byste například výměnu hasičské techniky? Pokud ano, co nejvíce Vám v současné době chybí?

Tak samozřejmě technika, o tu co máme se musíme patřičně starat, aby nám ještě nějaký ten rok vydržela. Jinak si myslím, že jsme docela vybaveni, jen by to chtělo nové přilby, protože ty co máme jsou už poměrně staré, ale naštěstí pořád funkční, takže si zatím musíme vystačit.. A taky by se nám hodila nová stříkačka, ano to máte pravdu.