„Každý hráč vnímá, že je to zápas o krále kraje. Když se takový prohraje, zklamání vyprchává déle než obvyklé dva tři dny. Já věřím, že vyhrajeme my a budeme si užívat, že jsme pánem celé Moravy," uvedl 25letý útočník ševců.

1. FC Slovácko vs. FK Mladá Boleslav - Libor Došek. Lukáš Železník. Ilustrační foto.

„Když někam v Uherském Hradišti jdu, tak je cítit, že se blíží mimořádný duel. A tím, že se derby v první lize dlouho nehrálo (naposledy 2. 12. 2006 – pozn. red.), tak teď bude ještě vyhecovanější," uvědomuje si 37letý slovácký forvard.

Je tedy utkání tím největším v sezoně pro váš tým?

Železník: Určitě. Slovácko je naším nejbližším rivalem a pro spoustu našich kluků to bude největší zápas i v celé kariéře.

Došek: Nechtěl bych to takhle hodnotit. Když prohrajete čtrnáct duelů, těžko to bude třeba zápas podzimu. Každopádně nás čeká specifické utkání.

Hecujete před zítřejší bitvou obzvlášť své spoluhráče z pozice kapitána?

Železník: Nabádám kluky jako obvykle, aby jezdili po prdeli, hltali trávu a dali do hry srdce. Bude to moc důležité, jen týmovým výkonem můžeme Slovácko porazit.

Došek: Není to potřeba, atmosféru derby cítí každý. Už těsně po zápase s Jabloncem jsem slyšel i fanoušky, jak křičí všichni do Zlína.

Vedení klubu za vámi přišlo se speciální motivací například v podobě zvýšených prémií za výhru?

Železník: Nevím o ničem. Jen Zdeněk Grygera (manažer klubu pro mezinárodní vztahy a rozvoj klubu – pozn. red.) za námi vždy chodí na trénink a něco nám říká před zápasem.

Došek: Ano. Ale i kdyby nebylo zvýšené motivace, budeme chtít vyhrát úplně stejně. Hrajeme o body, o své jméno, o lepší postavení v tabulce. Peníze vám samy od sebe nepomůžou. Když vám dám sto milionů, tak jenom tím nedokážete porazit Real Madrid. Nicméně prémie jsou příjemné, je to něco navíc.

Kdo je favoritem zápasu?

Železník: Slovácko hraje ligu delší dobu, takže asi trochu ono. V tabulce je to vcelku vyrovnané, když vyhrajeme, dotáhneme se na něj.

Došek: Derby nemá favorita. Je pryč to, co bylo. Bude to padesát na padesát. Rozhodne aktuální forma a kdo se připraví lépe psychicky.

Jaký je váš tip na výsledek?

Železník: Věřím, že vyhrajeme. Potřebujeme se dostat na zisk sedmnácti bodů a chceme zahřát i lidi. Tipnu si 2:1, střelci Zlína budou Železník, Poznar, za Slovácko se trefí Došek. (úsměv)

Došek: Já netipuji ani nesázím. Když jsem byl mladší, tak jsem to občas zkusil, ale výsledek vždycky vyšel obráceně.

Jaký očekáváte zápas?

Železník: Hodně bojovný. Oba týmy se budou rvát o každý balon. Věřím, že tráva na zlínské Letné bude doslova hořet.

Došek: Začátek bude opatrný. Deset patnáct minut se budeme oťukávat a potom to bude divočina. K tomu bude vyprodaný stadion s bouřlivou atmosférou, která každého ještě víc vyhecuje. Fotbal je divadlo a hraje se pro fanoušky.

Jak na vás působí soupeř v letošní sezoně?

Železník: Slovácko se jako tradičně pohybuje ve středu tabulky. Má slušné výsledky a do ligy patří. Obrovskou sílu má v Doškovi, na kterého tým hodně hraje, všichni kolem něj běhají a vedle gólů ve vápně umí vstřelit branku i střelou zpoza šestnáctky. Ale tým není jen o něm. Získával body, i když Došek nehrál.

Došek: Jako nováček má Zlín hodně bodů. Prezentuje se nepříjemným, agresivním fotbalem. Jinak ale sleduji hlavně naše výkony, ostatní ne.

S nejvíce brankami jste vůdčími postavami svých týmů. Půjde i o váš minisouboj?

Železník: My hrajeme jako kolektiv, ve kterém je jedno, kdo dává góly. Branka by mě v takovém utkání potěšila, ale hlavně ať vyhrajeme a trefíme se víckrát než Došek a celkově Slovácko. (úsměv)

Došek: Tak to berou spíš novináři. Železník je pro Zlín hodně důležitý, dal sedm gólů, to mluví za vše. Pro nás i pro fanoušky bude hlavní zvládnout celkově zápas.

Přivítali byste kanonýra soupeře jako parťáka k sobě do útoku?

Železník: Nevím. Nikdy jsem totiž s Liborem nehrál a neznám co a jak u něj. Myslím si, že to má sám na hrotu lepší a je rád za své kluky kolem sebe. Já bych také parťáka neměnil, jsem s Tomášem Poznarem spokojený. Ve všem si rozumíme.

Došek: Zatím mám ve Slovácku smlouvu do léta. Takže ještě půl roku ne, potom může přijít.

A ještě jedna vzájemná otázka na závěrečné odlehčení. Znáte, jakého má oblíbeného fotbalistu váš protihráč?

Železník: No, postavou by to mohl být bývalý brankář Edwin van der Sar. (smích) Ale to bude nějaký útočník. (přemýšlí) Na základě vizáže možná Zlatan Ibrahimovič (správná odpověď – pozn. red.).

Došek: Ne, nevím (Ruud van Nistelrooy – pozn. red.).

LUKÁŠ ŽELEZNÍK

Narozen: 18. 6. 1990 ve Zlíně

Výška a váha: 179 cm, 81 kg

Post: útočník

Debut v 1. lize: 26. 7. 2015 (za Zlín na Bohemians 1905)

liga celkem: 12 duelů/7 gólů
liga za Zlín: 12 duelů/7 gólů
Vzor: Ruud van Nistelrooy

LIBOR DOŠEK

Narozen: 24. 4. 1978 v Brně

Výška a váha: 199 cm, 93 kg

Post: útočník

Debut v 1. lize: 2. 8. 1998 (za Brno v Opavě)

1. liga celkem: 392 duelů/122 gólů

Za Slovácko: 108 duelů/49 gólů

Vzor: Zlatan Ibrahimovič