S majitelem 1. FC Slovácko jsme si povídali nejen o vstupu mužstva do nové sezony.
První zápas, tedy jeho výsledek se vám asi moc nelíbil?
Myslím, že herně jsme byli jasně lepším týmem. Slavii jsme přehráli, ale bohužel zápas jsme nedotáhli do vítězného konce. Diváci ovšem jistě museli být spokojení s hrou mužstva. Sport je někdy krutý, a to byl tentokrát náš případ. Ještě si dovolím drobnou poznámku k výkonu rozhodčího – na této úrovni by nemělo docházet k tak fatálním pochybením a navíc opakovaně. To fotbalu nedělá dobré jméno.
Před sezonou se toho v kádru již tradičně příliš nezměnilo. Je to strategie klubu?
Vyplývá to z naší dlouhodobé politiky a reálné ekonomické situace. Nechceme být klubem, kde se za rok vystřídá množství průměrných hráčů. Zaměřujeme se na stabilizaci a výchovu svých odchovanců. Posily přichází po zralé úvaze managementu a trenéra na důležitá místa, a to ve kvalitě, která pomůže zvýšit výkon týmu. V poslední době to byli například Rada, Diviš či Kalouda. Na druhé straně se do základní sestavy zařazují odchovanci a talenti, jako jsou Heča, Trávník, Šimko a další.
Říkáte, že financování transferů do mužstva není v této době jednoduché. Jak to je s financováním celého klubu včetně vyhlášené Fotbalové akademie?
Klub jako takový je za dobu mého působení financován především ze zdrojů, které si vydělá svojí činností. Tedy ze vstupného, televizních práv, reklamních smluv a podobně. Tato část vytváří asi třetinu rozpočtu. Na přestupy si klub musí vydělat prodejem hráčů, přesto musí být zbývající část pokryta aktivitou skupiny Z-Group. A to buď přímo jejími společnostmi, nebo z jejich obchodních aktivit. Významné regionální společnosti se bohužel nedaří získat pro významnější podporu, což je velká škoda.
A financování činnosti mládeže, respektive akademie?
Tady se dostáváme do situace, kterou jsme dříve neznali. Slábne podpora od tradičních subjektů, jako jsou Město Uherské Hradiště, které v roce 2013 přispívalo částkou sedm milionů korun, zatímco letos je to 5,3 milionu. Zlínský kraj se podílí 2,1 milionu ročně, Nadace Synot po změně zákona o loteriích se již omezila na příspěvek z původních 12 milionů v roce 2011 na 500 tisíc korun v roce 2014, za které recipročně platíme nájem pro naše děti ve sportovním areálu na Širůchu ve Starém Městě. Další zdroje zajišťuje klub na úrovni Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a ostatní již musí fotbalový klub doplácet ze svého rozpočtu. Oproti roku 2011 nám ubylo těchto příspěvků v ročním rozpočtu akademie více než osm milionů korun.
Výsledky mládežnických mužstev přesto mají vzestupnou tendenci, to musí být potěšující.
Ano, to je velmi pozitivní. Systematická, odborná práce trenérů a managementu je zárukou zvyšování herní kvality našich týmů a hráčů. Máme řadu reprezentantů a o naše hráče se zajímají zvučné zahraniční kluby. Naším hlavním cílem je přesto výchova hráčů pro A-tým.
Vaše přání do nastávajícího ročníku?
Hlavně abychom předváděli zajímavý fotbal pro diváka. A pokud budou výsledky na úrovni loňské vydařené sezony, tak budu spokojený. Pro klub bych si pak přál zvýšení podpory od subjektů a firem, které jsou součástí tohoto regionu.