Působit v hasičském mundůru začíná Kočí před třinácti lety ve svých sedmnácti, jako člen sportovního týmu soutěžícího v požárním útoku. V roce 1997 zasahuje u záplav v Uherském Ostrohu, kde se svými kolegy hasiči pobývá téměř týden.

„Čerpali jsme vodu ze zatopených prostorů, většinou sklepů. Tam jsem poznal, že právě při živelných pohromách se ukáže, jací lidé doopravdy jsou, a nakolik jsou schopni se semknout a spolupracovat,“ zmiňuje svoji první velkou hasičskou zkušenost Kočí, jenž obléká modrou uniformu stejně tak, jako v současnosti jeho jeden z bratrů a celá řada příbuzných a v minulosti také jeho otec i druhý bratr.

Rok poté, co působí v zásahové jednotce, se Kočí účastní likvidace požáru přízemního rodinného domku v řadové zástavbě v Dolním Němčí. Tehdy pohltily plameny někdejší hospodářskou přístavbu ve dvorku. Hořely dřevěné stropy, hůra byla plná sena a hrozilo, že se plameny přemístí. „Celá budova byla zahalená do hustého dýmu. Procházel jsem objektem s dýchacím přístrojem na tváři a proudnicí v ruce, doslova naslepo. Kdybych neměl přilbu, rozbil bych si hlavu,“ přibližuje Kočí dobrodružné chvilky při zásahu v tamní Školní ulici. Vzpomíná i na pomoc, kterou dolněmčanští dobrovolní hasiči poskytli při zaplavení areálu firmy Baťa, a také těm, jimž zablokovaly vjezdy do sklepů hromady ledových krup po jedné z bouřek před několika lety. Nikdy ale podle svých slov nezapomene na mohutný požár pneumatik v Uherském Brodě, jenž zachvátil tamní skládku 1. července 2007.

„Od první chvíle, kdy začalo hořet, jsme čekali, že nás povolají, jen jsme netušili kdy to bude. Nakonec jsme likvidaci požáru dokončovali až v neděli, čtvrtý den po jeho začátku,“ poznamenává Kočí.

I když lokálních požárů ubývá, myslí si, že bude přibývat technických zásahů i hasičské asistence u likvidace škod způsobených záplavami. „Na ty je naše jednotka připravena dobře. Máme čerpadel několik, včetně kalových a pořídili jsme i jedno plovoucí,“ vypočítává Kočí, podle něhož je velká škoda, že v hasičských šlépějích nepostupuje dnešní mládež.