Fotbalisty Slovácka čeká od neděle herní soustředění v zemi půlměsíce. Záložníkovi manželka s balením pomáhat nebude

Tak vypadá program svěřenců trenéra Miroslava Soukupa v nejbližších dnech. Na osmidenní herní soustředění odletí také Ladislav Volešák, který byl v Turecku zatím jenom jako turista. Fotbalové terény v zemi půlměsíce vyzkouší záložník Slovácka vůbec poprvé v životě.

Už máte sbaleno?

Zatím ještě ne.

Pomáhá vám s balením manželka?

Ne, balím si sám. (Směje se.) Protože věci, co si beru, mám většinou v kabině. Máme povolených třicet kilo na osobu, myslím, že bych se do té normy měl v klidu vejít.

Co nesmí ve vašich kufrech chybět? Bez čeho se na soustředění neobejdete?

Není to nic převratného, spíš taková klasika. Vyfasujeme od holek věci na tréninky a potom si nabalím hlavně osobní věci na nějakou zábavu. Určitě playstation a notebook, abych se mohl přes internet spojit s rodinou.

Slovácko bylo na soustředění v Turecku už v minulé sezoně. Vy sám jste tam už někdy byl?

Jenom jako turista na dovolené, za fotbalem jsem tam nikdy nebyl. Ale co jsem slyšel, tak byli kluci z loňského soustředění unešení, hlavně hotel prý byl velký komfort. Všechno se ale bude odvíjet od počasí. Údajně tam fouká silný vítr a před rokem se musel jeden zápas dokonce odložit. Ale dívali jsme se na předpověď počasí a mělo by tam být kolem dvaceti stupňů a bezvětří.

Poprvé v zimní přípravě budete hrát na přírodní trávě. Je to pro vás osobně příjemnější?

Těším se na to. Umělky jsou sice v těchto mrazech potřeba, ale tráva je tráva. Já nejsem moc velký milovník umělého trávníku. Myslím si, že v Turecku budeme trénovat jenom v tričku a trenýrkách a celé to bude fotbalovější.

Říkáte, že se na soustředění těšíte. Má to z vaší strany vůbec nějakou nevýhodu?

Jedině, že neuvidím osm nebo devět dnů manželku a malého. V sobotu je vezu domů do Zbraslavi u Prahy. Tam už se na ně těší dědové a babičky, kteří malého neviděli snad už tři týdny.

V zimní přípravě je mužstvo pohromadě od rána do večera. Teď budete spolu dalších devět dnů v Turecku. Nehrozí nějaká ponorková nemoc?

Já myslím, že ne. Jsme parta, spíš se mezi sebou jenom tak špičkujeme. Někdo má občas špatnou náladu a ti druzí si z něj dělají srandu, pak se to zase otočí. Není to tak hrozné, dá se to vydržet.

V Turecku budete hrát s chorvatským Zaprešičem, maďarským Györem, nastoupíte proti ruskému Permu a také proti jednomu korejskému týmu. Všechno kluby z nejvyšších soutěží…

To bude také velká změna. Tady jsme hráli většinou s druholigovými mužstvy. Naši soupeři na soustředění budou daleko kvalitnější, bude to na trávě, vyzkoušíme si ještě různé herní varianty. Všechno to bude směřovat na první mistrák proti Bohemce.

Slovácko jste posílil vloni v létě a zimní přípravu jste absolvoval ve Slavii pod trenérem Jarolímem. Lišila se od té, co vám v letošní zimě připravil trenér Soukup?

Námaha je skoro všude stejná, příliš se to neliší. Navíc musím říct, že stejně jako trenér Jarolím tak i trenér Soukup vyznává běžky. To hodně vítám, baví mě to. Je to takové zpestření a pro mě příjemná změna. Ještě musím dodat, že konec zimní přípravy jsem prodělal už v Českých Budějovicích, víc jsem byl ale ve Slavii.

Říkáte, že vám v zimní přípravě vyhovují běžky. Bez čeho byste se naopak obešel?

Určitě bez posilovny. Hlavně různé cviky na ruce, tam jsem docela slabý a musím to ještě dotrénovat. Jinak mi nevadí nic. Běhání máme naordinováno každý na svůj tep a to zase není tak hrozné.

V přípravných zápasech jste dal dvě branky, obě z pokutových kopů. Rodí se pro jarní část ligy nový exekutor penalt ve Slovácku?

Když bude třeba faul na Švanciho nebo si nebude věřit, tak půjdu. Zpětně mě hodně mrzí naše neproměněná penalta na podzim proti Spartě. Dal jsem přednost Jirkovi Valentovi, ale to už je za námi a my se musíme dívat dopředu.

Ve středu jste hráli proti Jihlavě a rozhodčí neodpískal jasnou penaltu na Lukáše Fujerika. Byl jste na ni určený?

Byl, byl. Také proto jsem byl trochu zklamaný, že to sudí nepískl. Byl to jasný faul na penaltu. Jinak to byl ale docela dobrý zápas, běhavý. Celé utkání se hrálo ve velkém tempu. Řekl bych, že to splnilo účel, ale hlavní zápas nás čeká až za tři týdny proti Bohemce.

Mluvíte už teď se spoluhráči o prvním ligovém zápase?

Určitě. Liga je prostě liga a na ten zápas už se všichni těšíme. Děláme si s klukama srandu, že Bohemka si asi věří, že už je zachráněná, když pouští všechny hráče. To je ale jenom taková legrace, jinak jejich přípravu a výsledky v zápasech sledujeme.

Stanislav Dufka