Zápas se současnou Spartou je výzva, říká kouč Slovácka

Soubor hvězd za mnoho stovek milionů korun versus parta odchovanců fotbalové akademie z jihovýchodní Moravy. Tak by se dal s trochou nadsázky uvést duel 4. kola HET ligy mezi pražskou Spartou a 1.FC Slovácko.

17.8.2017

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Stanislav Dufka

Nejslavnější český klub po letech nezdarů přes léto mohutně posílil, do kádru přišli za velké peníze fotbalisté evropského formátu, které dostal na starost rovněž pořádně drahý italský kouč Stramaccioni.

Jenže herně ani výsledkově to Spartě zatím nejde podle představ a sehraný tým trenéra Stanislava Levého tak nebude na Letné rozhodně bez šance. V historii už se navíc nespočetněkrát stalo, že David skolil Goliáše…

SPARTA PRAHA – 1.FC SLOVÁCKO

Pátek ve 20.15 hodin

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek
Ligová bilance: 30 zápasů – 23 výher, 2 remízy, 5 porážek, skóre 60:22

Trenér Slovácka Stanislav Levý:

O šancích na úspěch

„Není potřeba diskutovat o kvalitě Sparty – ta je obrovská. Na začátku jim to sice neklapalo podle představ, jejich síla je ale ohromná. Pro nás je velká výzva se jí postavit. Do Prahy jedeme s respektem, v žádném případě tam ale nechceme odevzdat body. Největší chybou by bylo nastoupit ustrašeně. Rozhodně to není tak, že na Letné nemáme co ztratit, chceme udělat všechno pro to, abychom na Spartě něco uhráli.“

O hvězdách soupeře

„Předpokládám, že od začátku nastoupí Tomáš Rosický, což je obrovská persona. Jinak ale nejde vybrat jen pár hráčů Sparty, protože všichni mají velikou kvalitu.

O atmosféře v týmu

„Po výhře nad Ostravou panuje v mužstvu výborná nálada, zároveň se ale už hráči koncentrují na Spartu, ví, že Baník je minulost. Všichni se těší, že si zahrají proti Spartě v její současné síle, na hráčích cítím odhodlání uspět.“

O sestavě

„Třikrát jsme nastoupili ve stejné sestavě, není velký důvod ke změnám. Z taktických důvodů ale možná nějakou drobnou úpravu uděláme. Někteří hráči měli po utkání s Baníkem zdravotní potíže, nikdo by ale neměl být mimo hru. K dispozici už navíc bude Tomáš Břečka, který začal naplno trénovat s mužstvem.“

CELKOVÁ BILANCE 1. FC SLOVÁCKO – AC SPARTA PRAHA 2000 – 2017

Celková bilance: 30 zápasů 5 - 2 - 23, 22 : 60
Domácí statistika: 15 zápasů 5 - 1 - 9, 12 : 17
Venkovní statistika: 15 zápasů 0 - 1 - 14, 10 : 43

Nejčastější výsledky: 2:0 (8x), 1:0 (7x), 4:0 a 3:1 (3x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Diviš a Malár
Nejvíc branek za Spartu: 6 - V. Kadlec, 3 – Dočkal, Krejčí, Sionko a Wilfried

Největší návštěva na Slovácku: 8.121 - 13. listopadu 2010 (1. liga, 0:2)
Největší návštěva v Praze: 8.849 - 5. května 2010 (1. liga, 4:0)

Zajímavosti:
První vzájemný duel vyhrál Synot 2:1, poté dalších šest zápasů Sparta. V kalendářních letech 2004 a 2005 Slovácko třikrát vyhrálo a jednou remizovalo. V tomto období Slovácko obdrželo jedinou branku.

Do domácího zápasu 4. dubna 2016 Slovácko odehrálo se Spartou celkem šestnáct duelů, které vyhrála Sparta. Slovácko v nich vstřelilo pouhých šest branek Brožíkem, Divišem, Košútem, Trousilem, Kerbrem a Trávníkem. Je to jasně nejhorší bilance Slovácka ve vzájemných zápasech s některým z prvoligových soupeřů. Ale ta dlouhá negativní série skončila v dubnu 2016, když Slovácko překvapivě zdolalo brankami Koného a Čiviče Spartu 2:0.

V zápase odehraném 18. února 2012 v Praze vyhrála Sparta 1:0 brankou Keriče z první minuty hry, což je historicky nejrychleji inkasovaná branka do sítě Slovácka.

Nejlepší střelci Slovácka jsou proti letenskému soupeři Vladimír Malár a Jaroslav Diviš. Oba vstřelili Spartě tři branky. Malárovy góly padly v posledních deseti minutách zápasů a všechny branky pomohly k domácím výhrám Slovácka. Naopak Diviš se trefoval jen v Praze a jeho branky jen korigovaly výši výhry Sparta (2:5, 2:3). V srpnu 2016 se Jaroslav Diviš trefil dvakrát a v 78. minutě, za stavu 2:3, byl blízko hattricku. Střelou přes hlavu trefil jen tyč odkryté sparťanské branky…

Oba soupeři si ve 30 duelech vstřelili jen po jedné vlastní brance. Za Spartu se trefil hned v tom prvním vzájemném duelu v listopadu 2000 na Širůchu (2:1) Jiří Novotný. Naopak v říjnu 2015 na Letné (4:0) se střelecky „zaskvěl“ Jaroslav Diviš, který vlastencem zvyšoval na 2:0, těsně před odchodem na poločasovou přestávku.

Slovácko v Praze Spartu nikdy neporazilo. Bodovalo na Letné pouze jednou. Bylo to v zápase sezóny 2004-05, kdy Slovácko začínalo soutěž s odečtenými body. Utkání na Spartě hrané 7. srpna 2004 skončilo smírně 1:1. Za Slovácko otevřel brankový účet Pavlík v 48. minutě z pokutového kopu. Za domácí pak srovnal v 67. minutě Homola. Stejným výsledkem skončil zápas hraný 27. května 2017. Na branku hostujícího Juliše odpověděl kapitán slováckého týmu Šumulikoski v 72. minutě. Tyto dva nerozhodné výsledky jsou jedinými, kdy si oba soupeři podělili body. Ostatních 28 duelů skončilo výhrou jednoho, nebo druhého mužstva.

Ve druhém kole 24. července 2010 spělo Slovácko na Spartě ke svému druhému nerozhodnému výsledku vzájemných duelů v Praze. Ovšem proti byl Václav Kadlec, který ve druhé minutě nastaveného času prostřelil brankaře Filipka a upravil na konečných 2:1 pro Spartu. Byl to Kadlecův první gól do sítě Slovácka. Později dal Slovácku ještě pěti a v současné době je tak nejlepším sparťanským kanonýrem proti Slovácku.

Nejdelší série Slovácka bez vstřelené branky je na hodnotě 383 minut (2001-2003), na podzim 2012 vstřelil Jan Trousil Spartě branku ve 24. minutě, takže se negativní série zastavila na čísle 322 minut bez vstřelené branky. Naopak Sparta se střelecky neprosadila v nejdelší sérii čítající 272 minut (2004-2005).

Sparta v dosavadních 30 vzájemných zápasech nevstřelila Slovácku branku jen ve čtyřech utkáních (v letech 2004 až 2005 a také na jaře 2016), zato Slovácko drželo střelecký půst hned patnáctkrát!

Oba zápasy Slovácka se Spartou v sezoně 2012-13 řídil hlavní rozhodčí Radek Příhoda.

Sparta vyhrála na Slovácku celkem devětkrát, z toho pět duelů skončilo výsledkem 0:1 pro Spartu, třikrát 0:2 a 12. srpna 2012 vyhrála Sparta nejvýrazněji a to 1:4. Nejvíce branek inkasovalo Slovácko 15. května 2015, když prohrálo v Praze 2:5. Hned ten další vzájemný duel, opět hraný na podzim 2015 v Praze, přinesl další pohromu pro brankaře Heču. Ten inkasoval hned čtyřikrát a Slovácko si tak v kalendářním roce odvezlo z Letné celkem devět obdržených branek.

Po návratu do nejvyšší soutěže v roce 2009 obdrželo Slovácko 40 branek. Téměř jedna třetina padla do sítě Slovácka v úvodní čtvrthodině zápasu. Sparta takto skórovala celkem dvanáctkrát a vždy nakonec vyhrála.

PAMÁTNÝ DUEL:

1. FC Synot - Sparta Praha 2:0 (1:0), odehraný 27. března 2004 v Uherském Hradišti

První duel Sparty na novém stadionu před téměř vyprodanými ochozy. Za Spartu nenastoupila jeho největší hvězda Karel Poborský, který byl zraněný a do Hradiště vůbec nepřicestoval. Domácí Synot začal zakřiknutě. V 10. minutě Jun centroval z levé strany, Palinek ve vápně chyboval, k míči se dostal Rezek, ale míč poslal ze tří metrů vedle, ale po čtvrthodině se Synot začal zvedat a udávat tempo hry.

Po půlhodině hry se dočkal i první branky. Kostka z pravé strany nacentroval do pokutového území a Nezmar už ve druhé šanci nezaváhal. Naběhl si, míč měl čas zpracovat a přesnou střelou k protější tyči vstřelil gól. Dvě minuty po přestávce bylo rozhodnuto. Brankař Kouba si naskočil na centr z levé strany, míč ztlumil, ale ten mu z náruče vypadl. Přihlížející Ivana ho v poklidu doklepnul do prázdné branky, 2:0! V druhé polovině zápasu měla obě mužstva po jedné brankové šanci, ale ani jedna nebyla proměněna.

Branky: 29. Nezmar, 47. Ivana
Žluté karty: Pavlík, Palinek – Jun, Baranek, Gluščevič
Rozhodčí: Helebrant – Hruška, Míka
Diváci: 7777

Sestava Synotu: Drobisz - Kostka, Rajnoch, Palinek, Bureš, Ivana (89. Petržela), Abrahám, Polách, Pavlík, Nezmar (73. Malár), Meduna (79. Činčala). Trenér: Karel Jarolím.
Sestava Sparta: Kouba – Pergl, Hübschman, Johana, Labant – Štajner (77. Gluščevič), Kováč, Sivok (52. Voříšek), Michalík – Jun, Rezek (46. Baranek). Trenér: Jiří Kotrba.

Diváci: 6 082

1. FC Slovácko: Daněk - Reinberk, Hofmann, Břečka, Šimko - Šumulikoski - Navrátil, Machalík, Havlík, Rezek (58. Ťok)- Zajíc (89. Ju Kang-hjon). Trenér: Levý.
Sparta Praha: Bičík - Zahustel, Karavajev, M. Kadlec, Hybš - Vácha, Sáček (85. Čermák) - V. Kadlec (46. Frýdek), Lafata, Vatajelu (46. Juliš) - Šural. Trenér: Rada.

Sparta Praha-1. FC Slovácko 3:2 (2:0)
Odehráno: 30. 7. 2016 v Praze
Branka: 2. a 10. z pen. Dočkal, 64. Konaté - 53. a 70. Diviš
Žluté karty: Konaté, Zahustel, Brabec - Košút, Civič, Kerbr, Šimko, Ťok
Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták
Diváci: 7 181
Sparta Praha: Bičík - Holek, Brabec, Kadlec - Zahustel, Frýdek, Dočkal, Čermák (46. Mareček), Konaté - Šural (88. Costa), Juliš (65. Lafata). Trenér: Ščasný.
1. FC Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Biolek (46. Civič), Daníček, Šumulikoski, Havlík (46. Ťok), Kerbr - Diviš. Trenér: Levý.

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE: Prvňáčci z Uherského Hradiště - Mařatic ve Slováckém deníku

Los MOL Cupu: Páník trefil Hradec, Kordulův tým čeká Jablonec

Stovky žáků ze Slovácka se seznámily s technickými obory

Druhý ročník Technického jarmarku se uskutečnil v tomto měsíci v Uherském Brodě a Uherském Hradišti. Krajská hospodářská komora Zlínského kraje se ve spolupráci s řediteli technických firem a středních odborných škol snaží podpořit odborné vzdělávání v regionu.

V kraji ruší lůžková infekční oddělení. Zůstane jen v Uherském Hradišti

Jako jediná v kraji bude mít Uherskohradišťská nemocnice lůžkovou část infekčního oddělení. V dalších třech nemocnicích v regionu zůstane jen ambulantní provoz.

Uherský Brod vytvoří na památku sametové revoluce památník z klíčů

Připomenout si zvonění klíčů 21. listopadu v roce 1989 se v Uherském Brodě rozhodli netradičně. V úterý vyzvou veřejnost, aby na osm sběrných míst nosili klíče.