A když si dovolili luxus podruhé za sebou v domácím prostředí neproměnit penaltu, slavili díky produktivnímu africkému duu Wilfried-Kweuke výhru Sparťané.

Domácí borci začali před vyprodaným stadionem aktivně, jejich nadšení ale brzy zchladil rozhodčí Hrubeš. Průnik Vacka se snažil zastavit Vít Valenta a zdálo se, že sparťanskému záložníkovi vypíchl míč, hlavní sudí ale odpískal penaltu. Míč si na bílý puntík postavil Wilfried, a přestože Filipko trefil stranu, na přesnou ránu do šibenice nedosáhl – 0:1.

Takřka permanentní pískot na adresu rozhodčího a skandování „Sudí ven!“ přerušil až další verdikt muže s píšťalkou. Švancarův průnik totiž na levé straně šestnáctky zastavil nedovoleně Adiaba a penaltu kopalo i Slovácko. Role exekutora se po předchozím nezdaru proti Liberci neujal Petr Švancara, který přenechal „své“ místo Jiřímu Valentovi.

„Nemyslím si, že by se Peťa bál. On je natolik silný, že i po neúspěchu proti Liberci by na ni šel znovu. Vnímal ale, že faulovaný hráč by něměl kopat,“ poznamenal k „výměně“ střelců domácí trenér Miroslav Soukup.

Ani Švancarův nástupce však neuspěl. Jeho slabá střela sice proklouzla pod Blažkovým tělem, gólman Sparty ale dokázal míč napodruhé zkrotit. „Kdyby domácí penaltu proměnili, asi by utkání mělo jiný ráz,“ oddechl si trenér Sparty Jozef Chovanec.

Po půlhodině hry se mohl usmívat, neboť udeřila i jeho druhá černá perla. Kweuke měl ale po centru Vacka a Kladrubského sklepnutí hodně snadnou úlohu – 0:2.

Na domácích bylo sympatické, že se ani za nepříznivého stavu nevzdali a pořádně zatápěli obraně Pražanů. Dvakrát zahrozila levačka Víta Valenty, poprvé ale mířila těsně vedle, druhé dělovce zabránil v cestě do sítě Blažek. Největší šanci měl ale pět minut před přestávkou Fujerik. Po pasu Jiřího Valenty unikl ze sparťanské ofsajdové pasti, jenže sám před Blažkem v koncovce selhal.

Chvíli po obrátce mohl svůj penaltový hřích odčinit Jiří Valenta, jeho rybičku ale Blažek zlikvidoval. Do zajímavé střelecké pozice se přes Řepku prosadil také Fujerik, sparťanský obranný trojblok ale nepropálil. Odražený míč pak poslal Volešák jen do Blažkovy náruče. A když neuspěl ani Švancara, který na gólmana Sparty postupoval sám z levé strany, mohli hosté slavit tři cenné body.

„Jsem rád, že si je odvážíme,“ pousmál se Chovanec. „Očekávali jsme, že utkání na Slovácku bude hodně těžké, což se potvrdilo. Náš výkon dnes nebyl ideální. Domácí měli více brankových příležitostí, jenže narozdíl od nás nebyli produktivní. Dnes nám body svými zákroky zachránil Jarda Blažek,“ dodal.

„Dneska nám moje třináctka nepřinesla vůbec žádné štěstí. Měli jsme smolný den, a i kdybychom hráli sto dvacet minut, tak bychom asi gól nedali,“ posteskl si Miroslav Soukup, který v den utkání slavil pětačtyřicáté nerozeniny.

Co podle něj rozhodlo, že jeho tým doma potřetí v řadě nebodoval? „Sparta dala penaltu a jednu ze svých šancí, my jsme nedali nic. To je ten rozdíl, proč je nahoře a my ne. Nemáme ještě tu kvalitu, klid a rozhodnost proměnit šance, abychom byli konkurenceschopní nejlepším týmům. V tom vidím tu hlavní příčinu. Kluky ale přesto musím pochválit. Snažili se Spartu porazit, podali odvážný výkon, ale k bodům to tentokrát nevedlo.“

Jelikož Plzeň doma pouze remizovala s Libercem, stáhli sparťané její nákok na čele tabulky na sedm bodů. „Co říkám tomu, že Plzeň remizovala? Nic. My jsme chtěli tři body bez ohledu na další výsledky,“ snažil se trenér hostí novinářům namluvit, že mu zaváhání suveréna letošního ročníku neudělalo radost.

1. FC SLOVÁCKO – SPARTA 0:2 (0:2)

Branky: 5. z pen. Wilfried, 32. Kweuke. Rozhodčí: Hrubeš – Jiřík, Tacina. ŽK: J. Valenta, Ondřejka, Kordula, V. Valenta – Řepka. Diváci: 8121 (vyprodáno).

1. FC Slovácko: Filipko 3 – Kuncl 3, Kordula 3, Mezlík 3, Kubáň 3 – Fujerik 3, V. Valenta 2, Volešák 3, J. Valenta 3 (80. Hlúpik) – Ondřejka 4, Švancara 3 (77. Szmek, 90. Nestorovski). Trenér: M. Soukup.

Sparta: Blažek 1 – Adiaba 5 (54. Hoheneder), Brabec 3, Řepka 3, Pamič 3 – Sionko 3 (90. Kadlec), Vacek 2, Kladrubský 3 (66. Hejda), Podaný 3 – Kweuke 3, Wilfried 3. Trenér: J. Chovanec.