Vít Valenta, odchovanec hradišťského fotbalu, tak vede svůj mateřský tým do nelehkých prvoligových bojů. Jak se mu to na podzim dařilo? „Dvacet bodů není špatných, ale kdybychom měli o tři víc, tak bychom se nezlobili,“ říká záložník, který čtyři dny po Silvestru oslaví sedmadvacáté narozeniny.

V průběhu podzimu jste se pohybovali na takových vlnách, chvilku jste byli nahoře, chvilku zase dole. Nakonec se to zastavilo zhruba někde uprostřed. Kolik bodů vám chybí k úplné spokojenosti?

Mluvilo se o tom, že bychom chtěli získat dvacet bodů, což se podařilo. Je ale pravda, že tak tři body navíc bychom uvítali. Na druhou stranu, dvacet bodů je slušný základ, teď jen abychom to na jaře potvrdili.

Kde vám ty tři chybějící body proklouzly mezi prsty?

Když nebudu chodit daleko do minulosti, tak jsme je mohli získat třeba v zápase se Spartou. Z pěti vyložených šancí jsme ale nic nevytěžili, zatímco Sparta dala ze dvou dva góly.

Při posledním zápase v Hradci to až příliš vypadalo, že jste si přijeli pro bod. Nechtělo to být přece jen trošku odvážnější?

Nevím, co se stalo, ale v prvním poločase jsme hráli strašně bojácně a mohli jsme být rádi, že jsme jej přežili bez inkasovaného gólu. Druhá půlka už byla z naší strany lepší. Kdybychom tak hráli od začátku, tak možná mohly být místo toho jednoho bodu tři. I ten bod zvenku je ale dobrý.

Kdybyste během jiných podzimů nasbírali dvacet bodů, tak byste měli klidnou zimu. Tentokrát je ale tabulka pořádně našlapaná…

Je to tak. Od sestupové příčky nás dělí jen pět bodů. Tento rok bude výjimečný, v podstatě devět mančaftů bude bojovat o záchranu.

Na začátku jarní části hrajete dvakrát doma a pak jedete do Ústí nad Labem. Tyto zápasy asi hodně napoví…

Určitě. Když se nám podaří utkání s Bohemkou, Plzní a Ústím zvládnout, tak si troufnu tvrdit, že budeme zachráněni. Pak máme ještě doma třeba Příbram a Brno a už bychom to měli zvládnout. Určitě by bylo výborné, kdybychom měli co nejdříve klid a nemuseli se tak jako v minulé sezoně strachovat do posledních kol.

Ve spodních patrech tabulky uvázly Brno, Slavia, dlouho tam byl i Baník. Čekal jste, že by liga mohla být až tak vyrovnaná?

Že se budou dole motat zrovna tato mužstva, to asi nečekal nikdo. Dnes ale skutečně může vyhrát každý s každým, takže vyrovnanost soutěže zase až takovým překvapením není. Každopádně je to ale zajímavější pro lidi, protože všechna mužstva o něco hrají.

Co se týče vašich výkonů – oproti loňskému podzimu je zde zásadní posun. Souhlasíte?

Stoprocentně. V minulé sezoně jsme měli hlavně obrovské rozdíly mezi zápasy doma a venku, což se teď pomalu srovnává. Není to sice ještě úplně ideální, doma pořád i díky vynikajícím fanouškům hrajeme lépe, ale posun tam jde vidět.

Vaše venkovní bilance sice stále ještě není nijak zázračná, ve druhé polovině podzimu jste ale uhráli sedm bodů. Prolomili jste tedy konečně jakýsi „slovácký komplex“ ze hřišť soupeřů?

Je to běh na delší trať, nedá se to zlepšit během jednoho nebo dvou zápasů. Myslím ale, že pokroky jsou vidět. Výhrami v Příbrami a Mladé Boleslavi jsme si ověřili, že se není čeho bát a že můžeme i zvenku vozit tři body.

Největším podzimním strašákem se pro Slovácko stal zápas v Brně. Dá se na něj vůbec zapomenout?

Na fotbale je krásné, že za týden je další zápas, takže člověk to může vítězstvím odčinit. Pro ten strašlivý výsledek ale neexistuje žádná omluva. Na mužstvo sice občas dolehne nějaký útlum, něco takového by se však stávat nemělo.

Pojďme na druhý břeh – který zápas byl z vaší strany naopak nejpoveděnější?

Byly tam pěkné výhry 3:0 s Teplicemi nebo se Slavií, já bych ale jednoznačně označil zápas v Boleslavi. Ten nám skutečně sedl. Všichni jsme podali dobré výkony a bavili jsme se fotbalem. A ještě bych znovu vzpomněl Spartu. Velká škoda, že to výsledkově nedopadlo tak, jak bychom si přáli.

Jak byste zhodnotil svůj podzim? Shodneme se, že to nebylo úplně ono?

Nebylo to to pravé ořechové. Od zranění to ale beru pozitivně, v posledních zápasech jsem se cítil velmi dobře.

To už jste nastupoval ve středu zálohy, kde se cítíte lépe. Mohlo mít přeřazení na levý kraj vliv na vaše výkony?

Roli to hrát mohlo, ale záložníci by měli být univerzální hráči, takže se na to rozhodně vymlouvat nechci. Trenér mě postavil na kraj a já jsem se vždycky snažil odvést maximální výkony. Samozřejmě mi víc sedí post středového defenzivnějšího hráče, na kterém jsem hrál v posledních třech zápasech. Tam mi to sedlo, konec podzimu určitě hodnotím pozitivně.

K úplné pohodě už by to určitě chtělo ten vysněný gól. V utkání se Spartou nechybělo mnoho…

Asi pár centimetrů. Já jsem ale nikdy nebyl moc gólový, i když v Holandsku a Belgii se mi střelecky dařilo. Jsem hlavně týmový hráč, a když budou dávat branky jiní a budeme vyhrávat, tak budu maximálně spokojený.

V jarní části byste ale určitě rád oslavil příchod vaší dcerky na svět, co říkáte?

Asi si to schovávám právě pro ni. Malá se má narodit v únoru, těsně před sezonou. Tak věřím, že se pak trefím. Jinak už opravdu nevím, kdy bych ten gól měl dát. Musím pro to udělat úplně všechno, i kdybych měl podplatit Švanciho a jít na penaltu. (Smích.)