Tenkrát mne zlákali členové soutěžního družstva místního sboru, kluci Chrástkovi. Hasičský sport a práce s lidmi mě baví a tak jsem jim na nabídku kývnul. V rodině nikdo hasičem nebyl, možná to byl jeden z důvodů, proč mne to tak k této profesi táhlo,“ vzpomíná Prajka.

V poslední době měl velitel bílovických hasičů důvod k veselí i smutku. Radost mu způsobila zpráva, že letos jeho sbor obdrží nové zásahové vozidlo MAN CAS 24 v hodnotě 5,5 milionu korun. Naopak méně radosti mu působí fakt, že o hasičskou práci nemají mladí lidé výrazný zájem.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Získávat nové členy je stále horší, mladí lidé prostě nemají zájem. Čas od času se kluci i holky přihlásí, my je do činnosti zasvětíme, a oni pak většinou stejně odejdou. Zůstává jen malá hrstka nadšenců,“ netají své zklamání zkušený hasič. Bílovičtí hasiči se potýkají i s dalším nešvarem. Citelně jim totiž chybí řidiči. Ti jsou nutní pro činnost v zásahové jednotce, ale i pro převoz členů sboru na soutěže.

O tom, že činnost SDH Bílovice je přitom více než užitečná svědčí mimo jiné i jejich účast na úspěšném zásahu při loňském požáru rodinného domu v Částkově a dalšího domu v Bílovicích. Ten hořel v březnu letošního roku.

V současné době má sbor 104 členů, z toho 11 žen. Koncem června oslavili bílovičtí hasiči úctyhodných 140 let od vzniku jejich sdružení, které je nejstarším hasičským sborem na Moravě. Největším unikátem oslav bylo představení chlouby sboru – historické stříkačky DS-4 z roku 1938 od firmy Pařík a parní stříkačka z roku 1907. Zájemci o informace týkající se činnosti SDH Bílovice mohou navštívit i jejich webové stránky na internetové adrese www.sdhbilovice.estranky.cz.

Kozlův počin

V poslední době se bílovičtí hasiči účastnili dvou úspěšných zásahů. V prvním případě pomohli v loňském roce při likvidaci požáru rodinného domu v Částkově, letos v březnu pak zasahovali u požáru dalšího domu v Bílovicích.