„Za týden proti Spartě chceme naplnit stadion a další krok k tomu musíme udělat v Příbrami," připomněl hradišťský kouč Svatopluk Habanec, co by společně s posledními úspěchy bylo nejlepší pozvánkou na následný domácí duel s lídrem Gambrinus ligy. I když, upřímně řečeno, vyprodáno by na Spartu mělo být i tak. Slovácko totiž na začátku jara chytilo úžasnou formu, dokázalo remizovat v Plzni a rozcupovat Brno, co jiného by už mělo fanoušky na tribuny natáhnout.

PŘÍBRAM – 1. FC SLOVÁCKO

Dnes v 16 hodin

Bilance v lize: 21 zápasů – 5 výher, 5 remíz, 11 porážek, skóre 17:31

Dřív než přijde na řadu souboj s nejslavnějším českým klubem, se ale Slovácko musí vypořádat s Příbramí. „Určitě to bude velice těžký zápas. Domácí hrají o přežití, takže se dá očekávat bitva plná osobních soubojů. Věřím, že se soupeři v důrazu a nasazení vyrovnáme a předčíme jej ve fotbalovosti, která je na naší straně," hledí k sobotnímu duelu optimisticky trenér Habanec.

Jeho soubor si v posledních týdnech vydobil velký respekt jde z něj strach. „Slovácko má na jaře velmi dobrou formu. Vyhráli velkým rozdílem nad Brnem a předtím měli hodně šancí v povedeném utkání v Plzni. Mužstvo je velmi dobře poskládané, v zimě ho výborně doplnili. Mají rychlostní typy hráčů, v útoku Libora Doška a také dobrou obranu," smeká kouč Příbrami Petr Čuhel. Jedním dechem ale dodává. „Přestože je Slovácko kvalitní tým, chceme vyhrát."

Výhodou by pro domácí mohla být skutečnost, že modrobílí budou postrádat trio potrestaných hráčů. Tomáš Košút, Jakub Petr a Patrik Šimko musí duel vynechat kvůli čtyřem žlutým kartám. Svatopluk Habanec je však přesvědčený, že to na hru mužstva nebude mít vliv. „Samozřejmě, když chybí tři hráči ze základní sestavy, tak je to velký zásah. Ale všechny absence jsou na postech, které máme zdvojené a na nichž kluci, kteří nastoupí v Příbrami, už během jara hráli," vysvětluje svůj optimismus trenér Slovácka. Podle něj by k bleskovému zapadnutí do dobře fungujícího stroje měla přispět i aktuální pohoda v mužstvu. „Když se daří, tak se naskakuje líp, než když se mančaft trápí."

Přestože je z hradišťského lodivoda cítit velká pohoda, dává si pozor, aby jí v kabině nebylo až příliš. „Že bych musel krotit nějakou přehnanou euforii, to ne. Každý sice cítí, že se nám daří a na hráčích je vidět psychická pohoda, na soupeře jsme se ale chystali velice poctivě. Chceme vyhrát, a pak vyprodat stadion pro duel se Spartou," znovu připomněl blížící se fotbalový svátek.

Na parádním představení proti Zbrojovce totiž kouč Slovácka našel jednu chybičku. „Přiznám se, že jsem čekal tak o tisíc lidí víc," podotkl trošku rozmrzele. „Fanoušci nám opět vytvořili vynikající atmosféru, tribuny ale mohly být plnější. Doufám, že proti Spartě bude plno."

Vzájemné duely 2000/01 – 2013/14 Slovácko vs. 1.FK Příbram v 1.lize

Celková bilance: 23 zápasů 11 – 5 – 7 25 : 18

Domácí statistika: 12 zápasů 7 – 2 – 3 16 : 8

Venkovní statistika: 11 utkání 3 – 4 – 4 9 : 10

Nejčastější výsledky: 1:0 (8×), 2:0 (5×) a 1:1 (4×)

Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Došek, 3 – Ivana

Nejvíc branek za Příbram: 3 – Otépka, 2 – Kulič, H. Siegl

Největší návštěva na Slovácku: 5.458 – 9. dubna 2011 (Slovácko – Příbram 2:0)

Největší návštěva v Příbrami: 6.130 – 22. října 2000 (Příbram – Slovácko 4:1)

Zajímavosti:

V prvních osmi prvoligových zápasech dokázala Příbram vstřelit na Slovácku jen tři branky a to ještě jedna byla vlastní Rajnocha. Ovšem v posledních dvou zápasech v Uherském Hradišti se prosadila rovnými pěti zásahy a ty znamenaly dvě překvapivé výhry 2:3, 0:1 a jednu remízu 1:1.

Slovácko mělo dlouhé roky velký problém vstřelit branku svému soupeři. V 18 zápasech vstřelilo jen 17 branek, což byl průměr méně než jedné branky na zápas. Ovšem v sezóně 2011–12 se dokázalo Slovácko střelecky prosadit hned šestkrát (2:3 a 4:0).

Slovácko dalo v Příbrami v prvních devíti duelech jen čtyři branky, ale i ty přinesly výhru a dvě plichty. Oba nerozhodné výsledky měly stejný scénář. V úvodní desetiminutovce (10. a 11.) se prosadil Milan Ivana a v závěrečných minutách (88. a 90.) srovnával domácí Rudolf Otépka. Pak přišel 12. květen 2012 a to co nasázelo do sítě soupeře dohromady za devět zápasů, dokázalo hned v jednom zápase.

Nejdelší sérii 397 minut bez inkasované branky absolvovalo Slovácko v období od 17. února 2002 do 21. března 2004. Naopak nejdelší střelecký půst mělo Slovácko 197 minut a to mezi daty 13. září 2003 až 21. května 2005.

Slovácko kopalo celkem pět penalt. První tři proměnilo (Soldán, Pavlík a Došek), ty dvě poslední neproměnilo. Nejprve ve 30.kole 2011–12 Libor Došek nedal, ale to nemělo na výsledek vliv, Slovácko vyhrálo 4:0. Ta poslední neproměněná penalta, na jaře 2013, znamenala ztrátu aspoň jednoho bodu. Volešák ji zahrával v 85. minutě a kopnul ji špatně. Brankař hostí Hruška se stal hrdinou a svému týmu zachránil výhru 0:1.

Příbram měla tři penaltové příležitosti. Ovšem hned tu první v srpnu 2001 Siegl neproměnil. Druhou penaltou v listopadu 2005 srovnal Otépka v poslední minutě stav utkání na 1:1 a poslední penaltu proti Slovácku zahrával v květnu 2012 příbramský Pilík, ale trefil jen tyč. Bylo to v 35. minutě za stavu 0:0, nakonec Slovácko vyhrálo 0:4, přestože Došek nabídnutým pokutovým kopem taky pohrdl.

Ve vzájemných duelech v Příbrami byli vyloučeni tři hráči Slovácka. Prvním byl Csaba Horváth (18.5.2003) a to již ve 14. Minutě, druhým brankař Petr Drobisz (21.11.2004) v 68. minutě. Třetím vyloučeným byl stoper Jan Trousil (14.9.2013) Je jistě zajímavé, že i tak oba duely na půdě soupeře skončily výsledkem 0:0 a domácí také nerozhodně, tentokráte 1:1.

Výhra 0:4 na půdě soupeře v květnu 2012 znamená historicky nejvyšší výhru Slovácka venku i se stejně vysokou výhrou v Teplicích v sezóně 2012–13. Navíc Libor Došek vstřelil tři branky, což se na hřišti soupeře žádnému hráči Slovácka do té doby nepodařilo.

V posledních šesti vzájemných zápasech ani jednou nevyhrálo domácí mužstvo. Slovácko 3× venku vyhrálo, ani jednou neinkasovalo (0:6). Příbram 2× vyhrála a 1× remizovala (3:5).