FC ZBROJOVKA BRNO – 1. FC SLOVÁCKO

Dnes v 17 hodin

Rozhodčí: Ardeleánu – Wilczek, J. Paták.

Bilance: 24 zápasů – 11 výher, 6 remíz, 7 porážek, skóre 32:24

Zbrojovka přitom dlouho nebyla příliš oblíbeným soupeřem Slovácka. Vždyť od 21. října 2001 do 1. června 2013 nedokázali modrobílí svého soka porazit. Na výhru čekali dlouhých čtrnáct ligových zápasů. Nelichotivou bilanci navíc „vyšperkovala" rekordní prohra 0:7 z roku 2010.

Karta se však obrátila a z pěti posledních utkáních Slovácko čtyři vyhrálo a jeden skončil nerozhodně.

„Je fakt, že v zápasech v Brně jsme podali velmi dobré výkony, byli jsme lepším týmem. To však pro příští duel nic neznamená, vždyť naposledy si od nás Zbrojovka odvezla bod," upozornil Svatopluk Habanec, který se zamyslel nad tím, z jakého důvodu se jeho týmu v Brně daří. „Možná je to i tím, že tam pravidelně máme parádní podporu od fanoušků. Doufám, že i v sobotu jich přijede hodně."

Slovácko je před úvodním hvizdem v lepší pozici i z pohledu na ligovou tabulku. Zdánlivě propastných sedm příček, které oba celky dělí, ale klame, Brno totiž získalo pouze o tři body méně.

„Čeká nás o to těžší utkání, že si nemůžeme dovolit další bodovou ztrátu, tím spíše v domácím prostředí," nastínil domácí trenér Václav Kotal, že utkání pro jeho tým bude velice důležité. Za hlavní předpoklad úspěchu označil uhlídání Libora Doška. „Na něj platí jediný recept – nepustit jej do vápna. Ale to jsem říkal už před rokem, a pak nám dal jediný gól, který rozhodl zápas," pousmál se Kotal trpce. „Věřím ale, že Pavel Košťál je schopný ho uhlídat. Slovácko ovšem není jen o Doškovi. Je celkově silné směrem dopředu. Mají rychlý přechod do útoku, v záloze jsou Diviš, Valenta, s Libercem hráli dobře i krajní obránci," vypočítal.

Zatímco domácí se trápí v koncovce, když zatím dali jen pět gólů, hostům zase nefunguje defenzíva. „Nastanou změny," řekl v pátek Svatopluk Habanec, karty ale neodkryl. Dá se však očekávat, že další ze svých kiksů odskáče stoper Rada, kterého nahradí jeden z dvojice Hofmann, Břečka.

„Musíme si dát pozor na standardky, které velice dobře zahrává Zavadil. To je ostatně hráč, který nás bude společně s útočníky Řezníčkem a Škodou extra zajímat," naznačil kouč Slovácka, odkud bude v jihomoravské metropoli hrozit největší nebezpečí.

Na hřišti i na lavičce se bude muset obejít bez dlouhodobých marodů Kaloudy, Šimka, Šumulikoského a Koného, na straně domácích bude mimo jiné scházet někdejší gólman Slovácka Dušan Melichárek, který doléčuje zranění nohy.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – ZBROJOVKA BRNO 2000 – 2015

Celková bilance: 24 zápasů 7 – 6 – 11, 24 : 32

Domácí statistika: 12 zápasů 3 – 4 – 5, 14 : 14

Venkovní statistika: 12 zápasů 4 – 2 – 6, 10 : 18

Nejčastější výsledky: 1:0 (5×), 2:0 a 0:0 (4×), 2:1 (3×)

Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Diviš, Došek a Kowalík, 2 – Malár

Nejvíc branek za Brno: 5 – Libor Došek, 4 – Pacanda, 3 – Tomáš Došek

Největší návštěva na Slovácku: 6.152 – 28. července 2012 (1. liga, 0:1)

Největší návštěva v Brně: 6.700 – 6. května 2001 (1. liga, 2:0)

Zajímavosti:

Celkem čtrnáct ligových zápasů v řadě v období od 21. října 2001 do 1. června 2013 nedokázalo Slovácko porazit Brno. K tomu je možné připočítat i další dva zápasy v Českém poháru, kdy v obou případech Slovácko doma jen remizovalo. Až přišel zápas v Brně, poslední kolo ročníku 2012–13 a Slovácko zde vyhrálo 3:1 a konečně tak Brno porazilo. Netrvalo to dlouho a za další tři měsíce si Slovácko připsalo další výhru v Brně, tentokrát 2:0, třetí korálek výher přidalo na jaře, když doma deklasovalo Zbrojovku 5:0. Poslední výhra se zrodila v listopadovém Brně roku 2014, kdy tři slovácké body, zařídil Došek. Jedná se tak o sérii čtyř výher nad Brnem.

Slovácko, vyhrálo oba vzájemné zápasy, ve své první prvoligové sezóně 2000–01. V dalších sedmnácti se mu to podařilo jen jednou, až se negativní bilance zlomila zápasem posledního kola v ročníku 2012–13.

V zápase 8. května 2015 vstřelil Pavel Zavadil v 79. minutě branku a srovnal na konečných 1:1. Navíc to byla první branka Brna do sítě Slovácka, po rekordních 378 minutách. Zavadil tak navázal na svou branku z 61. minuty brněnského duelu, kterou vstřelil 1. června 2013 z přímého kopu. Tato branka již jen korigovala stav na 1:3 ve prospěch Slovácka. Naopak negativní šňůru osmi a půl ligových zápasů bez vstřelené branky drželo Slovácko až do 1. června 2013, když v 54. minutě utkání Martin Kuncl, bývalý hráč Zbrojovky, dokázal vstřelit branku. Tato neslavná série trvala celkem 841 minut.

Předchozí brněnská série bez vstřelené branky do sítě Slovácka byla z období od 1. října 2005 do 19. dubna 2007, kdy Brno čekalo 250 minut na svůj střelecký úspěch. Ten zaznamenal Luděk Zelenka z penalty, a protože to byla jediná branka zápasu, Brno bralo tři body.

Poslední domácí vítězství nad brněnským sokem se zrodilo 22. března 2014 a bylo to rekordní výhra 5:0. Před tímto zápasem se poslední domácí výhra zrodila ještě na staroměstském Širůchu 15. září 2002, Slovácko tehdy vyhrálo 3:2. Poté následovalo sedm domácích ligových a dvě pohárové utkání, které nedokázalo Slovácko dovést do vítězného konce.

Libor Došek dokázal v dresu Brna vstřelit Slovácku celkem pět branek. Byl to on, kdo jako první vstřelil v 49. minutě duelu hraného na Širůchu 29. října 2000, první branku vzájemných duelů. Přesto si Brno body neodvezlo, protože domácí Synot odpověděl brankami Kowalíka a Malára. Libor Došek byl také úspěšným střelcem v dresu Slovácka a to třikrát. V červnu 2013 zvyšoval na 3:1, stalo se tak v 79. minutě zápasu na Srbské. Úspěšný byl i v listopadu 2014, když jeho pohotová střela ze 75. minuty rozhodla o výsledku. Třetí branku přidal v květnu 2015, když proměnil penaltu. Přesto Slovácko jen remizovalo 1:1.

Ještě jednou Libor Došek. Za Zbrojovku Brno vstřelil celkem 29 prvoligových gólů. Za Slovácko přidal dalších 41 branek, čímž se stal historicky nejlepším střelcem slováckého klubu. V české lize se ještě radoval v dresu Blšan, Sparty, Liberce a Teplic. Dohromady tak vstřelil v 1. české lize 114 branek. Navíc dal i tři ligové branky v dresu řeckého klubu Škoda Xhanthi, takže v Klubu ligových kanonýrů má připsaných 117 branek. S Josefem Kadrabou se tak dělí o 36. místo a je jen o jednu branku zpět za Karlem Kroupou. S tím hrával jeho otec ve Zbrojovce, kde získali i titul.

V obou duelech sezóny 2012–13 vedli mužstva dohromady čtyři trenéři. Za Slovácko v 1. kole Soukup a ve 30. kole jeho nástupce Habanec. Naopak u Brna byl nejprve na lavičce v Uh. Hradišti Čuhel a poslední duel vedl Grmela.

Jediným hráčem, který dokázal ve vzájemných duelech vstřelit tři branky, byl Jaroslav Diviš. Hattrick se mu podařil ve druhém poločase zápasu Slovácko-Brno 5:0 v sezóně 2013–14.