12. kolo I. Gambrinus ligy v pondělí 18. října v 18.00 hodin, Městský stadion Miroslava Valenty v Uherském Hradišti

1. FC SLOVÁCKO – OLOMOUC

Máte za sebou reprezentační pauzu, která pro vás nebyla úplně jednoduchá. Její část jste musel vynechat…

Po Baníku mě chytlo nějaké nachlazení a týden jsem byl mimo. Takže když kluci dobíjeli baterky, tak jsem chyběl, což je velká škoda. Budu to ale muset rychle dohnat, i když na druhou stranu budu muset být opatrný, aby se nemoc nevrátila.

Šlo tedy o lehčí virózu?

Zřejmě. Měl jsem menší teploty a škrábalo mě v krku. Teď se už ale cítím dobře.

Zápas na ostravských Bazalech se vám povedl. Překvapil jste svým výkonem i sám sebe?

Dá se to tak říct. Asi mně pomohlo i to, že po dvaceti minutách jsem zůstal na hrotu osamocený, protože jsme v deseti museli přeskupit sestavu. Zřejmě mně to tak vyhovovalo, možná mě to nutilo se o to víc soustředit na každý míč a snažit se jej uhrát. Se svým výkonem jsem byl spokojený.

Stouplo vám po premiérové ligové brance, kterou jste předtím vstřelil Slavii, sebevědomí?

Určitě. Na Baníku se mi pak zápas vydařil co se týče výkonu, ale zase mu chyběl gól.

S Olomoucí by to tedy mohlo vyjít kompletně. Výkon i vstřelená branka.

Budu se určitě snažit, aby to tak dopadlo.

Typově patříte k jedinečným hráčům v kádru. Jaká hra vám vůbec nejvíc vyhovuje?

Vyhovoval mi právě zápas na Baníku, kde jsme nehráli žádné rychlé brejky, ale kde jsme hráli na mě a já musel udržet míč do té doby, než mě doplnili spoluhráči. Rychlá kombinace a brejky, to zrovna není můj styl hry. Raději dostanu míč do těla, abych jej podržel a poté hrál se záložníky, kteří mě doplní.

Nejste zbytečně skromný? Vždyť právě na Baníku jste dokázal utéct obráncům z poloviny hřiště a moc nechybělo, aby jste zakončil svůj únik brankou…

Dostal jsem dobrý balon. Věřil jsem si, protože stopeři na Baníku nejsou zrovna rychlostně vybavení, jsou stejně vysocí jak já. Proto jsem si na ně věřil. Místo střely jsem ale měl spíš přihrávat.

Olomouc bude asi jiný soupeř než Baník.

To máte pravdu. Díval jsem se na Sigmu v televizi a hrají hrozně disciplinovaně. Jezdí po zadku od první do devadesáté minuty. Nikdo tam nevyčnívá extrémně technicky nebo kombinačně, ale spíše tou disciplínou.

Zaměřil jste se při sledování Sigmy na obránce, co by na ně mohlo platit?

Určitě jsem se díval. Spíš mě ale zajímal celkový styl hry, jak třeba stopeři odehrávají míče, jak chodí do útočníků.

Našel jste nějaké slabiny?

Žádné jsem nenašel. Hrají hrozně jednoduše a hru si nijak nekomplikují. Na slabiny nás určitě upozorní trenér.

Očima Miroslava Soukupa

K bitvě na Moravském poli přijíždí olomoucká Sigma, která má za sebou dvě porážky.

Může to soupeře nějak výrazně poznamenat?

Nemyslím si to. Domnívám se, že Sigmá má svůj herní výraz. Mohou nastat etapy, kdy má více štěstí a kdy naopak více smůly. Myslím si, že jejich zápasy v Teplicích i se Spartou byly vyrovnané. V Teplicích se hrálo na vodě, což pro technické mužstvo nebylo ideální. Rozhodovala tam spíše síla. V některých situacích tam měli i trochu smůly. Doma se Spartou to bylo do poslední chvíle otevřené a prohráli až díky ruce v závěru zápasu. Proto bych neřekl, že je Olomouc v nějakém herním útlumu. Má za sebou těžké zápasy s mužstvy z čela tabulky, kde nejsou týmy natolik slabé, aby jí nekonkurovaly. Herně to bylo dobré, jenom jim to nevyšlo výsledkově.

I Slovácko se ale nachází v horní polovině tabulky a toto své postavení určitě budete chtít potvrdit. Dá se tedy z vaší strany opět očekávat otevřený fotbal?

Nemáme důvod něco výrazněji měnit. Jdeme svojí cestou, chceme vybudovat a stabilizovat tým, vytvářet si svůj herní styl. Doma hrajeme ve dvanácti lidech, a to je ohromně znát. Proto toho musíme využít. Pokud bychom přidali více rychlosti i kombinační hry a navázali na hru na Baníku i na šance, které jsme si dokázali i v deseti vytvořit, tak bych byl spokojený. Chceme znovu bodovat, protože šestnáct bodů v této fázi vypadá moc hezky, ale zbývá ještě pět kol. A my se musíme snažit dostat přes dvacet bodů, aby jarní část sezony mohla být trochu klidnější. Protože když se podívám na tu vyrovnanost, tak po dvou třech kolech může být ještě vyšší. Troufám si říci, že letošní liga bude hrozně zajímavá zejména v boji o sestup. O titul budou hrát tři až čtyři mužstva a ostatní moc klidu mít nebudou.

Zbraň soupeře:Slovácko je těžké na jeho půdě porazit

Olomoucká Sigma patří k příjemným překvapením Gambrinus ligy, na jejím výkonnostním růstu má zásadní podíl trenér Zdeněk Psotka.

Čekal jste , že budete po třetině soutěže třetí?

Určitě jsme za třetí místo i za body, které máme, rádi, ale na druhou stranu jsme dvě poslední utkání nezvládli.

Co říkáte na první místo Plzně?

Ve fotbalových kruzích to až tak velké překvapení není. Plzeň měla už vloni svoji sílu a že teď povede ligu, se dalo čekat, ale že s takovým náskokem, to už asi ne.

Teď vás čeká Slovácko. Jaký to bude zápas?

Slovácko hraje hlavně doma vynikající fotbal s podporou nejlepších fanoušků v lize, kteří dokáží tým podporovat celých devadesát minut. To vše se odráží i na postavení v tabulce, kde je šesté a má jen o tři body méně, než my. Na jeho půdě je těžké Slovácko porazit.

Budete tedy spokojen i s bodem, nebo berete jen tři?

Pro diváky to rozhodně bude atraktivní utkání, očekávám plný stadion. Co se týká samotné hry, tak se snažíme nerozdělovat utkání na domácí a venkovní.