„Doma v Makedonii už jsem nebyl, ani nepamatuji, máme malé děti, nikam se cestovat nechystáme ani letos. Svátky budeme slavit podle českých tradic. Na Štědrý den bude polévka, kapr a bramborový salát," prozradil defenzivní záložník Slovácka, který prošel během své kariéry několika státy a vánoční svátky slavil různými způsoby.

V rodné Makedonii se hlavní oslavy pravoslavných Vánoc soustředí na 7. ledna. „Zvyky jsou podobné jako v Česku, rodina se shromáždí kolem stolu, zapálí se svíčka, popřeje se zdraví, štěstí a většinou se jde do kostela. Je to jednoduše svátek rodiny, je to tak vnímáno a nedělá se z toho taková komerce jako tady. Dárky dostávají spíš děti, většinou na Silvestra."

V Rusku působil záložník Slovácka v sezonách 2004/ 2006. V první ruské misi nastupoval v dresu Zenitu Petrohrad, podruhé se do Ruska vrátil o čtyři roky později a dvě sezony odehrál za Sibir Novosibirsk. Stejně jako v Makedonii se v pravoslavném Rusku slaví vánoční svátky až 6. ledna. „Slavil se i příchod nového roku, hned po svátcích se hrálo, musel jsem tam zůstat. Na slavnostní večeři bylo úplně všechno, na co si člověk vzpomene," potvrzuje Šumulikoski ruské tradice, podle kterých má být na vánočním stole dvanáct jídel.

Z Petrohradu zamířil v roce 2006 do tureckého Burzasporu, v muslimské zemi se vánoční svátky neslaví. Volno je jenom na Nový rok. „Tam byla ligová přestávka, z Turecka jsem vždycky odjížděl domů," říká o svém angažmá v zemi půlměsíce.

V anglických klubech Ipswich Towna a FC Preston North odehrál v letech 2008– 2010 přes padesátku zápasů. Vánoční hostina se v Anglii připravuje až na Boží hod. Stůl bývá bohatě prostřený a menu se mimo jiné skládá většinou z pečeného krocana. Svátky nesvátky, v Anglii se liga nezastavuje ani přes Vánoce. Právě naopak, prosinec bývá zápasy hodně našlapaný. Potvrzuje to i záložník Slovácka. „Pauza bývá jenom 25. prosince, některé zápasy se hrají dokonce na Silvestra. Žádné velké oslavy se nekonaly, obyčejně jsme druhý den hráli zápas nebo byl trénink," vzpomíná na svoje působení za kanálem.

Před příchodem do Slovácka působil Šumulikoski půl roku v čínském klubu FC Tiencin. Příchod nového roku ani svátky ale v Číně neoslavil. Vánoce jako takové se tam neslaví. Číňané slaví až nový rok, který připadá na datum mezi 21. lednem až 21. únorem. „Přijel jsem až koncem února a další rok už jsem v klubu nebyl, takže žádné oslavy jsem tam nezažil," přiznává 34letý fotbalista.

Asistent trenéra Michal Kordula bude svátky trávit s rodinou částečně v Uherském Hradišti a Jablonci, odkud pochází jeho manželka. „Na Štědrý den budeme doma, z Jablonce přijedou rodiče manželky a sváteční večeře bude klasická, jak je u nás zvykem. Rybí polévka, bramborový salát, kapr a losos. Druhý den pojedeme pro dárky k mým rodičům do Ratíškovic a na pár dní bychom si chtěli vyrazit do Jablonce. Doufám, že nám bude přát počasí a užijeme si lyžování a kamarádů," přibližuje svátky v rodině otec devítiletého Šimona a čtyřleté Rozárky.