Hráči, fanoušci i vedení klubu si však nejspíš všichni jednotně podvědomě přejí, aby se vyhnuli boji o záchranu. V minulé sezoně je totiž sestupový strašák budil ze sna až do posledních chvil.

Slovácko má „papírově“ kvalitní mužstvo, které by se mělo boji o udržení vyhnout. Hodně ovšem bude záležet na vstupu do soutěže. A právě tady může být zakopaný pes. Těžký los v úvodu sezony by mohl mužstvo psychicky nalomit. Souboje s Teplicemi a na Spartě rozhodně nebudou procházkou růžovou zahradou. „Teoreticky můžu po dvou kolech skončit,“ řekl před časem napůl v žertu a napůl vážně trenér Miroslav Soukup.

Je tady ovšem také druhá možnost – v případě uspěšných výsledků by se Švancara a spol. mohli nakopnout k jízdě do první poloviny tabulky.

Mužstvo půjde do boje už bez zkušených harcovníků Zelenky, Němčického, Abraháma či Formánka, které nahradili hráči s větší perspektivou. Ze sedmičky posil je nestarším hráčem stoper Radek Mezlík, kterému bylo před dvěma měsíci 28 let. Dlouholetá opora Opavy vytvoří stoperskou dvojiic s talentovaným Tomášem Košútem, jehož hostování ze Sparty Praha se během přestávky změnilo v přestup.

Největší posilou by měl být tvořivý záložník Ladislav Volešák, kterého Slovácko získalo z pražské Slavie. „Trenér po mně chce, abych podporoval útok a vytvářel útočníkům gólové šance. A taky bych samozřejmě rád nějakou branku vstřelil,“ prozradil rodák z malé vesničky Hradištko, který teď bude působit v Hradišti.

Šanci určitě dostanou i levý obránce Jaroslav Starý a útočník Michal Szmek. „Oba jsou to mladí hráči s výkonnostní perspektivou, nebereme je jako nadprůměrné ligové fotbalisty, ale počítáme, že se zapracují a budou základními články týmu,“ plánuje Soukup. Na svou příležitost v A-týmu si naopak nejméně do zimy budou muset počkat mladíci Daníček, Stráník a Hlúpik.

Omlazení kolektivu bylo součastí „optimalizace výdajů“, jak Vladimír Krejčí nazývá snižování rozpočtu. „Ten se bude letos na první mužstvo pohybovat mezi 25 a 30 miliony korun, což je asi o deset procent méně, než tomu bylo vloni,“ prozradil šéf klubu, podle kterého by mužstvo mělo vedle umístění do desáté příčky předvádět i atraktivní fotbal, který by uspokojil náročného slováckého fanouška.

A kde by rád viděl své mužstvo trenér? „Mně se líbí, co vždycky říká pan Starka (boss Příbrami – pozn. aut.). A totiž, že by chtěl ligu vyhrát. Jenže to je jen přání. A pak jsou zde reálné možnosti. A my se silou a zázemím nemůžeme rovnat s celky, jako jsou Slavia, Baník a Sparta. Se škodovkou také nemůžeze závodit s ferrari. My se musíme měřit s měřitelnými a uvidíme, jestli budeme lepší než oni, nebo naopak,“ hodil Miroslav Soukup svým svěřencům rukavici.

Vít Valenta: Budeme hrát útočně doma i venku

Nástupcem Pavla Němčického na kapitánském můstku se stal další odchovanec hradišťského fotbalu Vít Valenta (na snímku). Ten navlékl na levý rukáv kapitánskou pásku už v generálce proti Opavě, v tomto týdnu jej pak ve funkci potvrdilo hlasování spoluhráčů. Radostné období ale zažívá i v soukromí – brzy se ožení s přítelkyní Andreou, se kterou je navíc v radostném očekávání.

Jak probíhalo hlasování o kapitánovi?

Trenér nám sdělil pět jmen, ze kterých jsme mohli vybírat. Pak se rozdali lístečky, na které každý napsal jméno, a pak se to vyhodnotilo.

Byl jste už někdy kapitánem?

Ještě nikdy, teď je to poprvé. Ani v žácích nebo dorostu jsem kapitána nikdy nedělal.

Co od své nové funkce čekáte? Nemáte z ní strach?

Strach určitě nemám. Parta v týmu je dobrá a sezona není o kapitánovi nebo nějakém jednotlivci, ale jak budeme šlapat jako mužstvo.

Kolik vás bude kapitánství stát?

Přiznám se, že nevím přesně, mělo by to být kolem dvou až tří tisíc. Ale asi si to určím sám, protože jsem byl zvolený i pokladníkem (úsměv). Ale já jsem férový, takže všechno určitě rád zaplatím.

Jak byste porovnal týmy z minulé sezony a ten nový?

Odešla spousta kvalitních hráčů, které ale nahradili je jiní kvalitní borci. Došlo k určité obměně, tak jak to v klubech v přestupních termínech chodí. Porovnávat sílu ale můžeme až v průběhu soutěže.

A co se týče porovnání trenérů Mazury a Soukupa?

To bych nerad hodnotil, protože každý trenér je jiný, každý má své metody. Ale teď za pana Soukupa se hodně věnujeme taktické přípravě. Za trenéra Mazury jsme také trávili hodně času při běhání v lese, zatímco teď jsme běhali spíš na hřišti s balónem, což je pro každého hráče příjemnější.

Změnil se nějak herní styl, kterým byste měli hrát?

Rozdíl tady je. Trenér po nás totiž chce, abychom hráli útočný fotbal jak doma, tak i venku. Věřím, že to bude ku prospěchu věci, protože vloni jsme z venku příliš bodů nepřivezli. I když jsme v přípravě hráli proti kvalitním protivníkům, tak nám nekladl žádné defenzivní úkoly, ale neustále nás nabádal k tlaku na soupeře a abychom hráli svou hru.

Trenér se nechal slyšet, že kapitán by měl být hráč základní sestavy. To asi potěší, ne?

To ano. Ale bude hlavně záležet, jaké budu podávat výkony jak v tréninku, tak při zápasech.

Cítíte, že máte oproti minulé sezoně co zlepšovat?

Určitě. Hlavně co se týče vstřelených branek (smích).

Kdo by měl být hlavním tvůrcem hry – vy nebo Volešák?

Uvidíme, jak to trenér postaví. Každopádně mě se s Láďou spolupracuje výborně, často spolu zůstáváme na hřišti i po tréninku.

Kde byste nastupoval raději – ve středu, nebo na levém kraji zálohy?

Abych řekl pravdu, tak je mi to jedno. Trenér po nás totiž chce, abychom rotovali a často měnili místa. Není tedy stanovéné, že když budu hrát zleva, tak tam musím být celý zápas.

Vyhovuje vám to tak?

Určitě. Každý ví, za koho má zaskočit. Třeba v Holandsku jsme to tak hráli, takže je pro mě takový návrat.

Ligový start je za dvěřmi, je to cítit na atmosféře v kabině?

Ano, už přichází taková ta zodpovědnost vůči klubu a fanouškům. To napětí se ale snažíme odlehčit, máme na to v kabině typy hráčů, jako je třeba Švanci (smích).

Proslýchá se, že brzy nebudete svobodný a také je na cestě přírůstek do rodiny…

Když už je to venku, tak ano, je to pravda. Přítelkyně je těhotná, čekáme rodinu. Také svatba se už blíží. To jsou ale samé pozitivní změny.

Ženit se budete v pátek 20. srpna, hned druhý den vás čeká důležitý zápas s Ústím nad Labem. Bude svatební noc?

Jsem domluvený s trenérem, že už večer budu k dispozici. Takže jenom obřad, svatba a zpátky k mužstvu. My si pak ale uděláme takovou posvatební noc (úsměv).

Očima trenéra

„Volba kapitána byl to projev vůle mužstva. Demokracie je ale u nás omezená, hráči si nevybírali ze všech, ale realizační tým jim dal pět možností. Víťa získal s převahou nejvíc hlasů. Za sebe musím říct, že mě to nepřekvapuje, jen se potvrdil odraz kabiny. Kapitán nemusí být nejlepší hráč nebo střelec, ale svým chováním a morálkou by měl jít příkladem. Navíc by měl patřit do základní sestavy, nebo a by byla velká pravděpodobnost, že bude zastupova. Měl by být prodlouženou rukou mezi sportovním vedením a kabinou. Jeho zástupci budou Michal Kordula a Miro Filipko.“ Miroslav Soukup

Vuvuzely zakázány

Mučivý zvuk vuvuzel, který většině fanoušků notně znepříjemnil sledování nedávného mistrovtsví světa, fotbal na hradišťském stadionu Miroslava Valenty rušit nebude. „Fanoušci je na svých webových stránkách v anketě jednoznačně odmítli, proto jsme se rozhodli vyjít jim vstříc a na našem stadionu je zakázat,“ uvedl ředitel klubu Vladimír Krejčí. „Naši fanoušci umí vytvořit skvělou atmosféru, takže s tím bez výhrady souhlasím,“ doplnil kapitán mužstva Vít Valenta.

Němčický míří do Mutěnic a hledá si práci

Ikona Slovácka Pavel Němčický pověsila profesionální kariéru na hřebík. „Budu hrát za Mutěnice I. A třídu. Už mám vyřízené roční hostování,“ oznámil zkušený obránce, který ale částečně zůstané i ve Slovácku. U dorostu U16 totiž bude dělat asistenta trenéru Kameníkovi. „A také můžete napsat, že si teď hledám práci,“ dodal Němčický. Více čtete v zítřejším vydání.(ms)

Soupiska 1. FC Slovácko

BRANKÁŘI: Miroslav Filipko (1973), Tomáš Fryšták (1987), Milan Heča (1991, z dorostu).

OBRÁNCI: Lukáš Kubáň (1987), Tomáš Košút (1990, přestup ze Sparty), Aleš Urbánek (1980), Martin Kuncl (1984), Petr Reinberk (1989), Radek Mezlík (1982), Jaroslav Starý (1988), Daníček Vlastimil (1991, z dorostu).

ZÁLOŽNÍCI: Nascimento Cleber (1986), Michal Kordula (1978), Jiří Perůtka (1988), Vít Valenta (1983), Lukáš Fujerik (1983), Jakub Svízela (1992), Ladislav Volešák (1984), Jiří Valenta (1988), Filip Hlúpik (1991, z dorostu).

ÚTOČNÍCI: Petr Švancara (1977), Václav Ondřejka (1988), Ilija Nestorovski (1990), Radek Szmek (1986), Václav Stráník (1992, z dorostu).

PŘIŠLI: Tomáš Fryšták (návrat z hostování), Petr Reinberk (návrat z hostování), Radek Mezlík (přestup z Opavy), Jaroslav Starý (přestup ze Slavie), Ladislav Volešák (1984, přestup ze Slavie), Jiří Valenta (1988, hostování z Jablonce), Radek Szmek (hostování s opcí z Třince),

ODEŠLI: Zelenka, Němčický, Chmelíček, Formánek, Vašek, Randa (v jednání), Abrahám (Innsbruck/Ra­kousko).

REALIZAČNÍ TÝM: trenér Miroslav Soukup, asistenti trenéra Jiří Dekař a Jan Palinek, trenér brankářů Martin Juřička, kondiční trenér Aleš Maňásek, maséři Radek Smolčák a Jiří Koželuha, lékaři Martin Žiška a Vítězslav Vaverka.

Přípravná utkání Slovácka

  • 1. FC Slovácko – AS Trenčín 2:0 (0:0). Branky: 66. Perůtka, 79. Valenta.
  • Ružomberok – 1. FC Slovácko 1:3 (1:1). Branky: 44. Kováč – 19. Szmek, 60. Švancara, 63. Kroupa
  • Vlčnov – 1. FC Slovácko 0:13 (0:4). Branky: 10., 42., 62., 64., 67. a 90. Nestorovski, 13., 56. a 76. Hlúpik, 74. a 77. Kroupa, 19. Stráník, 54. Fujerik.
  • Vasas Budapešť – 1. FC Slovácko 0:0.
  • Alania Vladikavkaz – 1.FC Slovácko 1:0 (0:0). Branka: 63. Gabulov.
  • Metallurg Doněck – 1. FC Slovácko 2:1 (2:0). Branky: 39. Godin, 44. Mchitarjan – 81. V. Valenta.
  • 1.FC Slovácko – FC Takoradi 6:1 (5:0). Branky: 16., 39. a 44. Nestorovski, 21. z pen. Švancara, 38. Kordula, 67. Ondřejka – 82. N´Daw.
  • 1. FC Slovácko – SFC Opava 3:2 (3:2). Branky: 5. a 36. Ondřejka, 43. z pen. Švancara – 7. Cigánek, 38. Partyš.
;

Los podzimní části I. Gambrinus ligy

(So 17. července): Hradec Králové – Sparta, Bohemians 1905 – Slavia, Slovácko – Teplice (18.00), Plzeň – Olomouc, Č. Budějovice – Liberec, Ústí n. Labem – Ml. Boleslav, Jablonec – Brno, Příbram – Ostrava.
(So 24. července): Hradec Králové – Bohemians 1905, Ostrava – Slavia, Brno – Ústí n. Labem, Ml. Boleslav – Č. Budějovice, Olomouc – Jablonec, Teplice – Příbram, Liberec – Plzeň, Sparta – Slovácko (18.00).
(So 31. července): Slovácko – Hradec Králové (18.00), Plzeň – Bohemians 1905, Č. Budějovice – Sparta, Ústí n. Labem – Liberec, Jablonec – Teplice, Příbram – Olomouc, Slavia – Ml. Boleslav, Ostrava – Brno.
(So 7. srpna): Hradec Králové – Plzeň, Bohemians 1905 – Slovácko (8. 8. 17.00), Brno – Slavia, Ml. Boleslav – Příbram, Olomouc – Ústí n. Labem, Teplice – Č. Budějovice, Liberec – Jablonec, Sparta – Ostrava.
(So 14. srpna): Plzeň – Slovácko (15. 8. 17.00), Č. Budějovice – Hradec Králové, Ústí n. Labem – Teplice, Jablonec – Bohemians 1905, Příbram – Sparta, Slavia – Liberec, Ostrava – Olomouc, Brno – Ml. Boleslav.
(So 21. srpna): Hradec Králové – Jablonec, Bohemians 1905 – Č. Budějovice, Slovácko –Ústí n. Labem (18.00), Ml. Boleslav – Ostrava, Olomouc – Brno, Teplice – Slavia, Liberec – Příbram, Sparta – Plzeň.
(So 28. srpna): Č. Budějovice – Plzeň, Ústí n. Labem – Bohemians 1905, Jablonec – Slovácko (29. 8. 15.00), Příbram – Hradec Králové, Slavia – Olomouc, Ostrava – Teplice, Brno – Sparta, Ml. Boleslav – Liberec.
(So 11. září): Hradec Králové – Slavia, Bohemians 1905 – Příbram, Slovácko – Č. Budějovice (18.00), Plzeň – Ústí n. Labem, Olomouc – Ml. Boleslav, Teplice – Brno, Liberec – Ostrava, Sparta – Jablonec.
(So 18. září): Ústí n. Labem – Č. Budějovice, Jablonec – Plzeň, Příbram – Slovácko, (16.00), Slavia – Sparta, Ostrava – Hradec Králové, Brno – Bohemians 1905, Ml. Boleslav – Teplice, Olomouc – Liberec.
(So 25. září): Hradec Králové – Ústí n. Labem, Bohemians 1905 – Ostrava, Slovácko – Slavia (18.00), Plzeň – Příbram, Č. Budějovice – Jablonec, Teplice – Olomouc, Liberec – Brno, Sparta – Ml. Boleslav.
(So 2. října): Jablonec – Ústí n. Labem, Příbram – Č. Budějovice, Slavia – Plzeň, Ostrava – Slovácko (18.00), Brno – Hradec Králové, Ml. Boleslav – Bohemians 1905, Olomouc – Sparta, Teplice – Liberec.
(So 16. října): Hradec Králové – Ml. Boleslav, Bohemians 1905 – Liberec, Slovácko – Olomouc (18.00), Plzeň – Brno, Č. Budějovice – Ostrava, Ústí n. Labem – Slavia, Jablonec – Příbram, Sparta – Teplice.
(So 23. října): Brno – Slovácko (24. 10. 17.00), Liberec – Sparta, Ml. Boleslav – Plzeň, Olomouc – Bohemians 1905, Ostrava – Jablonec, Příbram – Ústí n. Labem, Slavia – Č. Budějovice, Teplice – Hradec Králové.
(So 30. října): Hradec Králové – Olomouc, Bohemians 1905 – Sparta, Slovácko – Liberec (18.00), Plzeň – Teplice, Č. Budějovice – Brno, Ústí n. Labem – Ostrava, Jablonec – Ml. Boleslav, Příbram – Slavia.
(So 6. listopadu): Slavia – Jablonec, Ostrava – Plzeň, Brno – Příbram, Ml. Boleslav – Slovácko (7. 11. 17.00), Olomouc – Č. Budějovice, Teplice – Bohemians 1905, Liberec – Hradec Králové, Sparta – Ústí n. Labem.
(So 13. listopadu): Bohemians 1905 – Hradec Králové, Slavia – Ostrava, Ústí n. Labem – Brno, Č. Budějovice – Ml. Boleslav, Jablonec – Olomouc, Příbram – Teplice, Plzeň – Liberec, Slovácko – Sparta (18.00).

Pozn: Termíny a časy utkání se mohou měnit v závislosti na televizních přenosech.